Targi i wystawa
Tegoroczna edycja imprezy upłynęła pod hasłem: #rolnictwo przyszłości i #bezpieczeństwo żywnościowe. Rolnicze targi od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i zwiedzających. Imprezę, jak co roku, zorganizował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. - Widzimy, jak obszary wiejskie pięknie rozwijają się, bo wieś to nie tylko pole, nie tylko zwierzęta, ale całość infrastruktury - mówił Sławomir Piotrowski, dyrektor MODR.
– Dziękuję rolnikom, którzy przybyli na nasze święto, aby dzielić się swoim doświadczeniem, a jednocześnie być inspiracją dla nas, pracowników – dodał. S. Piotrowski podziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju.
O działaniach rządu skierowanych do rolników wskazywał obecny na otwarciu targów poseł Krzysztof Tchórzewski. Wśród tych najważniejszych wymienił to, że rolnik nie musi wyzbywać się gospodarstwa rolnego, jak miało to miejsce dotychczas, żeby mieć prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości. Poseł odniósł się także ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu dostępności. – Chodzi o doprowadzenie do tego, żeby mieszkańcy obszarów wiejskich nie opuszczali tych miejsc. Aby wieś była tak samo godnym miejscem zamieszkania jak miasto. Wiele rodzin rolników przenosi się do miasta tylko ze względu na to, że w mieszkaniu ma wodę, kanalizację, gaz, a poza tym dobry dojazd do pracy – tłumaczył K. Tchórzewski. Zwrócił uwagę, że wspomniany program został rozłożony na lata, a jego efekty już widać w regionie. – Na terenach wiejskich budowane są drogi. Prawie w każdej miejscowości mamy doprowadzoną wodę. Prawie każda gmina rozpoczęła budowę kanalizacji. Poprawia się dostępność do gazu. Ważne, aby każdy Polak miał jednakowe, godne warunki życia – podkreślił parlamentarzysta.
Z kolei senator Waldemar Kraska, który nie mógł być obecny na targach, skierował do wystawców i odwiedzających list, w którym podkreślił, że o randze imprezy świadczy fakt, że zyskała uznanie nie tylko na arenie lokalnej, ale także krajowej i międzynarodowej. „W tych dniach mamy okazję docenić wysiłek rolników i hodowców. Praca ta ma znaczenie dla całego społeczeństwa” – napisał wiceminister zdrowia. Zauważył również, że w tym roku wielu producentów musiało się zmagać nie tylko ze zmiennymi warunkami pogodowymi, ale także ze skutkami pandemii, i odnaleźć w obliczu niepewnej sytuacji międzynarodowej. Mimo to polskie rolnictwo ciągle się modernizuje i rozwija.
Od żywności po inwentarz
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym dominowali wystawcy najnowocześniejszych maszyn rolniczych i środków do produkcji rolnej – ich ekspozycja była imponująca, nic więc dziwnego, że cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Jak co roku liczną reprezentację mieli hodowcy kwiatów i drzewek owocowych oraz ozdobnych, producenci ekologicznej żywności i regionalnych specjałów. „Słodkie” efekty swojej pracy pokazali też pszczelarze, a właściciele gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych zachęcali do odwiedzin w swoich progach. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja koni i bydła mlecznego – podczas targów można było poznać najlepszych hodowców z Mazowsza. Dla najmłodszych szczególnie atrakcyjny okazał się zaś pokaz drobnego inwentarza. Dzieła swoich rąk prezentowali też artyści ludowi i Koła Gospodyń Wiejskich, których rękodzieło było prawdziwą ozdobą tego wydarzenia.
Specyfiką targów jest łączenie wiedzy rolniczej z praktyką, więc nie zabrakło stoisk z ofertą edukacyjną. Tradycyjnie podczas imprezy zorganizowano i rozstrzygnięto wiele konkursów. Atutem wydarzenia była oprawa artystyczna. Na scenie zaprezentowało się liczne grono śpiewaków i tancerzy zespołów ludowych z Mazowsza oraz zespołów z zagranicy: Mladost z Bułgarii oraz Sabinovca ze Słowacji. Nie zabrakło również delegacji zagranicznych z zaprzyjaźnionych miast: Berdyczowa na Ukrainie, Sabinowa na Słowacji; z Rejonu Dubieńskiego na Litwie, z Pescantiny we Włoszech oraz powiatu Oberhavel i miasta Dasing w Niemczech.
MOIM ZDANIEM
Sławomir Piotrowski – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Pomimo deszczowej pogody impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem. Znalazła się na niej bardzo szeroka oferta zarówno dla mieszkańców miasta, jak i obszarów wiejskich. Odbywał się handel rolniczy, gdzie m.in. odwiedzający targi mieli okazję zakupić zdrową żywność. Jak zwykle dużą część wystawy stanowiła oferta firm maszynowych i paszowych. Nie zabrakło producentów działających w branży przetwórczej: mleczarskiej, mięsnej, owocowej czy warzywnej. Każdy znalazł coś dla siebie. Być może z powodu aury było mniej zwiedzających, za to rolnicy, którzy odwiedzili nasze targi, byli zdeklarowani na współpracę i przyszli nawiązać kontakty bądź też dokonać transakcji.
HAH