
Formą jest Chrystus
Nowa praktyka w formacji seminaryjnej - tzw. okres propedeutyczny - określana jest jako etap pomostowy pomiędzy światem, z którego wywodzą się kandydaci do kapłaństwa, a początkiem ich właściwych studiów w WSD. Zasadność tego innowacyjnego podejścia to wynik troski i pokłosie doświadczeń osób odpowiedzialnych za formacją seminaryjną zarówno na szczeblu krajowym, jak i ogólnokościelnym. - Decyzja o wprowadzeniu okresu propedeutycznego podyktowana jest zauważalnym od lat wielkim zróżnicowaniem kandydatów do kapłaństwa. Dawniej do seminarium wstępowali głównie maturzyści uformowani poprzez przynależność do ruchów i wspólnot kościelnych.
Dzisiejszych kandydatów często różni i wiek, i doświadczenie życiowe. Reprezentują różne poziomy wiedzy katechetycznej czy liturgicznej, a nierzadko też – co jest znakiem naszych czasów – wykazują wielorakie deficyty w sferze dojrzałości emocjonalnej – zauważa ks. M. Świder. – Stąd propozycja Stolicy Apostolskiej, aby przemyśleć i opracować, dostosowując do realiów duszpasterskich poszczególnych krajów, nowe zasady formacji do kapłaństwa – dodaje, wskazując na zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski i wydany w 2021 r., obowiązujący dla wszystkich polskich diecezji, dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.
Indywidualne podejście
Komentując zapisy dokumentu, ks. M. Świder podkreśla, iż niezmiennym pozostaje cel formacji seminaryjnej, którym jest Jezus Chrystus: poznanie Go i zżycie się z Nim, aby móc nieść Go dalej. ...
Agnieszka Warecka