Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Kardynał i miejscowy doktor Judym

Rok 2022 będzie nie tylko Rokiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, ale również Bronisława Chącińskiego. Tak zdecydowali radni podczas ostatniej sesji.

Inicjatorem uchwały był radny Łukasz Bober. - 13 czerwca 2022 r. przypadaj setna rocznica śmierci B. Chącińskiego i 100-lecie nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Lepszej okazji nie będzie - przekonuje radny. - Oczywiście 2022 r. będzie w Łukowie również rokiem bł. kard. S. Wyszyńskiego, ale przecież to w niczym nie przeszkadza. Takie praktyki parlament stosuje od lat. 2021 r. był rokiem nie tylko Prymasa Tysiąclecia, ale także Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza czy Konstytucji 3 maja - przypomina Ł. Bober, dodając, iż postać B. Chącińskiego jest mu bliska, ponieważ od dziecka mieszkał na osiedlu, któremu patronuje ten zasłużony lekarz i społecznik. - Tutaj się wychowałem, tutaj mieszka moja rodzina, tutaj jest moje miejsce pracy, tutaj mam dużo znajomych. Poza tym jestem absolwentem Szkoły Podstawowej nr 4, która nosi imię B. Chącińskiego - podkreśla.

Propozycję Ł. Bobera poparło 19 radnych. Od głosu wstrzymała się Ewa Rybicka-Sicińska. – Bardzo się cieszę. Myślę, że racjonalne argumenty, które przytoczyłem, pomogły wysokiej radzie podjąć decyzję – komentuje inicjator uchwały, zapewniając jednocześnie, iż planuje wydarzenia upamiętniające łukowskiego lekarza i społecznika i promujące jego postać. – Razem ze stowarzyszeniem Alternatywa dla Łukowa chcemy zorganizować przynajmniej dwie akcje. Również sam zamierzam podjąć działania przybliżające B. Chącińskiego mieszkańcom Łukowa – dodaje radny.

 

Miasto wiele mu zawdzięcza

Kim był Chąciński? Urodził się 6 października 1868 r. w Nagórzycach koło Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie skończył gimnazjum. Następnie wybrał studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom lekarski otrzymał w 1895 r. Praktykę lekarską rozpoczął w Stoczku Łukowskim. Wkrótce wyjechał do Czech na studia doktoranckie. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych w 1897 r. osiedlił się w Łukowie, pracując jako lekarz wolnopraktykujący, a od 1933 r. jako lekarz miejski. Po śmierci doktora Antoniego Tryjarskiego w 1905 r. objął stanowisko ordynatora szpitala św. Tadeusza w Łukowie. W czasie I wojny światowej doktor Chąciński walczył o utrzymanie placówki, szczególnie po dewastacji przez Niemców w 1918 r. oraz po najeździe bolszewickim w 1920 r. Kierował szpitalem do ostatniej chwili swojego życia. Był nie tylko lekarzem posiadającym wiedzę z kilku dziedzin medycyny – internistą, chirurgiem, położnikiem – ale także aktywnym działaczem społecznym. Należał do wielu organizacji działających na terenie miasta, z których wiele założył sam, zaś wszystkie wspierał swoją pracą, radą i pieniędzmi. W latach 1915-1918 pracował w zarządzie łukowskiej rady powiatowej, a 12 listopada został wybrany na stanowisko prezesa rady miejskiej. Pełnił szereg funkcji w organizacjach społecznych. Był prezesem Straży Ogniowej, Hurtowni Udziałowej, Komitetu Obywatelskiego Towarzystwa Dobroczynności i Towarzystwa Myśliwskiego, członkiem Siedleckiego Towarzystwa Lekarskiego. Założył Łukowskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu. Był współzałożycielem Oddziału Powiatowego PCK, którego prezesem została jego żona Stefania (z domu Beck, kuzynka późniejszego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka). Małżonka wspierała działalność społeczną męża, działając w Towarzystwie Dobroczynności, w Kole Ziemianek, opiekowała się sierotami z sierocińca ss. szarytek.

B. Chąciński, doceniając rolę lokalnej prasy, zainicjował utworzenie gazet „Pamiętnik Łukowski” oraz „Głos Ziemi Łukowskiej”, które wspierał materialnie. Łukowianie i okoliczni mieszkańcy zawdzięczali mu także założenie elektrowni, łaźni miejskiej oraz powołanie jeszcze przed I wojną światową polskiej szkoły.

 

Patriota i wzorowy obywatel

Był też wielkim patriotą. Jako wzorowy obywatel interesował się ruchem politycznym, biorąc czynny udział w pracach ówczesnego Wydziału Narodowego w Łukowie. Współdziałał w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej. Wspierał jednostki zaangażowane w ruch wyzwoleńczy Polski, wykazywał troskę o kształtowanie poczucia dumy narodowej.

Zmarł nagle 13 czerwca 1922 r. na oczach mieszkańców Łukowa, wygłaszając patriotyczne przemówienie podczas uroczystego odsłonięcia na fasadzie kolegiaty Przemienienia Pańskiego tablicy upamiętniającej bohatera powstania styczniowego ks. Stanisława Brzóski. Pośmiertnie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Łukowa nadany przez radę miejską. Doczekał się też tablicy pamiątkowej, którą wmurowano obok tablicy ks. Brzóski. Zamieszczono na niej napis: „Patriota, przyjaciel młodzieży, opiekun ubogich”. Grób B. Chącińskiego znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Łukowie.

MD