Pomysł na dobrą książkę
Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej „Unitas” istnieje już… Ile to będzie lat?
Oficjalnie od 2007 r. Powołane zostało na mocy dekretu poprzedniego biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Na szerszą skalę nasze wydawnictwo zaistniało w 2013 r. wraz z wydaniem - nagrodzonego Feniksem! - świadectwa Patrycji Hurlak pt. „Nawrócona wiedźma”. Ta książka do dziś jest w naszej ofercie i nadal dobrze się sprzedaje.
Wyjściu z ofertą, czyli promocji wydawnictwa, służą m.in. „Radiowe niedziele”. Nasi diecezjanie wiedzą o „Unitasie”?
Po otrzymaniu dekretu nominującego [1 maja 2022 r.], kiedy mówiłem znajomym, że zostałem dyrektorem wydawnictwa „Unitas”, wielu pytało: „A co to jest?” [śmiech]. A tak poważnie: nasze logo bez wątpienia jest rozpoznawalne, jednak czy wydawnictwo funkcjonuje w szerszej świadomości społecznej, trudno powiedzieć.
W ramach „Radiowych niedziel” dostępne są książki naszego wydawnictwa, ale nie tylko, choćby z racji tego, że nie jesteśmy w stanie zapewnić publikacji na każdy okres roku liturgicznego. Rolą książek oferowanych do sprzedaży podczas „Radiowych niedziel” ma być też pomoc w ewangelizacji: danie impulsu do działania i osobistego rozwoju.
Obecnie wiele mówi się o kryzysie czytelnictwa. Tymczasem jestem zdania – i mam przekonanie, że Ksiądz podzieli moją opinię – iż zapotrzebowanie na dobrą książkę jest zawsze! Tylko, no właśnie, co to znaczy: dobra książka?
Zapotrzebowanie na dobrą książkę jest zawsze, zaś ci, którzy czytają, na szczęście czytają dużo. A co to znaczy: dobra książka? Dla jednego będzie nią np. kryminał, a dla innego powieść historyczna. ...
Agnieszka Warecka