Wezwani do czynienia dobra
Uroczystości zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza. Eucharystię koncelebrowali dyrektorzy naszej Caritas - ks. Marek Bieńkowski i ks. Paweł Zazuniak, a także ks. kan. Jacek Owsianka, proboszcz i kustosz sanktuarium. W homilii pasterz Kościoła siedleckiego przekonywał, że Boże Miłosierdzie nie jest przeznaczone tylko dla wybranych. Mówił, że ono jest dla wszystkich, którzy w Jezusa uwierzą i do Niego przyjdą. - Jest ono wielką tajemnicą, wobec której chcemy powtarzać za apostołem Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój”. Miłosierdzie jest największym darem Jezusa zmartwychwstałego. Korzystajmy z niego przez odmawianie Koronki i przez życie w łasce uświęcającej. Razem z Jezusem pokonujmy nasz grzech; pojednajmy się z Ojcem Niebieskim i między sobą w Jego imię - apelował hierarcha. Przypominał, że słowa wyznane przez św. Tomasza i te, które napisano pod wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, są wyrazem wewnętrznej przemiany tych, którzy je wypowiadają.
– Święty Tomasz po spotkaniu ze zmartwychwstałym Chrystusem stał się nowym człowiekiem. Jezus zaprosił go do dotknięcia swoich ran na rękach i rany swego serca. Chciał, by apostoł dotknął znaków miłości Boga wobec niego. Owe dotkniecie miłości miłosiernej może doprowadzić do nawrócenia i do podjęcia pokuty za popełnione zło. Droga miłosierdzia wyprowadza grzesznika ze stanu ciemności, nienawiści i śmierci do stanu wolności, radości, pokoju, przebaczenia i miłości – wyliczał bp K. Gurda. Przypominał, że piękno człowieka zawarte jest w jego podobieństwie do Chrystusa.
– Odrzucenie Boga nie pozwoli – wbrew zapewnieniom współczesnych demagogów – na stworzenie nowego, lepszego człowieka. Prawda jest taka, że bez Boga człowiek jest degradowany i niszczony. Ten, kto niszczy Boga, zniszczy także człowieka. Tylko ludzie ufający Bogu są szczęśliwi i pełni pokoju – głosił ordynariusz.
Caritas zdała egzamin
Na koniec bp K. Gurda dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Caritas Diecezji Siedleckiej. Przypomniał, że została ona erygowana 15 kwietnia 1991 r. przez bp. Jana Mazura.
– Dziękuję dyrektorom, pracownikom i wolontariuszom, którzy tworzyli i dalej tworzą środowiska dobra, udzielając pomocy materialnej i duchowej wszystkim potrzebującym. Te środowiska działają w naszych miastach, parafiach i szkołach. Zdały one egzamin we wszystkich trudnych sytuacjach, które dotykały mieszkańców naszej diecezji. Caritas czyni dobro każdego dnia. My wszyscy codziennie mamy żyć tak, by dobro zwyciężało nad złem, kłamstwo nad fałszem, życie nad śmiercią, pokój nad nienawiścią. Ta przemiana ku dobru ma nieustannie dokonywać się w nas samych, w naszych sercach, rodzinach i społecznościach – przypominał hierarcha. Dopowiadał, że każdy dzień dobra i wszelka dobroczynna działalność będą owocne tylko wtedy, jeśli zostaną zakotwiczone w Bożym Miłosierdziu.
Z kościoła do auli
Eucharystia zakończyła się Litanią do Miłosierdzia Bożego i procesją eucharystyczną. Podczas Sumy odpustowej tradycyjnie śpiewem posługiwała Schola Cantorum Misericordis Christi. Parafialny chór pod dyrekcją dr. Piotra Karwowskiego poprowadził uroczysty śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia, części stałych Mszy i wszystkich pieśni. W trakcie Eucharystii wybrzmiały m.in. słynna kompozycja „Misericordias Domini” autorstwa Henryka J. Botora i „Alleluja” G.F. Heandela.
Świętowanie 30-lecia naszej Caritas było kontynuowane po Mszy św. na Dniu Dobra w Akademii Bialskiej. Spotkanie rozpoczęło się od krakowskiego hymnu ŚDM wykonanego przez dzieci uczęszczające do świetlic prowadzonych przez Caritas. Potem o 15.00 wszyscy zgromadzeni w auli odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitwie przewodniczył bp K. Gurda. Kolejnym punktem było spotkanie z Michałem Kondratem, który wyreżyserował m.in. filmy „Dwie korony” oraz „Miłość i miłosierdzie”. Podczas Dnia Dobra M. Konrad pokazał fragment swojego najnowszego filmu o kard. S. Wyszyńskim. Produkcja pt. „Prorok” wejdzie do kin we wrześniu bieżącego roku. Spotkanie z reżyserem poprowadził ks. Paweł Zazuniak, wicedyrektor naszej Caritas. Podczas otwartej rozmowy pytał o dobór aktorów, o przygotowania do konkretnych produkcji i o wartość katolickich filmów. Dzień Dobra zakończył się słodkim poczęstunkiem i wręczeniem podziękowań przyjaciołom Caritas.
MOIM ZDANIEM
Ks. Marek Bieńkowski – dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej
30-lecie Caritas z powodu pandemii świętujemy dopiero w tym roku. To 30 lat pomagania drugiemu człowiekowi, działania na rzecz niepełnosprawnych, bezrobotnych i ubogich. Dokonujemy tego m.in. poprzez warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej, centrum integracji społecznej, jadłodajnie i wydawanie paczek żywnościowych.
Jesteśmy organizacją charytatywną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. O wsparcie prosimy darczyńców. Nie moglibyśmy pomagać innym, gdyby nie ich otwarte serca. Dziś dziękujemy tym, którzy dzielą się np. swoim jednym procentem albo wspierają nas systematycznymi wpłatami. Słowa wdzięczności kierujemy także pod adresem wolontariuszy. Obok podsumowań mamy także plany. Myślimy o wybudowaniu w Siedlcach własnego magazynu do przechowywania żywności, o rozwinięciu spółdzielni socjalnych, remoncie ośrodka w Milanowie i o utworzeniu mieszkań chronionych. To wielkie plany na kolejne lata. Nie da się ich wykonać w jeden rok.