Diecezja

Na wzór Maryi

Tajemnica Wcielenia Bożego Syna przypomina nam prawdę o człowieku od momentu poczęcia.

Wbrew pojawiającym się dzisiaj opiniom Maryja od chwili poczęcia nosiła pod swoim sercem Bożego Syna. Przyjęcie przez Niego ludzkiego ciała jest największym wydarzeniem w historii zbawienia - podkreślał bp Kazimierz Gurda w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 25 marca, kiedy Kościół obchodzi również Dzień Świętości Życia, diecezja siedlecka modliła się za zmarłych biskupów - bp. Ignacego Świrskiego, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się pięć lat temu, oraz bp. Jana Wiktora Nowaka. Eucharystii w siedleckiej katedrze przewodniczył bp K. Gurda, a koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani. W homilii pasterz diecezji siedleckiej zaznaczył, iż tajemnica Wcielenia Bożego Syna przypomina nam prawdę o człowieku od momentu poczęcia. - Wbrew pojawiającym się dzisiaj opiniom Maryja od chwili poczęcia nosiła pod swoim sercem Bożego Syna.

Przyjęcie przez Niego ludzkiego ciała jest największym wydarzeniem w historii zbawienia – powiedział bp Gurda, dodając, iż fiat Maryi, zgoda na propozycję, z jaką zwrócił się do Niej Bóg, stanowi wzór naszej relacji do Boga i staje się dla nas wezwaniem do udziału w historii zbawienia.

 

Każde życie jest święte

W dalszej części ksiądz biskup nawiązał do obchodzonego Dnia Świętości Życia. – Dziś przypominamy sobie o wartości życia, o szacunku do niego od poczęcia do naturalnej śmierci. Tak uczą Bóg i Kościół. Tę prawdę przyjmują wszyscy, którzy w Chrystusa wierzą i należą do wspólnoty Kościoła. Ani wierząca kobieta, ani wierzący mężczyzna nie mogą się zgodzić na aborcję, nie mówiąc o działaniach, które promują możliwość zabijania dzieci, np. przez udział w tzw. czarnych marszach. Aborcja to wielkie zło, jednak przez niektóre osoby jest dzisiaj nazywane dobrem. U podstaw takiej postawy leżą egoizm, brak miłości, pogarda życia, czasem własnego, pogarda dla człowieka – przestrzegał biskup.

 

Odcisnęli trwały ślad

W homilii bp Gurda przypomniał także zasługi zmarłych biskupów I. Świrskiego i J.W. Nowaka, którzy odeszli do domu Pana 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. – Bp Ignacy zmarł w 1968 r. Sługa Boży I. Świrski, za którego beatyfikację modlimy się każdego 25 dnia miesiąca, został zapamiętany jako biskup zatroskany o najbardziej potrzebujących. Nie tylko o tym mówił, ale sam pomagał tym, którzy dotknięci chorobami, żywiołowymi klęskami, trudnościami zwracali się do niego o wsparcie – podkreślił, zachęcając do modlitwy o beatyfikację bp. Świrskiego. – Bp J.W. Nowak odszedł w 2002 r. Miał radość przedstawiania do beatyfikacji naszych bł. Męczenników z Pratulina, koncelebrował też Mszę św. beatyfikacyjną 6 października 1996 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Przygotowywał wizytę w diecezji Jana Pawła II. Pamiętamy przybycie papieża do Siedlec 10 czerwca 1999 r i jego piękne przyjęcie przez diecezjan. Obyśmy nie zapominali o tym dzisiaj, kiedy Jan Paweł II jest tak mocno atakowany na podstawie książki holenderskiego autora, który bazuje na dokumentach spreparowanych przez SB. Atakuje on nie tylko Jana Pawła II, ale w swoich obecnych wypowiedziach obraża i poniża Polaków, naszą ojczyznę, tożsamość chrześcijańską, patriotyzm – dodał, dziękując Bogu za posługę obu biskupów w diecezjalnym Kościele.

 

Nadzwyczajna posługa

Podczas Mszy św. pobłogosławieni zostali nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. i lektorzy. – Kościół zaprasza do udziału w liturgii wierzących mężczyzn, aby po odpowiednim przygotowaniu mogli pełnić posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Otrzymują od swojego biskupa misję zanoszenia Komunii św. osobom w podeszłym wieku i chorym, udzielania jej podczas Mszy św. – przybliżył ich posługę bp Gurda.

Udzielanie Komunii św. nie wymaga święceń, dlatego mogą ją pełnić także osoby spoza stanu duchownego.

Bezpośrednim przygotowaniem do obrzędu upoważnienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. były dni skupienia w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Nowym Opolu k. Siedlec pod kierunkiem ich diecezjalnego duszpasterza ks. Łukasza Celińskiego.

Bp Gurda podkreślił też wagę posługi lektorów. – To bardzo ważna funkcja. Lektor bowiem wezwany jest do czytania Bożego słowa. Troszczy się o to, by docierało ono do wszystkich uczestników liturgii. A słowo Boga, które zostaje usłyszane, zakorzenia się w sercu słuchającego i wydaje dobre owoce w jego życiu – powiedział.

Nowi lektorzy do pełnienia tej posługi przygotowywali się kilka miesięcy.

Na zakończenie Eucharystii chętni mogli włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Odmówiono także modlitwę w intencji beatyfikacji sługi Bożego bp. I. Świrskiego.

Jolanta Krasnowska