Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Tydzień darów serca

24 kwietnia Niedzielą Bożego Miłosierdzia rozpoczynamy w Kościele kolejny już Tydzień Miłosierdzia. Jest to czas głoszenia, świadczenia i propagowania różnorakich form miłosierdzia. Historia tych organizowanych w Kościele akcji dobroczynności, znanych wcześniej jako Dni Miłosierdzia, sięga roku 1937. Dawniej obchodzone były w pierwszych dniach października. Wybitnym ich propagatorem był sługa Boży bp Ignacy Świrski.

Wśród wielu kwestii duszpasterskich realizowanych przez bp. Ignacego Świrskiego - pasterza diecezji siedleckiej czyli podlaskiej w latach 1946-1968, a od roku 2018 sługi Bożego - problem ubogich i próby zaradzenia wszelkim formom ubóstwa, tak materialnego, jak i moralnego, podejmowane były ze szczególną troskę.

Wrażliwe serce biskupa nazywanego ojcem ubogich skłaniało go nie tylko do jednorazowych akcji charytatywnych, ale kazało otoczyć wyjątkową i przede wszystkim systematyczną troską osoby znajdujące się w potrzebie. Skłaniało go do tego przede wszystkim życie duchem Ewangelii.

W licznych opracowaniach poświęconych osobie i działalności sługi Bożego znajdziemy wiele świadectw potwierdzających jego zatroskanie o bezdomnych, głodnych, powodzian, pogorzelców itp. Dobrymi przykładami jego filantropijnego zachowania może być zorganizowanie kuchni dla ubogich przy siedleckiej kurii diecezjalnej i utworzenie specjalnego funduszu na rzecz ubogich. Biskup Ignacy nie tylko osobiście pełnił czyny miłosierdzia, ale także zachęcał do nich w swoim nauczaniu. Spośród licznych listów pasterskich i orędzi biskupa Świrskiego aż 12 poświęcił kwestiom dobrego przygotowania i realizacji Tygodni Miłosierdzia.

 

Niebezpieczna obojętność

Tydzień Miłosierdzia określany przez sługę Bożego jako „wzmożona akcja dobroczynności chrześcijańskiej” ma być swego rodzaju „alarmem i apelem do najszlachetniejszych uczuć ludzkich”. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł