Kultura
Źródło: Radzyński Klub Fotograficzny „Klatka”/facebook
Źródło: Radzyński Klub Fotograficzny „Klatka”/facebook

Dwa dni z fotografią

Już po raz szósty odbyły się Radzyńskie Dni Fotografii. Wydarzenie, którego celem jest m.in. integracja środowiska twórców i odbiorców fotografii, przyciągnęło nie tylko zawodowców, ale i pasjonatów.

Dwudniowe święto fotografii otworzył 23 kwietnia Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, witając zgromadzonych w sali kameralnej ROK i dziękując członkom Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”, który od 20 lat promują tę się dziedzinę sztuki. Wydarzenie zainaugurował wykład prof. Zbigniewa Treppy pt. „Całun Turyński - znak spełnionej ofiary”. W temat wprowadził zebranych prezes radzyńskiej „Klatki” Tomasz Młynarczyk, który przedstawił zaproszonego gościa. Prof. Treppa to absolwent wydziału teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obecnie kieruje Zakładem Antropologii Obrazu Uniwersytetu Gdańskiego. Fotografik i naukowiec od lat bada relikwie męki Pańskiej - Całun Turyński i Chustę z Manopello, którym poświęcił kilka swoich książek.

Członek Sekcji Syndonologicznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego i przewodniczący Komitetu Naukowego Polskiego Centrum Syndonologicznego.

Prof. Z. Treppa rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia, czym jest Całun Turyński, podkreślając, iż można go uznać za „pierwszą fotografię”. Przedstawił także historię jego badań. Wspomniał również o 1988 r., kiedy płótno poddano analizom, po których grupa naukowców ogłosiła, że to pochodzący ze średniowiecza falsyfikat. – Okazało się, że złamano wówczas szereg badawczych procedur – zaznaczył.

W dalszej części porównywał odbicia krwi oraz obraz ciała uwieczniony na płótnie z badaniami wykonywanymi przez licznych specjalistów, pokazując grafiki rekonstrukcyjne oraz ukazując ich powiązania w kontekście słów zawartych w Biblii – zarówno w proroctwach Starego Testamentu, jak i Ewangeliach, zwłaszcza w świadectwie św. Jana.

Po wykładzie odbył się w Galerii Oranżeria wernisaż wystawy „Phos+Grapho 2”.

 

Podróż do lat 80 i 90

W niedzielę natomiast w Galerii na Płocie, czyli na ogrodzeniu stadionu miejskiego, można było oglądać ekspozycję pochodzącego z Białej Podlaskiej i zmarłego w ubiegłym roku fotoreportera Adama Trochimiuka pt. „BPR”. Składa się ona z 40 fotografii ukazujących Radzyń w latach lat 80 i 90.

Organizatorem VI Radzyńskich Dni Fotografii byli ROK i Radzyński Klub Fotograficzny „Klatka”.

MD