Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Teleplatforma na zdrowie

​Tak jak w czasie pandemii przyzwyczailiśmy się do teleporad lekarskich, tak coraz większa popularnością cieszy się Teleplatforma Pierwszego Kontaktu.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) ruszyła dokładnie 25 maja 2021 r. Połączenie z numerem 800-137-200 jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju. Podczas połączenia w razie potrzeby personel medyczny może wystawić e- receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Wszystko cyfrowo i bez potrzeby udawania się do placówki. Pani Edyta o teleplatformie dla chorych dowiedziała się przypadkiem, gdy pewnego dnia, późnym wieczorem, zadzwoniła do niej teściowa, której skończyły się tabletki na nadciśnienie.

– Wiedziałam, że jeśli nie przyjmie leku, może się to dla niej nie skończyć dobrze. Już raz mieliśmy taką sytuację, kiedy ostatecznie trzeba było wzywać pogotowie. W tej konkretnej sytuacji skontaktowałam się ze znajomą pielęgniarką. I to ona powiedziała mi, że receptę można szybko dostać za pośrednictwem teleplatformy. Numer telefonu znaleźliśmy w internecie – opowiada. Teściowa pani Edyty odbyła szybką konsultację i dostała e-receptę. Do 23.00 jej bliscy zdążyli ją zrealizować w aptece i zawieźć mamie do domu. – Informację o teleplatformie „sprzedałam” już co najmniej kilkorgu naszych znajomych. Niektórzy skorzystali z tej możliwości ze zwykłej wygody, żeby nie stać w kolejce do lekarza. Ale w jednym przypadku, kiedy mieszkającą z nami po sąsiedzku emerytkę niepokoiło złe samopoczucie jej męża, konsultant zalecił wezwanie karetki, sugerując udar. To była, niestety, dobra diagnoza i tylko dzięki szybkiemu transportowi na SOR obyło się bez komplikacji – mówi.

 

Zdrowie na telefon

Usługa została uruchomiona, aby dzwoniąc pod numer TPK – 800-137-200, pacjent mógł otrzymać niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 następnego dnia, w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy – w godz. od 8.00 do 8.00 następnego dnia. Z teleplatformy można skorzystać przede wszystkim w sytuacji nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ. Usługa sprawdza się również, gdy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Inna okoliczność, kiedy warto rozważyć sięgnięcie po telefon, to obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.


Teleporada doraźna, ale ważna

 

PYTAMY Jarosława Rybarczyka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

 

Jak dużo osób szuka porady medycznej w ramach TPK i w jakich sytuacjach?

Od początku uruchomienia TPK udzielono 95 tys. teleporad. Zgodnie z ideą platformy pacjenci szukają wsparcia medycznego w sytuacjach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia poza godzinami pracy POZ, kiedy pacjent woli skorzystać z takiej formy komunikacji niż z wizyty stacjonarnej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 

Czy teleporada jest w stanie pomóc w każdym przypadku, a lekarz dyżurny „wyręczyć” lekarza pierwszego kontaktu?

Wizyty w ramach TPK mają charakter doraźny. Lekarz udzielający świadczenia nie ma dostępu do pełnej historii choroby pacjenta, jak też nie ma możliwości przeprowadzenia pełnego badania, np. w celu ustalenia charakteru infekcji. Miejscem, w którym pacjent otrzyma pierwszą pomoc, jest placówka podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast poza godzinami jej funkcjonowania – w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia – nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

 

Jak wygląda schemat rozmowy z pacjentem, który wybiera numer TPK?

Po wybraniu numeru TPK pacjent łączy się z personelem medycznym, który zbiera wywiad medyczny dotyczący zgłaszanego problemu zdrowotnego. Konsultant dokonuje oceny, od której zależy, czy w tym konkretnym przypadku udzieli samodzielnie porady, skieruje pacjenta na teleporadę z lekarzem czy też zaleci udanie się na wizytę stacjonarną lub SOR. W przypadku stanu wskazującego na zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta na pewno poinformuje o konieczności wezwania pogotowia ratunkowego. Równolegle pobierane są dane pacjenta, uzupełniana jest dokumentacja medyczna z przeprowadzonej porady oraz weryfikowane jest objęcie pacjenta ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ.

 

Czy poradnictwo w ramach TPK jest kompatybilne z usługami świadczonymi dla pacjenta w jego przychodni, np. czy lekarz POZ ma dostęp do informacji nt. konsultacji, jaką odbył jego pacjent?

W przypadku, gdy w ramach kontaktu z TPK dochodzi do udzielenia porady medycznej, wytwarzana jest dokumentacja medyczna – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dostęp do danych osobowych lub jednostkowych danych medycznych usługobiorców, przetwarzanych w systemie teleinformatycznym usługodawcy lub w Systemie Informacji Medycznej, mają lekarz, pielęgniarka lub położna udzielający usługobiorcy świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W związku z tym lekarz POZ ma, oczywiście, dostęp do informacji o świadczeniach realizowanych w ramach TPK.

 

Gdzie fizycznie dyżurują lekarze zatrudnieni w TPR? Jaką mam szansę, dzwoniąc na 800-137-200, że dodzwonię się do miasta, w którym mieszkam?

Personel medyczny udzielający porad w ramach TPK pracuje zdalnie z różnych miast na terenie całej Polski.

 

Czy TPK w jakiś sposób ewoluowała od momentu jej uruchomienia? Co zmieniono?

Od momentu wdrożenia TPK platforma została rozszerzona o możliwość wyboru języka ukraińskiego jako języka udzielania porady oraz dodanie tłumacza języka migowego, dzięki czemu osoby głuche mają możliwość umówienia się na wideoporadę lekarską, która jest tłumaczona przez profesjonalnych tłumaczy polskiego języka migowego. Wdrożony został również tzw. symptom checker. Jest to narzędzie pozwalające na samodzielne przeprowadzenie ankiety i sygnalizujące wstępne rozpoznanie schorzenia. Aplikacja zasugeruje, jakie kroki należy podjąć przy wskazaniu konkretnych objawów. Dodatkowo pacjent ma możliwość wygenerowania raportu z przeprowadzonego wywiadu. Wynik ankiety nie jest przekazywany personelowi medycznemu oraz nie ma wpływu na możliwość skorzystania z teleporady. Stanowi jedynie formę wskazówki dla pacjentów.

 

Dziękuję za rozmowę.

LI