Rozmowy
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Świat się zmienia

O to, czy czekają nas coraz większa inflacja i wzrosty cen żywności, pytamy prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego, prezesa zarządu Instytutu Studiów Podatkowych.

Konwencjonalne metody, jakich używa się do prognoz inflacyjnych, nie mogą być stosowane w czasach, w których przyczyny inflacji nie mają charakteru rynkowego. A te są w sferze zdarzeń pozaekonomicznych i my je świetnie znamy, ale boimy się nazwać. Mamy ogromne braki towarów. A jeżeli towarów nie ma, cena nie gra roli. Wszystkie prognozy i diagnozy dotyczące inflacji zakładają to, że jeśli występuje brak określonego produktu, pojawia się w jego miejsce podaż substytucyjna lub z innego rynku. A obecnie nie mamy już wielu towarów, pojawiły się deficyty węgla, stali, paliw i wiadomo, że ich zabraknie, prawdopodobnie zagrożone są również dostawy gazu, bo dotychczasowe źródło, czyli z Rosji, zostało zamknięte.

Czerwiec pokazał, że inflacja w naszym kraju bije kolejne rekordy – czy może być gorzej?

Niestety, ale tak. Konwencjonalne metody, jakich używa się do prognoz inflacyjnych, nie mogą być stosowane w czasach, w których przyczyny inflacji nie mają charakteru rynkowego. A te są w sferze zdarzeń pozaekonomicznych i my je świetnie znamy, ale boimy się nazwać. Mamy ogromne braki towarów. A jeżeli towarów nie ma, cena nie gra roli. Wszystkie prognozy i diagnozy dotyczące inflacji zakładają to, że jeśli występuje brak określonego produktu, pojawia się w jego miejsce podaż substytucyjna lub z innego rynku. A obecnie nie mamy już wielu towarów, pojawiły się deficyty węgla, stali, paliw i wiadomo, że ich zabraknie, prawdopodobnie zagrożone są również dostawy gazu, bo dotychczasowe źródło, czyli z Rosji, zostało zamknięte. Mamy również wzrost cen wszelkich istotnych surowców, łącznie z rolnymi. To wszystko pokazuje, że rynki zachowują w sposób charakterystyczny dla czasów wojennych. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł