Region

Nowa usługa w SCO

Rehabilitacja fizyczna, wsparcie żywieniowe, psychologiczne oraz modyfikacja stylu życia - to elementy terapii, jaką zostaną objęci pacjenci onkologiczni w ramach poradni prehabilitacyjnej Siedleckiego Centrum Onkologii.

- Wszystkie nasze działania podejmujemy z myślą o dobru pacjentów - tłumaczy zamysł inicjatywy dr n. med. Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora Siedleckiego Centrum Onkologii. Stąd pomysł uruchomienia nowej usługi dla pacjentów onkologicznych. - Prehabilitacja to kompleksowe działanie mające na celu przygotowanie pacjenta, który otrzymał diagnozę, by mógł przejść cały cykl opieki leczenia zachowawczego czy zabiegowego jak najlepiej - tłumaczy. Uroczyste otwarcia poradni miało miejsce 23 lutego. To pierwsza tego typu poradnia w województwie mazowieckim i nie jest kontraktowana z NFZ.

– Możliwość jej działania wynika z zaangażowania naszego zespołu – podkreśla J. Kozłowiec, dodając, że inicjatorem tego pomysłu jest onkolog prof. Jakub Radziszewski, pracujący na oddziale chirurgii onkologicznej oraz dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Skąd więc środki? – Nie możemy patrzeć tylko na pieniądze i przez ich pryzmat na pacjenta – podkreśla dyrektor SCO dr n. med. Lubomir Bodnar. – NFZ nie ma takiej poradni w swoich wycenach, ale można znaleźć środki na jej prowadzenie. Kompleksowe podejście z pewnością zaprocentuje w dłuższej perspektywie, bo jeśli pacjent nie dozna powikłań po dużym zabiegu, szybciej stanie na nogi – zauważa.

– Istnieje termin „kruchość osób chorych”, co oznacza, że ludzie są słabi fizycznie i niedożywieni – tłumaczy zamysł uruchomienia kompleksowego wsparcia prof. J. Radziszewski. Odsetek ludzi niedożywionych trafiających do szpitala wynosi kilkadziesiąt procent. A wraz z niedożywieniem pogarsza się przebieg leczenia, zarówno chirurgicznego, jak i radioterapii czy chemioterapii i, co za tym idzie, efektów tego leczenia. Stąd zainwestowanie w pacjentów, by byli sprawni fizycznie, odżywieni, poprawia wyniki leczenia. To nieodłączny element, który wiąże się z taką instytucją, jak centrum onkologii – podkreśla.

 

Kompleksowe podejście

Chorzy, którzy zostaną skierowani do SCO, przejdą badania antropometryczne. One pokażą, jaki jest stopień niedożywienia. – Dotychczas mieliśmy problem, co z tymi pacjentami robić, natomiast w tej chwili oni od razu trafią do poradni prehabilitacyjnej – zauważa prof. K. Radziszewski. Tam zostanie przygotowany dla nich jadłospis, sposób odżywiania, a jednocześnie będą mieli zapewniony kontakt z psychoonkologiem i rehabilitantem, którzy przygotują ich do dalszego leczenia. Takie działanie stanowi praktykę światową, w Polsce zaczyna raczkować.

W poradni osią działania będą chirurdzy wspierani przez dietetyków. – To unikat w skali kraju, że mamy tak dobrze wyszkolony zespół dietetyków – podkreśla L. Bodnar. A prawidłowe odżywianie w chorobach onkologicznych ma ogromne znaczenie. – Zarówno w samej profilaktyce chorób onkologicznych, ale także po usłyszeniu diagnozy – tłumaczy Justyna Zdzieborska, koordynator zespołu dietetyków w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. – Daje dużo mniejszą ilość powikłań, krótszą hospitalizację, szybsze gojenie się ran, wpływa na całokształt samopoczucia pacjenta. Bardzo się cieszymy, że takie miejsce powstało i rola dietetyków jest zauważana. Będziemy pacjentów edukować, mówić, jak powinni odżywiać się przed samym zabiegiem operacyjnym. Najlepiej, by taka konsultacja odbyła się tuż po przekazaniu diagnozy i trwała przez całe przygotowanie do zabiegu, jak również po nim. Bo często to odżywianie na poszczególnych etapach czy w różnych diagnozach jest zupełnie inne. Będziemy tłumaczyć, podpowiadać, jak dietę modyfikować, jak osiągać prawidłową wartość energetyczną, jakimi sposobami wzbogacać codzienny jadłospis, zarówno normalnymi produktami spożywczymi czy też żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego – dodaje.

Z poradni będą mogli skorzystać również pacjenci, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego, ale w ich przypadku nastąpiło załamanie żywieniowe lub pojawiły się jakieś problemy. Jednak kluczowi będą pacjenci przygotowywani do dużych interwencji chirurgicznych i terapii onkologicznych.

MOIM ZDANIEM

dr hab. n. med. Lubomir Bodnar – ordynator Siedleckiego Centrum Onkologii

Rozwijamy się, wprowadzamy nowe możliwości ukierunkowane na kompleksowe podejście do naszych pacjentów. Obok typowych metod leczenia, jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia, nowe leki celowane, badania kliniczne, podstawą i osią leczenia naszych pacjentów jest ich dobry stan. W dobie wyrafinowanej terapii chirurgicznej onkologicznej kluczowym parametrem branym pod uwagę, czy danego pacjenta można leczyć, nadal jest jego stan: czy chodzi, czy jest dobrze odżywiony. Zauważyliśmy, że duże grono naszych pacjentów onkologicznych jest po prostu osłabionych, wyniszczonych przez nowotwór i poddawanie ich dalszemu leczeniu w takim stanie może skutkować znacznymi powikłaniami.

Natomiast jeżeli organizm jest właściwie odżywiony, przygotowany do leczenia, a pacjent sprawny i z dobrym nastawieniem, to wyniki leczenia będą dużo lepsze.

JAG