Całkowicie apolityczna nazwa
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.
– To niepowtarzalna okazja, bo w 2023 r. będziemy obchodzić setną rocznicę utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów, którą jako stowarzyszenie chcemy godnie upamiętnić – mówi Mirosław Joński, prezes bialskiego stowarzyszenia, zwracając uwagę, iż PWS wpłynęła znacząco nie tylko na gospodarczy, ale też kulturalny i intelektualny rozwój miasta. – W wytwórni zatrudnionych było 700 osób z całej Polski, które sprowadziły do Białej Podlaskiej swoje rodziny, co dało nam ok. 4 tys. nowych mieszkańców. Od 1923 do 1939 r. PWS wyprodukowała 1,5 tys. samolotów w 35 różnych typach. To ogromna ilość, bo około 70 rocznie – przypomina były lotnik.
Fabryka wypuszczała też własne konstrukcje oznaczane jako PWS. W 1929 r. w biurze konstrukcyjnym stanął tunel aerodynamiczny, pierwszy w Polsce. M. Joński podkreśla, że dzięki PWS o Białej Podlaskiej usłyszała cała Europa. – Jako stowarzyszenie jesteśmy moralnym i faktycznym spadkobiercą tradycji lotniczych miasta i południowego Podlasia. Czujemy dumę, że możemy je kultywować i przekazywać wiedzę młodym pokoleniom. To również ważne, że jesteśmy środowiskiem apolitycznym i ta nazwa również nie nosi żadnych znamion polityki – przekonuje współautor.
Ważna rola
Sprawą nazwy ronda radni miejscy zajęli się podczas sesji 11 lutego. Głos zabrał Franciszek Ostrowski, również były lotnik. – PWS odegrała ważną rolę ekonomiczną. Była to druga po Warszawie tego typu fabryka w kraju. Jej działalność przerwała II wojna światowa. Już 4 września 1939 r. była w 70% zniszczona, a później jej pozostałości zostały zagrabione przez Związek Radziecki. Po wojnie PWS nie została odbudowana – mówił.
Szanujmy perełki
Z kolei radny Edward Borodijuk zwrócił uwagę, że Biała Podlaska ma piękną historię, w która wpisuje się także PWS. – Gromadziła ona inżynieryjną awangardę naszego społeczeństwa, techniczną elitę. choćby z tego względu rada miasta powinna przychylić się do wniosku Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej – zauważył. – PSW to nasza perełka. Wprawdzie już nie istnieje, ale zawsze była w sercu mieszkańców. Dlatego wszystkie nasze bialskie perełki powinniśmy szanować, utrwalać, a także o nich mówić – podkreślił.
Ostatecznie miejscy radni jednomyślnie poparli propozycję środowiska byłych lotników. Rondo ma być gotowe do końca czerwca.
W ubiegłym roku – również z inicjatywy bialskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej – utworzono salę tradycji lotniczych południowego Podlasia. Był to jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego.
MD