Kultura
Źródło: HAH
Źródło: HAH

Boże Narodzenie w sztuce

Światłość w ciemności… - to tytuł wystawy prezentującej prace dawnych i współczesnych malarzy, które łączy jeden temat: Boże Narodzenie. Ekspozycję będzie można oglądać od 27 listopada w Muzeum Diecezjalnym.

- Boże Narodzenie to temat chętnie podejmowany przez artystów na przestrzeni wieków, a także współcześnie - mówi ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego i kurator wystawy. - Zgromadzone eksponaty ukazują piękno bożonarodzeniowych scen, począwszy od zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, nawiedzenia św. Elżbiety, poprzez spis w Betlejem, adorację Dzieciątka, ucieczkę do Egiptu, aż po ofiarowanie Jezusa w jerozolimskiej świątyni - dodaje.

 

Dawni i współcześni artyści

Obrazy na wystawę udało się pozyskać aż z 13 muzeów i placówek kultury z całej Polski, m.in.: Muzeum Narodowego z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, Zamku Królewskiego w Warszawie i na Wawelu, Muzeum Archidiecezjalnego z Krakowa, Warszawy i Drohiczyna czy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na liście artystów, których prace będzie można zobaczyć na wystawie, znalazły się nazwiska dawnych mistrzów jak: Rembrandt van Rijn, Giovanni Battista Tiepolo, Francesco da Ponte zw. Bassano, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Adam Chmielowski czy Cyprian Kamil Norwid. – Niewielu z nas wie, że Norwid, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, prócz tego, że pozostawił po sobie piękną poezję, to także zajmował się malarstwem – podkreśla dyrektor MD. Ze współczesnych twórców swoje prace zgodzili się udostępnić m.in.: Grzegorz Bednarski, Zbigniew Cebula, Janusz Matuszewski (profesorowie ASP w Krakowie), Wojciech Cieśniewski i Artur Wąsowski (ASP w Warszawie) oraz Tomasz Nowak (UPH Siedlce). W sumie wyeksponowanych zostanie blisko 40 obrazów. – To niebywała okazja, aby w naszym muzeum zobaczyć obrazy tylu wybitnych mistrzów – zaznacza ks. R. Mirończuk.

 

Od obrazów po rzeźby

Zgromadzone dzieła będą prezentować różne style i techniki: od grafik, poprzez obrazy olejne na płótnie i drewnie, aż do rzeźb i przedmiotów rzemiosła artystycznego. – Mam nadzieję, że ta wystawa będzie miejscem pełnym nadziei. Wchodząc do poszczególnych sal, każdy będzie mógł przeżyć tę nadzieję, którą Bóg wlewa w ludzkie serca. Pokazujemy, że nie tylko dawni artyści zajmowali się malarstwem sakralnym, ale robi to także wielu współczesnych twórców – zwraca uwagę dyrektor muzeum. I podsumowuje: – Zbliżający się Adwent i święta Bożego Narodzenia niech staną się zachętą, aby w tej codziennej gonitwie znaleźć czas, przyjść do naszego muzeum i skorzystać ze strawy duchowej.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 26 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Ekspozycję będzie można oglądać do końca marca przyszłego roku.

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent RP.

HAH