Święta na granicy
To już kolejne święta, które żołnierze spędzili na służbie, strzegąc granicy państwowej.
W piątek 23 grudnia dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła uczestniczył w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy polsko-białoruskiej. Odbyło się ono na terenie campu „Młot” we Włodawie. Zgromadzonych powitał dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT ppłk Sławomir Miazga, który podkreślił wdzięczność za możliwość świętowania w miejscu, gdzie na co dzień żołnierze WOT służą ramię w ramię z funkcjonariuszami SG.
Podczas uroczystości dowódca WOT gen. broni W. Kukuła wręczył wyróżnienia w postaci medali dla żołnierzy, którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w wykonywaniu zadań służbowych podczas pełnienia służby w obronie granicy państwowej. Wyróżnienia odebrało siedmiu żołnierzy z pięciu brygad: 2 Lubelskiej Brygady OT, 6 Mazowieckiej Brygady OT, 10 Świętokrzyskiej Brygady OT, 16 Dolnośląskiej Brygady OT oraz 19 Nadbużańskiej Brygady OT
Zwracając się do żołnierzy, powiedział: – Moja obecność tutaj jest ogromnym przywilejem. Przybyłem do was z kilku powodów. Po pierwsze oddać honor i wyrazić uznanie dla waszej wspaniałej postawy, dla wyboru, którego dokonaliście, stawiając dobro służby ponad dobro własne, doprowadzając do sytuacji, że święta spędzicie na służbie, pełniąc ją tutaj, na granicy, zapewniając bezpieczeństwo naszym rodakom. Jest to bez wątpienia akt typowy dla odpowiedzialnych żołnierzy. Jestem tutaj po to, by wykazać akt solidarności, ale również powiedzieć wojskowe „dziękuję” za tę postawę.
Terytorialsi już od ponad 15 miesięcy wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią w ramach operacji „Silne Wsparcie”. Wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Każdej doby prowadzą działania patrolowe oraz wystawiają posterunki obserwacyjne. Po zmierzchu na wybranych odcinkach granicy pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez terytorialsów. Ponadto żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w terenie trudno dostępnym realizują patrole konne.
Niezmiennie wykorzystywanym ważnym i efektywnym narzędziem operacji „Silne Wsparcie” są bezzałogowe rozpoznawcze statki powietrzne – FlyEye, które od początku operacji w województwie lubelskim spędziły w powietrzu ponad 1540 godzin.
AW