Na cyfryzację
– Cyfrowy Powiat to kolejny po Cyfrowej Gminie program, który jest skierowany do samorządów w całej Polsce – mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. – Zależy nam, by w całym kraju rozwój cyfryzacji był równomierny, by w każdym miejscu w Polsce były równe szanse w dostępie do nowych technologii – dodał.
W ramach programu samorządy mogą starać się o środki na zakup sprzętu IT, oprogramowania, licencji do realizacji e-usług oraz zdalnej pracy, a także stacji roboczych, skanerów, podpisów kwalifikowanych, czytników itp. Powiat będzie mógł otrzymać od 100 do 350 tys. zł. Nabór wniosków rozpoczął się 13 lipca i potrwa do 9 września br. Z programu nie będą mogły skorzystać miasta na prawach powiatu, ponieważ były one brane pod uwagę w programie Cyfrowa Gmina.
Dariusz Szustek, starosta łukowski i członek Zarządu Związku Powiatów Polskich, podkreślił, jak bardzo istotne jest włączenie powiatów do programu cyfryzacji. Zaznaczył, że wiele starostw mieści się w starszych budynkach, w których do tej pory dostęp do narzędzi cyfrowych był utrudniony. Przyznał, że to bardzo dobry początek współpracy, zaznaczył jednak, że powiaty w dalszym ciągu będą sygnalizowały o swoich potrzebach.
Także starosta garwoliński Mirosław Walicki wyraził radość z powodu kolejnego etapu cyfryzacji Polski. – Bardzo się cieszę, że kolejny etap wchodzi w życie. Byłem uczestnikiem spotkania, kiedy wszystkie gminy z powiatu garwolińskiego otrzymały rok temu dofinansowanie w ramach programu Cyfrowa Gmina, i z zazdrością patrzyliśmy, jako starostowie, na te środki, Czas jest taki, i to pokazała pandemia, a teraz wojna, że cyberbezpieczeństwo, zabezpieczenie naszych urzędów, ale także rozwój i usługi dla naszych mieszkańców są bardzo ważne – podkreślał.
Waldemar Jaroń