Perła w obiektywie
Celem wydania publikacji było pokazanie, jak na przestrzeni XX w. zmieniały się radzyński pałac, park i oranżeria. - Jesteśmy w trakcie kompleksowej rewitalizacji naszej perły, która już za chwilę odzyska swój blask. Album ma uświadomić zarówno mieszkańcom Radzynia, jak i wszystkim odwiedzającym nasze miasto, jak wielki skarb posiadamy i że bez względu na wszystko warto o niego dbać. W przyszłym roku Radzyń Podlaski będzie świętował jubileusz 555-lecia uzyskania praw miejskich. Wydanie albumu wpisuje się już w celebrowanie tej rocznicy - mówi Robert Mazurek, dyrektor ROK i prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”.
Na okładce wydawnictwa znalazło się zdjęcie przedstawiające działające w latach 50 w Radzyniu Kino Jelonek, które przekazała Anna Jaworska. Pozostałe fotografie zaprezentowane w albumie pochodzą m.in. z archiwów: ROK, Andrzeja Szabrańskiego, Instytutu Sztuki PAN, Józefa Karłowicza, Adama Trochimiuka, NAC, Andrzeja Kowalskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, Jerzego Ratajskiego, Stanisławy Świątek, Marka Badykuły, Ryszarda Łukasiewicza i Ryszarda Kanara. Autorem projektu okładki jest Karol Niewęgłowski, a wstęp napisał R. Mazurek.
Jedna z najpiękniejszych w Europie
– Usytuowany w sercu Radzynia pałac Potockich to największa atrakcja naszego miasta. Jego początki sięgają połowy XVI w., kiedy to wzniesiona została tu pierwsza budowla. Powstał wówczas otoczony murem zamek z czterema narożnymi basztami. Niespełna wiek później został on doszczętnie zniszczony, a na jego miejscu w latach 1685-1709 wybudowano pałac. Jego inicjatorem był Stanisław Antoni Szczuka, a głównym projektantem został znany polski architekt Augustyn Wincenty Locci – przypomina historię zespołu pałacowo-parkowego R. Mazurek, podkreślając, że dobra radzyńskie wraz z posiadłością przeszły drogą dziedziczenia na wnuczkę Szczuki Marię Kątską, która w 1741 r. poślubiła Eustachego Potockiego. To właśnie za jego rządów w latach 1750-1759 miała miejsce ostatnia większa przebudowa rezydencji, która nadała jej obecny rokokowy kształt. – W efekcie powstała wspaniała budowla, uznawana za jedną z najpiękniejszych rokokowych rezydencji nie tylko w Polsce, ale i Europie. Całość zaś otoczona została malowniczymi ogrodami. Radzyński zespół pałacowo-parkowy reprezentuje francuski typu entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem), jakiego najznamienitszym przykładem jest pałac w Wersalu – zaznacza dyrektor ROK.
Obecnie radzyński pałac przechodzi gruntowną rewitalizację. Prace obejmują zarówno wnętrza jak i zewnętrzną elewację. Ekipie budowlanej towarzyszą archeolodzy. Po remoncie w pałacu pozostaną Archiwum Państwowe i Państwowa Szkoła Muzyczna, będzie też k miejsce m.in. na nowe muzeum. Właścicielem pałacu jest samorząd Radzynia Podlaskiego. Koszt remontu, który ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku to ponad 28 mln zł.
Ocalić od zapomnienia
Album o zespole pałacowo-parkowym jest częścią większego projektu pt. „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”, w ramach którego ROK przygotowuje publikację zawierającą zbiór archiwalnych fotografii. – Odnajdziemy w nim znajome, ale jednak odmienne oblicze naszego miasta. Dzięki tej książce przypomnimy sobie miejsca, których już nie ma. Udamy się też na spacer radzyńskimi ulicami, po zespole pałacowo-parkowym czy do kościoła Świętej Trójcy. Z pożółkłych niekiedy fotografii spoglądać będą na nas dawni mieszkańcy Radzynia, ponadto będziemy świadkami historycznych wydarzeń – opowiada R. Mazurek, dodając, iż publikacja „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia” uświetni obchody 555-lecia uzyskania przez miasto praw miejskich. Jej premiera odbędzie się 31 marca 2023 r. – Do tego momentu na łamach portalu Kocham Radzyń Podlaski publikujemy zdjęcia, które wzbogacą przygotowywaną publikację. Będzie to kontynuacja cyklu „Stary Radzyń”, w ramach którego do końca 2021 r. ukazało się 628 fotografii – podsumowuje dyrektor ROK, jednocześnie apelując do mieszkańców miasta i działających na jego terenie instytucji o pomoc w uratowaniu przed bezpowrotną niepamięcią dawnych obrazów Radzynia. – Udostępnijcie je ROK w celu wykonania kopii i skanów. Chcemy również, abyście podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, ponieważ wobec skąpej ilości źródeł drukowanych w wielu przypadkach to one są jedynym rejestrem dawnych wydarzeń – zaznacza R. Mazurek.
Materiały można przynieść do ROK (ul. Jana Pawła II 4). Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel. 606-234-320 lub pisząc na adres e-mail: radzyn@op.pl.
DY