Diecezja
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Zafascynowany katechetyką do końca

W poniedziałek 20 czerwca w katedrze sprawowana była Msza św. pogrzebowa śp. ks. kan. Stanisława Kisiela, wieloletniego wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej oraz dyrektora Instytutu Teologicznego w Siedlcach, zmarłego 17 czerwca. Przeżył 85 lat, z czego 62 lata w kapłaństwie.

Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Obecny był również bp Grzegorz Suchodolski, liczne grono księży, osób życia konsekrowanego, jak też społeczność seminarium duchownego naszej diecezji, wielu katechetów oraz rodzina. W homilii biskup nawiązał do odczytanej Ewangelii, w której Pan Jezus przypomina uczniom, że to On prowadzi do domu Ojca Niebieskiego. - Śp. ks. prof. S. Kisiel już się zapewne o tej prawdzie przekonał. Mamy nadzieję, że znając drogę zbawienia, którą jest Jezus Chrystus, doszedł do nieba - mówił biskup. Przypomniał też życie zmarłego kapłana. - Przez głoszenie Ewangelii śp. ks. Stanisław chciał zaradzić niewiedzy co do tych, którzy umierają.

Chciał, aby prawda o zbawieniu w Jezusie Chrystusie dotarła do wszystkich, a przede wszystkim do dzieci i do młodzieży – mówił bp Gurda, odnosząc się do pracy katechetycznej, która stała się fascynacją życia śp. ks. S. Kisiela, a zapoczątkowały ją studia z katechetyki w KUL, zakończone w 1971 r. tytułem doktora teologii. – Dzięki nim poznał, jak docierać do dzieci i młodzieży z przesłaniem o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. (…) Swoje kapłańskie życie poświęcił na to, aby odpowiedź na pytanie o drogę prowadzącą do Jezusa przebywającego w niebie mógł znaleźć każdy współczesny Tomasz. Zależało mu zwłaszcza na tym, aby tę odpowiedź znały dzieci i młodzież – zaznaczył biskup.

 

Pochłonięty pracą

Bp K. Gurda mówił też o tym, jak rolę katechety pojmował śp. ks. Stanisław, m.in. wykładając katechetykę w WSD i ucząc religii w liceum. – Chciał teorię o katechezie łączyć z praktyką. Dzięki stałemu kontaktowi z młodzieżą poznawał jej problemy i starał się na nie odpowiedzieć – podkreślił. Pracę pedagogiczną łączył z przygotowaniem publikacji: książki pt. „Czy jest sens wierzyć?”, oraz pomocy dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania „Umocnieni w Duchu Świętym”. W latach 1996-2007 śp. ks. Stanisław był dyrektorem Instytutu Teologicznego w Siedlcach, pełniąc zarazem funkcję wicedyrektora wydziału nauczania w kurii diecezjalnej i wizytatora religii w szkołach ponadpodstawowych. – Widzimy, jak bardzo był pochłonięty pracą na rzecz katechezy w naszej diecezji. To zainteresowanie pozostało aktualne w sercu i myśli ks. Stanisława po jego przejściu na emeryturę i trwało do końca jego ziemskiego życia. Interesował się dokumentami Stolicy Apostolskiej i KEP dotyczącymi katechezy. Czerpał z nich inspirację do opracowań, które pozostawił – mówił bp Gurda.

– Diecezja siedlecka, biskupi, księża, katecheci, jego uczniowie dziękują Panu Bogu za pracę podjętą w dziedzinie katechezy, są wdzięczni księdzu profesorowi i dziękują za jego wielkie zaangażowanie w pracę katechetyczną. (…).Prosimy przez wstawiennictwo Maryi Matki Kapłanów, by dobry i miłosierny Bóg przyjął go do swego królestwa, gdzie istnieje pełnia mądrości, wiedzy i miłości – zakończył.

 

Nasz profesor

Żegnając zmarłego, ks. kan. Jarosław Ruciński, dyrektor domu księży emerytów, podkreślił, że „ksiądz profesor” – bo był nim dla wielu księży naszej diecezji – aktywnie pracował do ostatnich chwil życia. Kolega ze studiów ks. infułat Kazimierz Korszniewicz przypomniał, że kiedy rozpoczynali studia w Drohiczynie, Stanisław Kisiel był o rok młodszy od kolegów z kursu. – Ale miał wielkie ambicje być pierwszym, mimo że najmłodszy. I to się realizowało w jego życiu seminaryjnym, a potem kapłańskim. Bo – poza piątką wyświęconą wcześniej – jako pierwszy z roku otrzymał święcenia kapłańskie 8 maja 1960 r. Taką decyzję podjął bp Ignacy Świrski, aby uratować go przed wojskiem – mówił ksiądz infułat z uwagą, że ks. Stanisław jako pierwszy skończył studia katechetyczne na tworzącym się wydziale teologii pastoralnej na KUL i otrzymał tytuł doktora. Był też pierwszym dyrektorem Instytutu Teologicznego w Siedlcach. – Kiedy dzisiaj żegnamy ks. S. Kisiela, modlimy się z wiarą i miłością do Boga, aby jego wiara zakończyła się tą światłością i radością w życiu wiecznym w królestwie nieba – powiedział.

