Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Działać w jedności

W Jezusie i Jego Kościele odnajdujemy najlepsze środowisko w którym każdy może się duchowo rozwijać, być szczęśliwym i osiągnąć życie wieczne - mówił bp Kazimierz Gurda do przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które w dniach 25-25 lutego obradowało w ramach Krajowej Rady KSM.

Eucharystię na rozpoczęcie koncelebrowali: delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Adam Bab oraz licznie przybyli kapłani odpowiedzialni za stowarzyszenia w diecezjach, na czele z asystentem generalnym KSM ks. kan. dr. Andrzejem Lubowickim. W homilii biskup siedlecki odniósł się tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Przypomniał o potrzebie solidarności, modlitwy, a także otwartości i chęci pomocy. Zwracając się do młodzieży, wskazał, że w tym trudnym czasie potrzebujemy refleksji nad sensem życia i wyborem wartości, które będą decydowały o naszej przyszłości. W obecnej sytuacji ważne jest zachowanie daru pokoju, który otrzymujemy w osobie Jezusa Chrystusa.

– Dziś, gdy trwa synod zwołany przez papieża Franciszka, każda wspólnota i stowarzyszenie są wezwane do spojrzenie na swój charyzmat i miejsce w Kościele, diecezji czy parafii. Takie zadanie stoi także przed młodymi należącymi do KSM – mówił biskup. – Potrzeba w naszym życiu wiarą, jasnego wyrażania swojej przynależności do Jezusa, ufności Jemu poprzez powiedzenie dobru „tak”, a złu „nie”. Dzisiaj chcemy zdecydowanie powiedzieć „tak” dla pokoju na Ukrainie, pokoju w świecie i naszej ojczyźnie, dla małżeństwa i rodziny w takiej formie, w jakiej widzi je Jezus Chrystus. Jemu zaufajmy – zakończył biskup.
Po liturgii Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Zebrani modlili się w intencji pokoju dla Ukrainy i naszego kraju. Przyzywano także wstawiennictwa Ducha Świętego na czas obrad.Trwajcie mocno w Panu
W drugim dniu obrad w południe członkowie prezydium, asystent generalny oraz asystenci i delegaci diecezjalni stowarzyszenia modlili się w katedrze podczas Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski. 
W homilii mówił on o tym, że pomoc niesiona teraz potrzebującym uchodźcom z Ukrainy może zmienić na lepsze nas samych: – Dzięki temu stajemy się wrażliwsi, otwarci nie tylko na tych, którzy są nam nieznani, ale i na siebie nawzajem. Możemy się przyjmować z nową nadzieją i wrażliwością, przebaczać sobie i działać w jedności – podkreślił.
Podczas Eucharystii miał też miejsce obrzęd błogosławieństwa nowych instruktorów KSM. Zwracając się do nich, biskup Grzegorz przestrzegł, by angażując się w działania, które są teraz potrzebą chwili, nie stracili z oczu modlitwy oraz tych obowiązków i ludzi, których mają blisko na co dzień. Zadaniem instruktorów jest przede wszystkim pomóc w rozwoju duchowym młodym ludziom, którzy nie zawsze mają wystarczające oparcie w domu i szkole. – Dzieci i młodsza młodzież potrzebują wspólnot, w których nauczymy ich modlitwy, wiary, odpowiedzialności za Kościół i ojczyznę. Oddziały KSM mogą pełnić taką właśnie funkcję. Twórzcie w swoich parafiach oratoria, w których dzieci będą mogły odrabiać lekcje, a przy tym usłyszeć o Bogu i poznać piękno liturgii – zachęcał.
Niedziele obrady rozpoczęto Eucharystią o 8.00. – Trudno uciec od tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Kto jest Panem tej historii? Jest to ten sam Pan obecny w nas i pośród nas. On jest Panem historii. Nie możemy stracić wiary. Trwajcie mocno w Panu – apelował w homilii bp A. Bab.
Podczas Zebranie Krajowej Rady KSM wybrano nowe władze stowarzyszenia. Przewodniczącą została Martyna Gieleta (KSM Archidiecezji Lubelskiej), a jej zastępcami Adam Sołtys (KSM Diecezji Tarnowskiej) i Jakub Nowak (KSM Diecezji Siedleckiej).


3 PYTANIA
Joanna Wyrzykowska, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej

 

Jakim kwestiom poświęcone były poszczególne dni obrad Krajowej Rady KSM?

Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy Mszą św. w katedrze. Modląc się o światło na czas obrad, zawierzaliśmy również sprawy trudnej sytuacji na Ukrainie. Intensywny sobotni dzień przeznaczyliśmy na podsumowanie działań poprzedniej kadencji prezydium oraz wyboru KSM-owiczów, którzy rozpoczęli w nim nową kadencję. Program niedzieli zakończyła niezwykle ważna dyskusja z bp. A. Babem, która toczyła się wokół pytań: „Dlaczego wierzę i wciąż chcę wierzyć? Co cennego widzę w Kościele, a co mnie w nim uwiera? Jaką drogą powinien pójść KSM w najbliższej przyszłości?”.

 

Po trzech dniach wytężonej pracy i wspólnej modlitwy można mówić o konkretnych owocach tego spotkania – poza wyborem nowej rady KSM?

Czas spędzony w gronie przedstawicieli diecezji z całej Polski na pewno pozwolił wymienić się doświadczeniami pracy przy różnorodnych wydarzeniach, jak też na integrację i nawiązanie wielu nowych wartościowych relacji. Jednym z działań, które zostały omówione, jest rozpoczęta w poniedziałek akcja „Polak z Sercem dla pokoju”. Informacje na jej temat można znaleźć pod adresem: polakzsercem.pl.

 

Co wybrzmiało podczas tego wydarzenie w sposób szczególny? 

Spotkania po długiej przerwie, jednak nadal w trudnym czasie pandemii i nowej sytuacji związanej z napięciem wojennym na Ukrainie, z pewnością tchnęło w nas nową siłę oraz chęć do działania i wyjścia do tych, którzy być może nie doświadczają piękna trwania we wspólnocie wiary młodych ludzi. Dzięki możliwości wymiany doświadczeń w tak szerokim gronie wierzymy, że nasze GOTÓW pozwoli odmienić setki serc.

XMW