Region
Źródło: Magdalena Romaniuk
Źródło: Magdalena Romaniuk

Z patronką i sztandarem

Wybrana na patronkę głosami uczniów, nauczycieli i rodziców, ma inspirować do wytrwałej pracy w duchu wartości i zasad. Szkoła Podstawowa w Starych Szpakach nosi imię bł. Karoliny Kózkówny.

Uroczystość nadania szkole imienia oraz poświęcenia sztandaru odbyła się w sobotę 25 czerwca. Święto szkolnej społeczności zainaugurowała Msza św. sprawowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Sławomira Harasimiuka. - Mamy patronkę gotową wypraszać nam wiele łask - zaznaczył proboszcz na wstępie, życząc zgromadzonym w świątyni nauczycielom, uczniom i ich rodzicom, by bł. Karolina była dla nich wzorem i umocnieniem. Szacunek wobec świętości i potrzeba kontynuowania „tradycji naszych ojców” stały się też tematem wygłoszonego kazania. Przybliżając życie i okoliczności tragicznej śmierci Kózkówny, ks. S. Harasimiuk podkreślał znaczenie jej pobożności, uczynności i zaangażowania.

– Ludzie nazywali ją aniołem, pierwszą duszą do nieba. Była ożywicielką życia społecznego wsi i „prawą ręką proboszcza”, jak sam o niej mówił.

W biografiach bł. Karoliny – na co zwrócił uwagę – akcent kładzie się na jej męczeństwo, pomniejszając rangę codziennej drogi do świętości. – Nasza patronka uczy, że w życiu najważniejszy jest Bóg – tłumaczył ks. Sławomir. Wskazując na piękny portret Kózkówny stojący przed ołtarzem, zachęcał obecnych w świątyni do naśladowania jej w miłości do Boga i ludzi.

Doniosłym momentem szkolnego święta było przekazanie sztandaru SP im. bł. Karoliny Kózkówny przedstawicielom rady rodziców, a następnie poświęcenie go przez proboszcza.

Po Eucharystii uczniowie wraz z gronem pedagogicznym i zaproszonymi gośćmi – na czele z pocztami sztandarowymi – uroczyście przeszli do budynku szkoły, gdzie miała miejsce oficjalna część obchodów.

 

W drodze głosowania

– W życiu zarówno pojedynczych osób, jak i różnych społeczności bywają chwile, które na długo pozostają w sercach – zaznaczyła na wstępie prowadząca uroczystość nauczycielka Agnieszka Szpura.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, zgromadzonych w szkolnej sali gości – z władzami samorządowymi oraz przedstawicielami instytucji współpracujących z placówką, uczniami, nauczycielami i rodzicami – powitała pełniąca obowiązki dyrektor SP Elżbieta Szpura.

Zanim nastąpił uroczysty moment oficjalnego nadania szkole imienia i uczniowskiego ślubowania na sztandar, przewodnicząca rady rodziców Katarzyna Szymaniuk zapoznała uczestników z ponadstuletnią historią placówki. Szkoła w Szpakach – jak zauważyła – początkowo miała charakter prywatny. Kolejne dziesięciolecia to sukcesywne zwiększanie stopnia organizacji placówki zarówno w wymiarze poziomu edukacji, jak też zaplecza dydaktyczno-rekreacyjnego. A ponieważ dzieje szkoły to nie tylko wydarzenia, przedstawiony rys historyczny stał się także ukłonem wobec kolejnych pokoleń dyrektorów i nauczycieli oraz samych mieszkańców – rodziców troszczących się o poziom wykształcenia i wychowania dzieci.

Z nowym rokiem szkolnym patronką SP już oficjalnie będzie bł. Karolina Kózkówna. Jej wybór to efekt projektu zainicjowanego przez BNP Paribas Bank Polska pt.: „Gdzie są nasze patronki?”. Skierowana do 11 tys. placówek edukacyjnych oferta wiązała się z zachętą do obsadzania w roli patrona wyjątkowych kobiet. – Społeczność SP w Szpakach w drodze głosowania wybrała na patronkę szkoły bł. K. Kózkównę – wyjaśniła K. Szymaniuk z zaznaczeniem, iż stosowną uchwałę ws. nadania szkole imienia rada gminy Stara Kornica podjęła 4 sierpnia 2021 r., a przybliżeniu uczniom postaci patronki służyły realizowane przez nauczycieli w minionym roku konkursy i projekty. Na cele edukacyjne związane z upamiętnieniem i promowaniem jej osoby szkoła pozyskała też darowiznę od organizatora „patronowej” akcji.

 

Aktualne przesłanie

– Nadać szkole imię to niejako ustalić jej tożsamość. Zasugerować wartości i podkreślić kierunek działań dydaktyczno-wychowawczych. Nadać szkole imię to także wskazać całej społeczności: uczniom, nauczycielom i rodzicom pewien autorytet – zauważyła dyrektor SP. Przedstawiając życiorys bł. K. Kózkówny, akcentowała znaczenie jej domu rodzinnego, gdzie panowały atmosfera prostoty i duch modlitwy. – Karolina ukończyła cztery klasy szkoły powszechnej. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej – mówiła E. Szpura, wskazując ją dzieciom jako godny naśladowania przykład pracowitości, uczciwości i odpowiedzialności. – Zginęła w wieku zaledwie 16 lat, stając w obronie czystości i wartości, którym do końca pozostała wierna. Jest patronką dziewcząt i chłopców, którzy pragną uczyć się od niej pięknej i odpowiedzialnej miłości – dodała z uwagą, że nadanie szkole imienia bł. K. Kózkówny ma utwierdzić uczniów w przekonaniu, iż wierność w codzienności prowadzi do ostatecznego zwycięstwa w życiu.

Wyrazem szacunku i uznania dla sponsorów sobotniej uroczystości stało się symboliczne wbijanie gwoździ umieszczonych w drzewcu sztandaru. Następnie przedstawiciele rady rodziców wręczyli sztandar dyrektor szkoły, która przekazała go szkolnemu pocztowi sztandarowemu. – Niech prowadzi was ku lepszej przyszłości. Strzeżcie jego honoru! – apelowała do uczniów.

 

Wzór i inspiracja

Po uroczystym ślubowaniu na sztandar przedstawicieli poszczególnych klas nadszedł czas gratulacji i podziękowań. Słowa wdzięczności do dyrekcji i grona pedagogicznego za trud w wychowaniu młodego pokolenia – „kształtowaniu mądrych i odpowiedzialnych obywateli gminy” – skierował wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk.

– Szkoły w mniejszych miejscowościach nie tylko niosą oświatę, ale są ośrodkiem kultury i jednoczenia ludzi – zauważyła Teresa Orowiecka reprezentująca Mazowiecką Izbę Rolniczą. Wyboru patronki i pięknej uroczystości gratulowała też przewodnicząca rady powiatu łosickiego Urszula Sadowska.

– Niech bł. Karolina będzie dla was wzorem i inspiracją do codziennej, wytrwałej i rzetelnej pracy w duchu wartości, którymi w swoim życiu się kierowała – życzyła z kolei dyrektor Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy Iwona Zaniuk.

Wrażeniami z tak ważnej w życiu szkoły uroczystości wszyscy chętni mogli podzielić się poprzez wpis w pamiątkowej księdze.

Zwieńczeniem spotkania były część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz występ Marysieniek.

Agnieszka Warecka