Kultura
kochamradzyn.pl
kochamradzyn.pl

To już 555 lat!

W piątek 31 marca mieszkańcy Radzynia Podlaskiego świętowali 555 rocznicę nadania praw miejskich.

Dokładnie 555 lat temu ostatniego dnia marca 1468 r. na mocy przywileju Kazimierza Jagiellończyka Radzyń został lokowany na prawie magdeburskim. Miejscowość zawdzięcza to staraniom Grota z Ostrowa herbu Rawicz. Nadanie praw miejskich stało się impulsem do szybkiego rozwoju miasta. Przywilej bowiem upraszczał drogę urzędową, dawał prawo odbywania targów tygodniowych i dwóch jarmarków w roku oraz zwalniał mieszkańców na 20 lat od podatków. Również położenie przy ważnych szlakach handlowych przyczyniło się do wzrostu znaczenia miejscowości. - Można powiedzieć, że dzisiaj historia zatacza koło.

Kończymy rewitalizację pałacu Potockich zwanego małym Wersalem, a niedługo w pobliżu naszego miasta powstanie Via Carpatia, która może mieć znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta i turystyki – podkreślił podczas młodzieżowej konferencji popularnonaukowej „Wielka historia małego miasta” burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

Podczas sesji uczniowie radzyńskich liceów wygłosili wykłady, w których przypomniano historię miasta, rezydencji magnackiej, przebieg powstania styczniowego i rolę, jaką odegrały w nim kobiety, a także radzyńskich twórców Konstytucji 3 maja. Wydarzenie uświetniły wstępy Anny Pastor i Piotra Żukowskiego.

 

Pamiętajcie, skąd pochodzicie

555 urodziny miasta stały się okazją do wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski dziennikarzowi sportowemu Jerzemu Chromikowi, który podziękował radzie za jednomyślność, a także miastu, kolegom, ulicom, parkowi miejskiemu, w którym kiedyś było „zoo”, piłce, szkole, nauczycielom, pałacowej ,,żelaznej bramie” – wszystkiemu – jak zaznaczył – co sprawiło, że został ukształtowany przez Radzyń Podlaski. – Chcę się zwrócić dzisiaj do młodych ludzi. Jak los was rzuci do Wrocławia, Paryża, Nowego Jorku, nigdy nie wyrzeknijcie się miejsca, z którego pochodzicie. Z Radzynia Podlaskiego – powiedział wzruszony.

 

Niezwykła publikacja

Z okazji rocznicy uzyskania przez Radzyń Podlaski praw miejskich Radzyński Ośrodek Kultury przygotował publikację pt. „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Jej autorami są głównie mieszkańcy miasta oraz instytucje i firmy funkcjonujące na jego terenie. – To właśnie oni, udostępniając swoje archiwa, pozwolili stworzyć jak do tej pory największy zbiór zdjęć przywołujących wielu z nas znajome, ale jednak już nieistniejące oblicze miasta. Dzięki tej książce przypomnimy je sobie, udając się na spacer radzyńskimi ulicami. Z pożółkłych niekiedy fotografii spoglądać będą na nas dawni mieszkańcy, będziemy też świadkami historycznych wydarzeń – mówi Robert Mazurek, dyrektor ROK, dodając, iż pomysł wydania książki zrodził się ponad pięć lat temu, wraz z powierzeniem mu funkcji szefa radzyńskiej kultury. To właśnie on podjął się zredagowania publikacji. – Do współpracy zaprosiłem Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” i prowadzony przez nie portal Kocham Radzyń Podlaski, gdzie od 26 października 2019 r. publikowane są fotografie przedstawiające dawne miasto – dodał.

Książka zawiera 1668 archiwalnych zdjęć i ukaże się w limitowanym nakładzie 555 egzemplarzy. Dodatkowo każda ulica opatrzona została krótkim opisem, aktualną fotografią oraz co najmniej jednym filmem – dostęp do nich uzyskamy, wpisując w przeglądarce podany adres strony internetowej bądź przez zeskanowanie umieszczonego obok kodu QR. – W sumie publikację wzbogaca 125 filmów o łącznej długości 13 godzin, 19 minut i 46 sekund. Do ich powstania posłużyły 10 424 zdjęcia wykonane w latach 2021-2022 – uzupełnia R. Mazurek.

Obróbki cyfrowej wszystkich zdjęć znajdujących się w książce dokonał Tomasz Młynarczyk, złożył ją Karol Niewęgłowski, a korekty dokonał J. Chromik.

DY