Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Wiosenna inicjatywa targowa

W niedzielę 16 kwietnia Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie oddział Siedlce wraz z miastem Siedlce zapraszają na XV edycję „Wiosny na polu i w ogrodzie”.

Jak zauważają organizatorzy, wiosenna edycja targów, w przeciwieństwie do jesiennej imprezy „Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym”, odbywa się na mniejszą skalę, ale zainteresowanie jest równie duże. - Wiosna to czas urządzania i upiększania ogrodów oraz działek, dlatego nasza oferta jest tak atrakcyjna - mówi Józef Jan Romańczuk, dyrektor siedleckiego oddziału MODR. - Przed rokiem gościliśmy ponad 60 wystawców z kilkunastu branż. W tym roku również pojawią się wystawcy oferujący usługi na rzecz rolnictwa, producenci sprzętu ogrodniczego, ziół itp.

Będą też stoiska gospodarstw ekologicznych, agroturystyki i zagród edukacyjnych, a właściciele pasiek pszczelich zaprezentują owoce swojej pracy. Odwiedzający będą mogli też skorzystać z oferty stoisk gastronomicznych. Nie zabraknie konkursów z nagrodami dla uczestników oraz występów lokalnych zespołów artystycznych – wylicza gospodarz spotkania.

 

Ze smakiem i muzyką

Wystawę targową będzie można zwiedzać przy ul. Kazmierzowskiej 21 w godz. 9.00-17.00. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi o 10.00. Tradycyjnie na zwiedzających czekać będzie bogata oferta, a wszystko to okraszone będzie dobrym smakiem mazowieckich potraw i z ludową muzyką w tle. – Przed publicznością wystąpią m.in. zespoły: Korniczanie ze Starej Kornicy, Wiśniewiacy z Wiśniewa, Złote Kłosy z Wyczółk, Zaliwianki z Krzymosz, Ale Babki z Pruszyna i Strzałki ze Strzały. Koła gospodyń wiejskich z powiatu siedleckiego zaprezentują autorskie rękodzieło oraz zaproszą do degustacji lokalnych specjałów. Możemy również liczyć na udział artystów ludowych, których wytwory zawsze cieszą się dużym powodzeniem – przekonuje J. J. Romańczuk.

 

Element edukacyjny

Organizatorzy zadbali również o edukację podczas wiosennej imprezy. – Rolnicy będą mogli zaczerpnąć wiedzy od pracowników MODR i innych instytucji związanych z rolnictwem w zakresie m.in. innowacji i nowości w ich dziedzinie, dopłat bezpośrednich czy innych tematów związanym z obszarem działania tychże instytucji – tłumaczy Tomasz Kondraciuk, komisarz imprezy. Do wszystkich zaś funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach skieruje wykład na temat szkodliwości wypalania traw.

Jak informuje J. J. Romańczuk, podczas tegorocznej „Wiosny…” osoby, które oddały krew w ramach akcji „100 litrów na stulecie MODR”, otrzymają sadzonki przygotowane przez Nadleśnictwo Siedlce. – Przypominamy, że można zgłaszać się do oddziałów terenowych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do punktów mobilnych na terenie całego kraju i na hasło „ODR oddawać krew – dodaje.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie modr.mazowsze.pl. Zapraszamy!

MOIM ZDANIEM

Sławomir Piotrowski – dyrektor MODR w Warszawie

Pierwsza edycja „Wiosny…” odbyła się w 2007 r. Była to inicjatywa skierowana do mieszkańców miasta, działkowców, rolników. Przez lata byliśmy i wciąż jesteśmy przy ul. Kazimierzowskiej, w sąsiedztwie budynku MODR. Impreza na stałe wpisała się w krajobraz Siedlec i okolic, ma swoją etykietę i klimat. To pierwsza tego typu impreza plenerowa w danym roku, gdzie w jednym miejscu odbywa się handel i edukacja, spotykają się wystawcy, rolnicy, działkowcy oraz całe rodziny, które miło spędzają tu czas.

Oferta od początku była bogata. Sprawdza się tu formuła rolniczego handlu detalicznego, bo to doskonałe miejsce na nabycie zdrowych, polskich produktów od lokalnych twórców żywności. Warto zaznaczyć, że w okolicy Siedlec odbywa się intensywna produkcja sadownicza, ogrodniczo-warzywna. Z roku na rok oferta wystawiennicza się poszerza, niezmiennie przyciągając liczne grono sprzedawców i nabywców. Ale nie tylko. Początek wiosny to czas intensywny dla rolników, ponieważ trwa składanie wniosków o płatności bezpośrednie i to teraz gospodarze decydują o tym, co będą mieli na swoich gruntach, co będą uprawiać. „Wiosna…” to znakomite miejsce na kontakt z doradcą, nauką, tu odbywa się transfer wiedzy. U pracowników instytucji okołorolniczych będzie można pozyskać wiedzę np. z zakresu pozyskiwania dodatkowych środków. Zachęcam zatem do skorzystania z tej oferty.

Iwona Zduniak-Urban