Aktualności
Pieszo i na rowerach

Pieszo i na rowerach

Geocashing, questy, woodcoins, spacery 3D oraz nowo wytyczone szlaki rowerowe i nordic walking - to atrakcje, które umilą spędzanie czasu w naszym regionie.

I to nie tylko gościom, bo z propozycji, jakie zaprezentowała Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, skorzystać może każdy. To dobra okazja, by lepiej poznać najbliższą okolicę i aktywnie spędzić czas.

 

W porozumieniu

Formy aktywnego spędzania czasu na ziemi siedleckiej omówiono na konferencji pt. „Rozwój turystyki na obszarach wiejskich”, która odbyła się 29 lipca w Dworze Mościbrody. To jeden z elementów współpracy „Wspólnie-Aktywnie-Lokalnie-Kulinarnie”. Ten międzynarodowy projekt Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej realizuje wspólnie z Bialskopodlaską Grupą Działania, Stowarzyszeniem Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania oraz Deutschland Leader-Regionalmanagement Dübener Heide/LAG Dübener Heide Sachsen. W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, KGW, miłośnicy turystyki, biegów i jazdy na rowerze.

Pierwszą część spotkania otworzył prezes zarządu LGD ZS Krzysztof Kryszczuk. Na początku zostały omówione istniejące już formy aktywnej turystyki: geocashing, questy i woodcoins (tzw. drewniaczki). Następnie Ewelina Pędzich-Chyży – kierownik biura LGD ZS omówiła nowo powstałe spacery 3D po okolicznych atrakcjach turystycznych.

 

W teorii i praktyce

Druga część została poświęcona projektowi współpracy, które jest w końcowej fazie realizacji. Jego rezultatem będą przede wszystkim szlaki rowerowe oraz nording walking w Krainie „Nocy i Dni” (gmina Wodynie). Sieć szlaków rowerowych, połączonych ze sobą poprzez oznakowane punkty, umożliwi turyście dowolne kształtowanie trasy w zależności od sprawności fizycznej, ale też treści, jakie chce poznać (np. przyrodnicze lub historyczne).

Powstanie ok. 400 km szlaków rowerowych na terenie dziesięciu gmin będących członkami Stowarzyszenia LGD ZS: Zbuczyn, Wiśniew, Skórzec, Wodynie, Mokobody, Suchożebry, Mordy, Domanice, Kotuń i Siedlce (gm. wiejska). Z myślą o turystach powstały  mapy (do korzystania z sieci szlaków i planowania własnych tras), wizytówki, na których turyści będą wpisywali numery węzłów, które chcą odwiedzić, a także tablice promocyjne czy opaski i kamizelki odblaskowe z nadrukiem.

By pokazać, że szlaki to nie tylko teoria, uczestnicy konferencji przejechali się rowerami po nowo powstałym szlaku rowerowym. 

JAG