Sercem gminy są ludzie
Wydarzenie było zwieńczeniem sesji rady gminy z 29 października, kiedy podjęto uchwałę o uhonorowaniu osób, które w sposób szczególny działają na rzecz lokalnej społeczności.
Zawsze gotowy nieść pomoc
Wójt Krzysztof Adamowicz wystąpił o nadanie honorowego obywatelstwa zmarłemu w tym roku mieszkańcowi Rzeczycy Stanisławowi Kurendzie, wieloletniemu sołtysowi, strażakowi i prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy z 57 letnim stażem, który przez 14 lat pracował w Państwowej Straży Pożarnej jako plutonowy w CPN Lublin z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim – Charyzmatyczny, energiczny, absolutnie oddany służbie bliźniemu i wartościom ponadczasowym. Zawsze gotowy nieść pomoc jako człowiek, strażak i sołtys. Był obecny w życiu mieszkańców wsi i gminy. Brakuje słów, by opisać jego zasługi i to, jakim był altruistą – mówił wójt K. Adamowicz, w którego wniosku znalazła się także lista odznaczeń i medali, jakie za swoją działalność otrzymał S. Kurenda. Przyznaną mu pośmiertnie statuetkę oraz akt nadania odebrała żona Marianna wraz z rodziną.
Kobieta wielu talentów
Do grona „Zasłużonych dla Gminy Międzyrzec Podlaski” w tym roku dołączyli przedstawiciele różnych grup społecznych. Wśród wyróżnionych znalazła się Anna Charczuk, właścicielka firmy dekoratorskiej, członek Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego Gminy Międzyrzec. „Jest osobą, na którą zawsze można liczyć, otwarta, pomocna w każdej sytuacji, a zarazem bardzo skromna” – tak napisali o niej wnioskodawcy, mieszkańcy rodzinnej wsi Strzakły. Pani Anna to kobieta wielu talentów. Na co dzień można ją spotkać w jej sklepie z dekoracjami i tkaninami przy ul. Żelaznej w Międzyrzecu Podlaskim. Popołudniami prowadzi zajęcia kulinarne z dziećmi, propagując wiedzę na temat np. regionalnych potraw tradycyjnych i kuchni nowoczesnej. Mieszkańcy w uzasadnieniu do wniosku wskazali, że A. Charczuk zarówno rzeczowo, jak i finansowo wspiera różne uroczystości odbywające się na terenie gminy.
Profesjonalistka w każdym calu
Kolejną zasłużoną osobą jest dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim zs. w Wysokim Magdalena Chodzińska. O przyznanie wyróżnienia wystąpili mieszkańcy. – Jest przez nich bardzo ciepło odbierana za to, że znacznie wychodzi poza swoje zawodowe obowiązki, poświęcając prywatny czas na rzecz mieszkańców gminy. Cenimy ją za to, że czyni bibliotekę miejscem dostępnym. Piękny mural ze św. Janem Pawłem II mamy w Wysokim właśnie dzięki niej. To profesjonalistka w każdym calu – podkreśla radny gminy i mieszkaniec wsi Wysokie Jarosław Czapski.
M. Chodzińska kieruje GBP i jej pięcioma filiami. Organizuje wydarzenia kulturalne i aktywnie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację przeróżnych projektów. Jest również inicjatorką współpracy międzynarodowej młodzieży w ramach programu AIESEC. W 2018 r. za całokształt działalności kulturalnej i społecznej otrzymała wyróżnienie marszałka województwa lubelskiego.
Klub, który tętni życiem
Gminny Ludowy Klub Sportowy „Krzna” w Rzeczycy to jedyna instytucja, której radni w tym roku przyznali tytuł „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski”. Klub przetrwał próbę czasu i reaktywował się po długim okresie zawieszenia, dzięki czemu ponad 50-letnia tradycja została ocalona. Dziś tętni życiem, propagując ruch i aktywność. Działa m.in. Miniakademia Żak Krzna. W jej ramach zajęcia z piłki nożnej są prowadzone w Rzeczycy, Krzewicy, Rogoźnicy, a także w Drelowie. Klub zrzesza ponad 130 dzieci.
Jurek zawsze znajduje czas dla innych
Do grona wyróżnionych dołączył również Jerzy Stefaniuk, rodowity mieszkaniec Tłuśćca. Od 34 lat jest pracownikiem Poczty Polskiej i jako listonosz obsługuje swoją rodzinną wieś i pięć okolicznych miejscowości na terenie międzyrzeckiej gminy. Prowadzi też własne gospodarstwo rolne. Prezes stowarzyszenia i jednocześnie sołtys wsi Tłuściec Czesław Węgrzyniak, zapytany o zdjęcie J. Stefaniuka na potrzeby artykułu, zaznaczył, że będzie to trudne, ponieważ stroni on od aparatów, kamer i jest bardzo skromnym człowiekiem. „Pomimo ewidentnego obciążenia obowiązkami, dla wielu – szczególnie dla osób starszych i niedołężnych – jest osobą szczególnego zaufania, z którą mogą porozmawiać, pochwalić się czymś lub wyżalić. Jurek zawsze znajduje czas, by wysłuchać, uspokoić czy podzielić się dobrą radą” – napisano w uzasadnieniu wniosku. J. Stefaniuk wspiera osoby starsze czy niedołężne, pomagając w załatwieniu codziennych spraw.
Dostrzega potrzeby ludzi
Odznakę „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski” przyznano także Andrzejowi Śledziowi, który od 16 lat prowadzi w Tuliłowie zakład produkujący pieczarki, gdzie zatrudnienie znajduje ok. 50 osób, wśród których są mieszkańcy gminy. Przedsiębiorca jest kontaktowym i empatycznym człowiekiem, który dostrzega potrzeby otaczających go ludzi. Bierze czynny udział w organizowanych wydarzeniach, wspierając również finansowo i rzeczowo. A. Śledź otrzymał wyróżnienie „Dobre, bo bialskie”, które przyznawane jest firmom, organizacjom, instytucjom i samorządom przyczyniającym się do rozwoju społecznego, gospodarczego oraz promocji powiatu bialskiego.
Wręczeniu odznaczeń towarzyszyło przedstawienie w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kożuszkach. Pieśni patriotyczne zaśpiewała Klaudia Baj, a zatańczyła grupa MOVE MI.
SMI