Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Nie lekceważ problemu!

O pięciu poważnych, a często bagatelizowanych problemach stomatologicznych, mówi Aneta Zduniak - lekarz dentysta, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Występujące podczas szczotkowania, spożywania posiłków czy samoistne krwawienie nigdy nie może być lekceważone. Może to być efekt złej techniki mycia zębów czy złego doboru szczoteczki i pasty, ale może być to również spowodowane zapaleniem dziąseł z powodu obecności kamienia nazębnego. Obrzęknięte, zaczerwienione i krwawiące dziąsła mogą być jednym z objawów paradontozy, czyli choroby przyzębia. Nie należy ignorować krwawienia, bo u niektórych pacjentów może być pierwszym objawem anemii, cukrzycy, braków żelaza, witaminy C, K, ale również zaburzeń krzepnięcia, marskości wątroby czy chorób nowotworowych.

Wielu pacjentów cierpi z powodu nadwrażliwości zębów…

To prawda. Ból pojawia się w wyniku odsłonięcia zębiny, w której znajdują się kanaliki zębinowe z zakończeniami nerwowymi. Pod wpływem zimnych, ciepłych, kwaśnych czy słodkich pokarmów i napojów dochodzi do podrażnienia zębiny i wystąpienia bólu. Doraźnie stosować można pasty znoszące nadwrażliwość, ich szeroki wybór dostępny jest na rynku. Często jednak pacjenci bagatelizują ten problem, związane z nim dolegliwości i odwlekają wizytę u dentysty. Tymczasem wizyta u specjalisty jest niezbędna. Nadwrażliwość może być spowodowana wieloma czynnikami – błędami w szczotkowaniu, nieprawidłową dietą bogatą w kwasy powodujące uszkodzenie tkanek zęba, zgrzytaniem zębów, chorobami dziąseł powodującymi cofanie się dziąseł i odsłonięcie zębiny czy nawet ubytkami próchnicowymi. Dentysta zdiagnozuje przyczynę i zaplanuje odpowiednie leczenie. Ważne jest, aby zgłosić się jak najwcześniej. Tak jak w każdej chorobie – szybkie wdrożenie leczenia, przy mniejszym zaawansowaniu dolegliwości i zniszczeniu tkanek zęba, prognozuje najlepiej na zatrzymanie objawów i progresji choroby.

 

Halitoza, czyli utrzymujący się nieświeży zapach z ust, to również częsty problem. Czy to prawda, że kwestia ta dotyka co czwartą osobę na świecie?

Problem przykrego zapachu jest zmorą wielu pacjentów – zapach jest wyczuwalny zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia, co może wpływać na ograniczenie kontaktów z innymi. Przyczyn halitozy może być wiele, ale najczęściej zapach wynika ze złej higieny jamy ustnej, zalegających resztek pokarmowych, obecności kamienia nazębnego czy ubytków próchnicowych. Zaniedbania higieniczne sprzyjają rozwojowi bakterii beztlenowych produkujących lotne związki, np. siarki, co skutkuje wystąpieniem nieświeżego oddechu. Na wystąpienie nieprzyjemnego oddechu wpływa również nasz styl życia: dieta pikantna, bogata w czosnek, cebulę czy alkohol, picie niewystarczającej ilości wody. Palenie tytoniu również może nasilać nieprzyjemne objawy. Konieczne jest umówienie jak najszybszej wizyty u stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę nieprzyjemnego zapachu oraz udzieli wskazówek dotyczących diety i higieny jamy ustnej. Do możliwych przyczyn halitozy należą również choroby układu oddechowego, górnej części przewodu pokarmowego, cukrzyca, białaczka. Nieprzyjemny zapach może być też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Diagnostykę problemu warto zacząć od wizyty w gabinecie stomatologicznym, a lekarz dentysta może skierować nas do innych specjalistów, jeśli podejrzewać będzie ogólnoustrojową przyczynę halitozy.

 

Czy z opryszczką można spokojnie iść na zaplanowaną wizytę stomatologiczną?

Opryszczka jest zakaźną chorobą wirusową, wywołaną przez wirus HSV-1. Według statystyk nosicielami wirusa jest około 80% populacji, ale objawy widoczne są u około połowy. Wirus jest latentny, co znaczy, że osoba, która raz przeszła zakażenie, na zawsze będzie jego nosicielem. Uśpiony wirus zagnieżdża się w zwojach nerwowych i przy osłabieniu odporności, urazach mechanicznych, zmianach hormonalnych, wyziębieniu lub przegrzaniu organizmu, stresie czy zmęczeniu, może dojść do pojawienia się tej uciążliwej choroby. Przebiega pod postacią bolesnych pęcherzyków, występujących na ustach oraz skórze i błonie śluzowej w okolicy ust i nosa. Po kilku dniach pęcherzyki pękają, tworząc wolno gojące się strupki. Wirus jest najbardziej zakaźny w fazie pęcherzyków i bezpośrednio po ich pęknięciu. W pierwszych dniach wystąpienia choroby należy odroczyć leczenie stomatologiczne – przeniesienie wirusa opryszczki może spowodować bolesne zapalenie całej jamy ustnej, a nawet oka. Zazwyczaj opryszczka ustępuje samoistnie, ale warto stosować miejscowo kremy, żele czy plastry zawierające substancje hamujące namnażanie wirusa i ograniczające swędzenie czy pieczenie.

 

O czym mogą świadczyć białe zmiany na błonie śluzowej policzków?

Takie zmiany powstawać mogą na skutek działania wielu bodźców drażniących: mechanicznego przygryzania w trakcie żucia czy mowy albo drażnienia źle dopasowanymi uzupełnieniami protetycznymi. Do ich wystąpienia może predysponować również chemiczne drażnienie nikotyną, alkoholem, kwaśnymi czy ostrymi pokarmami lub uszkodzenia termiczne. Zmiany spotykane w jamie ustnej mogą być również wynikiem infekcji, najczęściej wirusowej lub grzybiczej. Najczęściej nie towarzyszą im dolegliwości bólowe, co dodatkowo sprzyja bagatelizowaniu problemu. Pojawienie się takich objawów wymaga niezwłocznej wizyty u stomatologa, bo takie wykwity mogą sprzyjać rozwojowi stanów nowotworowych w obrębie jamy ustnej.

 

Krwawienie z dziąseł jest czymś normalnym?

Występujące podczas szczotkowania, spożywania posiłków czy samoistne krwawienie nigdy nie może być lekceważone. Może to być efekt złej techniki mycia zębów czy złego doboru szczoteczki i pasty, ale może być to również spowodowane zapaleniem dziąseł z powodu obecności kamienia nazębnego. Obrzęknięte, zaczerwienione i krwawiące dziąsła mogą być jednym z objawów paradontozy, czyli choroby przyzębia. Nie należy ignorować krwawienia, bo u niektórych pacjentów może być pierwszym objawem anemii, cukrzycy, braków żelaza, witaminy C, K, ale również zaburzeń krzepnięcia, marskości wątroby czy chorób nowotworowych. Najczęściej krwawienie dziąseł ma przyczynę stomatologiczną, tak więc należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację do lekarza dentysty.

 

Dziękuję za rozmowę.

Iwona Zduniak-Urban