Rozmaitości
Źródło: Janusz Jurzyk
Źródło: Janusz Jurzyk

Powstanie Centrum Edukacji Rolniczej

W gminie Zbuczyn ma powstać Centrum Edukacji Rolniczej. Do współpracy udało się namówić Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z rządowych środków dla gmin popegeerowskich w ramach Polskiego Ładu. Świetlica z salą szkoleniową zostanie wybudowana w Zawadach, gdzie od lat 70 działa rolnicza stacja doświadczalna uczelni. - Uważamy, że świetlice wiejskie powinny mieć dodatkową funkcję, aby po prostu lepiej funkcjonowały. W Zawadach w sposób oczywisty powinniśmy prowadzić działalność edukacyjną i rolniczą - mówi Hubert Pasiak, wójt gminy Zbuczyn.

– I mamy tutaj bardzo duży potencjał. Jesteśmy gminą typowo rolniczą, rolników jest u nas wciąż wielu, co nas cieszy. To są fachowcy w swoich dziedzinach, więc oni swoją wiedzą praktyczną mogą wzmocnić działalność naukową i edukacyjną uczelni – dodaje. – Przetarg na projektowanie i budowę tej świetlicy ogłosimy wkrótce. Będziemy uzgadniać jej kształt i funkcjonalność z uczelnią, aby mogła służyć zarówno zwykłym wiejskim imprezom i spotkaniom, jak i działalności szkoleniowej – podkreśla H. Pasiak. W przyszłości w Centrum Edukacji Rolniczej miałyby m.in. odbywać się szkolenia dla rolników organizowane razem z Mazowieckiem Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Dla uniwersytetu tego rodzaju współpraca to mocniejsze osadzenie w regionie. – Uniwersytet pełni rolę społeczną, funkcjonuje w określonym otoczeniu. Stąd potrzeba nawiązywania współpracy i stanowienia relacji. Możemy przez nasze badania naukowe służyć regionowi, pomagać rozwiązywać problemy, z którymi borykają się lokalne społeczności – mówi prof. Mirosław Minkina, rektor UPH.

 

Na badania naukowe

Współpraca uniwersytetu i rolniczej gminy ma również służyć pozyskiwaniu dotacji na prowadzenie badań naukowych i realizację innych wspólnych przedsięwzięć.

– Myślę że uniwersytet będzie stanowił doskonałe wsparcie dla działań Centrum Edukacji Rolniczej, zarówno od strony badań naukowych, jak i jeszcze bardziej od strony korzystania z doświadczenia rolników – przyznaje dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UPH. – Daje to także możliwość występowania o wspólne projekty badawcze, gdzie udział jednostki badawczej czy jednostki dydaktycznej i naukowej jest mile widziany i stanowi dodatkowe wsparcie dla każdego projektodawcy. I do tego jeszcze dochodzi oczywiście działalność dydaktyczna uczelni – podsumowuje .

To pierwsza tego typu umowa UPH z samorządem gminnym. Dotychczas uniwersytet podobne porozumienia zawierał z przedsiębiorstwami i szkołami z regionu. Planowana współpraca ma objąć nie tylko rolnictwo, ale i inne dziedziny gospodarki, a także sprawy społeczne i kulturę.

HAH