To już 555 lat!
Dokładnie 555 lat temu ostatniego dnia marca 1468 r. na mocy przywileju Kazimierza Jagiellończyka Radzyń został lokowany na prawie magdeburskim. Miejscowość zawdzięcza to staraniom Grota z Ostrowa herbu Rawicz. Nadanie praw miejskich stało się impulsem do szybkiego rozwoju miasta. Przywilej bowiem upraszczał drogę urzędową, dawał prawo odbywania targów tygodniowych i dwóch jarmarków w roku oraz zwalniał mieszkańców na 20 lat od podatków. Również położenie przy ważnych szlakach handlowych przyczyniło się do wzrostu znaczenia miejscowości. - Można powiedzieć, że dzisiaj historia zatacza koło.
Kończymy rewitalizację pałacu Potockich zwanego małym Wersalem, a niedługo w pobliżu naszego miasta powstanie Via Carpatia, która może mieć znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta i turystyki – podkreślił podczas młodzieżowej konferencji popularnonaukowej „Wielka historia małego miasta” burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.
Podczas sesji uczniowie radzyńskich liceów wygłosili wykłady, w których przypomniano historię miasta, rezydencji magnackiej, przebieg powstania styczniowego i rolę, jaką odegrały w nim kobiety, a także radzyńskich twórców Konstytucji 3 maja. Wydarzenie uświetniły wstępy Anny Pastor i Piotra Żukowskiego.
Pamiętajcie, skąd pochodzicie
555 urodziny miasta stały się okazją do wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski dziennikarzowi sportowemu Jerzemu Chromikowi, który podziękował radzie za jednomyślność, a także miastu, kolegom, ulicom, parkowi miejskiemu, w którym kiedyś było „zoo”, piłce, szkole, nauczycielom, pałacowej ,,żelaznej bramie” – wszystkiemu – jak zaznaczył – co sprawiło, że został ukształtowany przez Radzyń Podlaski. – Chcę się zwrócić dzisiaj do młodych ludzi. Jak los was rzuci do Wrocławia, Paryża, Nowego Jorku, nigdy nie wyrzeknijcie się miejsca, z którego pochodzicie. Z Radzynia Podlaskiego – powiedział wzruszony.
Niezwykła publikacja
Z okazji rocznicy uzyskania przez Radzyń Podlaski praw miejskich Radzyński Ośrodek Kultury przygotował publikację pt. „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Jej autorami są głównie mieszkańcy miasta oraz instytucje i firmy funkcjonujące na jego terenie. – To właśnie oni, udostępniając swoje archiwa, pozwolili stworzyć jak do tej pory największy zbiór zdjęć przywołujących wielu z nas znajome, ale jednak już nieistniejące oblicze miasta. Dzięki tej książce przypomnimy je sobie, udając się na spacer radzyńskimi ulicami. Z pożółkłych niekiedy fotografii spoglądać będą na nas dawni mieszkańcy, będziemy też świadkami historycznych wydarzeń – mówi Robert Mazurek, dyrektor ROK, dodając, iż pomysł wydania książki zrodził się ponad pięć lat temu, wraz z powierzeniem mu funkcji szefa radzyńskiej kultury. To właśnie on podjął się zredagowania publikacji. – Do współpracy zaprosiłem Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” i prowadzony przez nie portal Kocham Radzyń Podlaski, gdzie od 26 października 2019 r. publikowane są fotografie przedstawiające dawne miasto – dodał.
Książka zawiera 1668 archiwalnych zdjęć i ukaże się w limitowanym nakładzie 555 egzemplarzy. Dodatkowo każda ulica opatrzona została krótkim opisem, aktualną fotografią oraz co najmniej jednym filmem – dostęp do nich uzyskamy, wpisując w przeglądarce podany adres strony internetowej bądź przez zeskanowanie umieszczonego obok kodu QR. – W sumie publikację wzbogaca 125 filmów o łącznej długości 13 godzin, 19 minut i 46 sekund. Do ich powstania posłużyły 10 424 zdjęcia wykonane w latach 2021-2022 – uzupełnia R. Mazurek.
Obróbki cyfrowej wszystkich zdjęć znajdujących się w książce dokonał Tomasz Młynarczyk, złożył ją Karol Niewęgłowski, a korekty dokonał J. Chromik.
DY