Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Jedyna, której patronuje Matka Boża Kodeńska

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pilawie, pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy odprawiona została Msza św. z okazji 40-lecia powstania parafii Matki Bożej Kodeńskiej. To jedyna parafia w Polsce nosząca takie wezwanie.

Ordynariusza diecezji siedleckiej powitała w świątyni burmistrz miasta i gminy Albina Łubian w towarzystwie skarbnik Justyny Szostak i wręczyła wydaną niedawno publikację związaną z jubileuszem parafii, której burmistrz jest współautorką opracowania. W homilii bp Kazimierz Gurda przypomniał, że parafia powołana została jako odpowiedź na wewnętrzną religijną potrzebę miejscowej ludności. Podkreślał determinację mieszkańców Pilawy, którzy bardzo pragnęli mieć u siebie parafię, oraz zasługi proboszcza parafii Trąbki ks. Franciszka Geniusza, budowniczego świątyni. Biskup przypomniał również długą i trudną drogę, która prowadziła do budowy kościoła, i zaangażowaniu ówczesnych władz. Mówił też o uroczystości obchodzonej w Kościele 8 grudnia, zaznaczając, że skłania do refleksji nad życiem, a jednocześnie prowadzi nas do przyjęcia prawdy o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ujętej przesz Kościół w formie dogmatu.

Po Eucharystii nastąpiło zawierzenie rodzin św. Józefowi. W nabożeństwie udział wziął dziekan dekanatu osieckiego ks. kan. Krzysztof Samsel, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Banasiuk, okoliczni księża wraz z rekolekcjonistą ks. kan. dr. Jackiem Seredą – diecezjalnym duszpasterzem rodzin, poczty sztandarowe urzędu miasta i gminy, OSP, szkoły w Pilawie, wierni. Oprawę Mszy św. zapewnił chór pilawski.

Trudna droga
Już w latach 20 XX w. zrodziła się myśl budowy kościoła w Pilawie należącej wówczas do odległej 8 km parafii Osieck. Pilawa była ważnym węzłem kolejowym i miała przed sobą perspektywę rozwoju. Wskutek braku jedności wśród mieszkańców do realizacji projektu nie doszło. W 1972 r. po śmierci ks. Jana Fulary, proboszcza parafii Trąbki, do której należała wieś Pilawa, jego następcą został ks. Franciszek Geniusz. Bp Jan Mazur, mianując nowego proboszcza, postawił warunek: w Pilawie ma powstać kaplica.
Uzyskanie pozwolenia na budowę kaplicy w tamtych czasach były niemal niemożliwe. Dodatkowo do Wojewódzkiego Wydziału Wyznań w Warszawie wpływało wiele listów w tej sprawie – jedne z podpisami „za”, inne wyrażające sprzeciw. Rozpoczęto odprawianie niedzielnych Mszy św. w domach prywatnych, chodziło bowiem o wejście z nabożeństwami na teren Pilawy. Wkrótce nastąpiła reforma organów administracji, sprawa ucichła, natomiast proboszcz co niedziela zaczął sprawować Msze św. w punkcie katechetycznym. Po roku władze wojewódzkie rozpoczęły działania utrudniające powstanie kaplicy. 
W uzyskanie pozwolenia na budowę kaplicy w Pilawie zaangażowany był bp Jan Mazur. 6 czerwca 1977 r. z rąk wojewody siedleckiego odebrał takie zezwolenie.

Modlitwy wysłuchane
Budowa świątyni rozpoczęła się 7 maja 1978 r. przy wielkim udziale mieszkańców. 4 czerwca 1978 r. dokonano wmurowania kamienia węgielnego. Obecni byli: był przewodniczący delegacji Watykanu do stałych kontaktów roboczych z Polską abp Luigi Poggi, bp dr Jan Mazur, bp Wacław Skoromucha, księża, wierni z Pilawy i okolicznych parafii. Jako patronkę nowej świątyni obrano Matkę Bożą Kodeńską na upamiętnienie 50-lecia powrotu obrazu do Kodnia.
3 lipca ruszyły prace przy wznoszeniu świątyni. Pierwszą Mszę św. odprawił 2 września 1979 r. ks. Franciszek Geniusz. W listopadzie 1981 r. podjęto decyzję o utworzeniu odrębnej parafii w Pilawie. 8 grudnia 1981 r. bp J. Mazur poświęcił nowo wybudowaną świątynię. Pierwszym proboszczem parafii w latach 1981-1989 był ks. Józef Rącz, kolejni to: ks. Kazimierz Zdunek (1989-2004) i ks. Antoni Sulich (2004-2012). Od lipca 2012 r. do chwili obecnej na czele parafii stoi ks. kan. Andrzej Banasiuk.


Ważne wydarzenia 

20-27 października 2013 r. – księża redemptoryści przeprowadzili w parafii misje święte. 
2 marca 2014 r. – ojcowie karmelici bosi z Krakowa wprowadzili do kościoła relikwie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego – Małej Arabki. 
23 kwietnia 2017 r. – w niedzielę Miłosierdzia Bożego bp K. Gurda poświęcił w pilawskim kościele kaplicę Bożego Miłosierdzia, która przypomina parafii orędzie przekazane św. s. Faustynie. W trzecią rocznicę poświęcenia kaplicy nastąpiła instalacja relikwii bł. ks. Michała Sopoćki.
20 września 2020 r. – w kaplicy zainstalowane zostały relikwie św. Stanisława Papczyńskiego. 
22 grudnia 2020 r.  – w kaplicy Miłosierdzia Bożego miała miejsce instalacja relikwii św. Jana Pawła II.

Waldemar Jaroń