Aktualności
Skorzystają pacjenci

Skorzystają pacjenci

Szpital powiatowy w Rykach podpisał umowę o współpracy ze Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Skorzysta na tym nie tylko personel i kadra naukowa, ale też pacjenci.

– To docenienie tego, jak dobrą robotę wykonujemy. Bo nie sztuką jest być szpitalem powiatowym. Sztuką jest być szpitalem, który szuka swojej niszy na rynku – uważa prezes ryckiego szpitala dr Piotr Kienig. Reaktywowana w 2019 r. placówka rzeczywiście od początku szukała na rynku swojego miejsca. W szpitalu utworzono oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem kardiologicznym. Powstało kilka poradni specjalistycznych, a dwa lata temu – oddział medycyny paliatywnej. I właśnie on został objęty porozumieniem.

 

Nie petenci, lecz partnerzy

Umowę podpisano 26 października. Na jej mocy strony zadeklarowały współpracę między oddziałem paliatywnym ryckiego szpitala, a UM w Lublinie i Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 i nr 4 w Lublinie. Uczelnia będzie wspierała i rozwijała medycynę paliatywną, a jednocześnie stworzy możliwość wspólnej terapii dla pacjentów ryckiego szpitala i szpitali klinicznych. – Będziemy mieli do dyspozycji całą bazę naukową uniwersytetu. Natomiast uczelnia zyska nasz oddział medycyny paliatywnej jako swoje zaplecze. Mówiąc krótko, zaczniemy być partnerami dla uniwersytetu i dla klinik, a nie tylko petentami – zaznacza P. Kienig.

– Chcemy współpracować, wspólnie coś dawać i coś osiągnąć – dla wszystkich mieszkańców naszego województwa – podkreśla dyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Rykach dr Piotr Chęć.

Rektor UM prof. Wojciech Załuska zapewnia, iż to, co szpital ma do zaproponowania uczelni, ma duże znaczenie. – Ta współpraca oznacza obustronne korzyści – zauważa rektor. A gwarancją sukcesu porozumienia ma być rola doradcza krajowego konsultanta medycyny paliatywnej prof. Wojciecha Lepperta, który także uczestniczył w podpisaniu umowy.

 

To tylko początek?

Porozumienie to także korzyści dla pacjentów związane z możliwością leczenia klinicznego w szpitalach uniwersyteckich. Z kolei przed personelem otwiera szansę kształcenia. – Nasi lekarze będą mogli zdobywać doświadczenie w placówkach klinicznych – oznajmia P. Kienig.

Uniwersytet i szpital w Rykach uruchomią również wspólne projekty naukowo-badawcze, praktyki studenckie i staże przeddyplomowe.

Na razie umowa dotyczy tylko oddziału paliatywnego, ale istnieje szansa na jej rozszerzenie. – Będziemy myśleć o podobnych umowach. Mam aspiracje, by każdy oddział podjął taką współpracę – deklaruje prezes szpitala.

Tomasz Kępka