– Potrzebna jest też ludzka pamięć za to wszystko, co działo się w życiu ks. Stanisława za jego ziemskich dni. Jako wspólnota seminarium przede wszystkim chcemy pamiętać o pracy księdza profesora, podziękować za wychowanie wielu kapłanów do sprawowania funkcji katechetów, za jego pracę naukową i za jego przykład katechizowania – podkreślił ks. kan. Piotr Paćkowski, rektor siedleckiego WSD.


Ks. kan. dr Stanisław Kisiel (1937-2022)

Urodził się 2 stycznia 1937 r. w Horodyszczu, po wojnie mieszkał z rodzicami w Parczewie, gdzie zdał maturę w 1954 r. i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Ukończył je i przyjął święcenia kapłańskie 8 maja 1960 r. Pracował jako wikariusz w Dęblinie, Łaskarzewie i dwukrotnie w parafii św. Stanisława BM w Siedlcach. W 1965 r. został skierowany na studia katechetyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. Ukończył je, uzyskując w 1971 r. doktorat z teologii. W latach 1971-1978 łączył pracę wykładowcy katechetyki i pedagogiki w WSD w Siedlcach z pracą katechety młodzieży licealnej. Przez kilka lat pracował także w duszpasterstwie akademickim.

W siedleckiej WSD pracował jako wykładowca katechetyki i pedagogiki w latach 1971-2003. Prowadził także ćwiczenia i seminarium magistranckie. Od 1996 do 2007 r. był także dyrektorem Instytutu Teologicznego w Siedlcach. Obydwie uczelnie były afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Był promotorem wielu prac magisterskich. Równocześnie w latach 1996-2007 pełnił funkcję wicedyrektora Wydziału Nauki Katolickiej (obecnie: Nauczania Katechetycznego) Kurii Siedleckiej i wizytatora religii w szkołach średnich.

W 1997 r. bp Jan Nowak mianował go kanonikiem honorowym kapituły katedralnej siedleckiej. Po przejściu na emeryturę w lutym 2007 r. ks. S. Kisiel zajmował się opracowaniem pomocy duszpasterskich i katechetycznych oraz publikacji naukowych. Najwięcej wydań  w latach 1977-2012 miała książka „Czy jest sens wierzyć?”. Wydał opracowanie pt. „Umocnieni Duchem Świętym” jako pomoc duszpastersko-katechetyczną przygotowującą młodzież do sakramentu bierzmowania. Opublikował trzy pozycje naukowe pastoralne: „Duszpasterstwo na tle potrzeb psycho-duchowych (młodzieży)”, „O duszpasterstwie rekolekcyjnym”, „Uwarunkowania rozwiązań problemów moralnych postawami wobec religii”. Publikował artykuły duszpastersko-katechetyczne i naukowe i brał udział w ogólnopolskiej dyskusji nt. programu katechizacji.

W latach 1991-2000 opracował z alumnami WSD pomoce na religię dla liceum pt. „Kościół Chrystusa” (opracował też nowe wydanie tych materiałów). Przygotował do druku pozycje książkowe: 1. „Kościół poznający naukę Chrystusa”: tematyka biblijna; 2. „Kościół wierzący w naukę Chrystusa”: tematyka światopoglądowa, dogmatyczna, eklezjologiczna i o sektach; 3. „Kościół realizujący naukę Chrystusa”: tematyka etyczna i modlitewno-liturgiczno-sakramentalna, z przygotowaniem do małżeństwa katolickiego; 4. „Kościół realizujący misję Chrystusa w świecie. Materiały na katechezy dla młodzieży licealnej i dorosłych w oparciu o historię Kościoła”. Materiały w nich zawarte mogły być wykorzystane w duszpasterstwie i katechizacji.

Zmarł w Siedlcach, w swoim mieszkaniu, 17 czerwca.

Requescat in pace.

opr. ks. Bernard Błoński

LI