Młodość, świętość… Carlo
Peregrynacja rozpoczęła się 9 września w diecezji warszawsko- praskiej, a zakończy w listopadzie w diecezji lubelskiej. Odbywa się pod patronatem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Jej przewodniczący - bp Grzegorz Suchodolski jest koordynatorem wydarzenia. - Pomysłodawcą sprowadzenia do Polski relikwii jest o. Azariasz Hess, bernardyn, który przez wiele lat pracował w Asyżu, dobrze zna rodziców Carla Acutisa. Wspólnie opracowaliśmy ten projekt. Myśleliśmy o relikwiach serca, jednak najbliżsiCarla stwierdzili, że „serce nie powinno nigdy opuszczać domu”. Zaproponowali, by pozostało ono w Asyżu, na świat ruszyły natomiast relikwie osierdzia będącego najbliżej serca bł. Carla - mówi biskup Grzegorz.
Mówiąc o idei peregrynacji, bp G. Suchodolski zaznacza, że przede wszystkim chodzi o to, by przybliżyć ludziom młodym współczesnego świętego-geniusza internetu, jak był nazywany. – Dzisiaj młodzi żyją w tym tunelu wirtualnym, mają z tym nawet kłopot, ale nie zawsze to dostrzegają. Carlo z takimi problemami się mierzył, bo żył już w czasach bycia ciągle online, a mimo to odnalazł swoją drogę do świętości. Źródłem jego duchowej siły, „autostradą do nieba” były Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Wychodząc z czasu pandemii, chcemy pokazać młodym świętego, który prowadzi do życia sakramentalnego. Stąd inicjatywa zgromadzenia ich przy Carlu, ale tak naprawdę przy Jezusie na Eucharystii i na adoracji. Ponadto bł. Carlo Acutis został ogłoszony przez papieża Franciszka jednym z 13 patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, peregrynacjabędzie zatem ważnym etapem duchowego przygotowania do spotkania młodych w sierpniu 2023 r. – wylicza.
Świętość na wyciągnięcie ręki
Relikwie bł. C. Acutisa towarzyszyć będą i uczestnikom II Diecezjalnego Forum Młodzieży, i maturzystom podczas diecezjalnej pielgrzymki, i modlitwie młodzieży w czterech rejonach diecezji, by – jak mówi bp G. Suchodolski – na przykładzie Carla uczyli się, jak dobrze rozegrać projekt pn. „życie”. ...
LI