Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Celebracja pustki

W holu Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka pojawiła się rzeźba kobiecych narządów rodnych. „Gazeta Wyborcza” dumnie nazwała ją „Pomnikiem Waginy”. Figura obleczona w złotą szatę z „niby aureolą” ma przypominać postać czczonej przez katolików Maryi. „To symbol wartości, które wyznajemy i którymi będziemy się kierować, transformując Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury!” - zadeklarowała nowa dyrektor Monika Strzępka.

Dzieło Iwony Demko - nazywającej siebie „artystką waginistką” - na początku września br. zostało wniesione w uroczystym pochodzie do złudzenia przypominającym procesje chrześcijan. Była intronizacja, insygnia nowej królowej etc. „Rzeźba, którą nosiłam w pochodzie, to «Wilgotna Pani». Powstała w 2014 r. Swoją nazwę wzięła od Święta Mokoszy” - pisała na Facebooku autorka „dzieła”. „Zgodnie z kalendarzem sławskim 15 sierpnia Sławianie obchodzili Święto Mokoszy. Imię Mokoszy wywodzi się od prasłowiańskiego rdzenia «mok», związanego z określeniami wilgotny, mokry”.

„Łączono je także z sanskryckim rdzeniem «makhá», czyli szlachetny, bogaty. Mokosza zwana wilgotną matką Ziemią była boginią tkactwa, urodzaju, płodności, seksualności i powodzenia materialnego. Opiekunką kobiet”. Tyle w temacie.

Trudno komentować wydarzenie tak jawnie, obelżywie i wulgarnie uderzające w to, co najświętsze dla chrześcijan. Wiele razy podczas demonstracji antyrządowych i antywszystkiemu” (sygnowanych monotematycznym „wyp…ać”), co dotąd było nienaruszalne, ważne dla Polaków, pojawił się wspomniany wyżej motyw. Podczas marszu równości w Gdańsku stylizowano go na monstrancję, zaś sposób „celebracji” wydarzenia wprost nawiązywał do procesji Bożego Ciała. Wokół karykatury Najświętszego Sakramentu grupa osób z tęczowymi aureolami nad głowami parodiowała dziewczynki na procesji Bożego Ciała. Chodziło o upokorzenie ludzi wierzących. I tylko o to. Żadnego przesłania, wyższych idei.

 

Iluzoryczna wolność

Procesy sądowe w tego typu prowokacjach mają niewielki sens. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł