Region

Nowy sprzęt i ambitne plany

Siedleckie Centrum Onkologii pod koniec kwietnia zaprezentowało możliwości zakładu medycyny nuklearnej.

Zapowiedziało też jego intensywną rozbudowę, by równolegle rozwijać diagnostykę oraz leczenie. Prezes Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki zdradził, że placówka zamierza starać się o środki na budowę ośrodka, który będzie wyprzedzał czasy. - Bo metody leczenia czy diagnostyki stale się rozwijają, a medycyna nuklearna to przyszłość - podkreślił. - Stąd konieczne najnowsze technologie i techniki, które będą służyć mieszkańcom naszego regionu. Dążymy, by być najnowocześniejszym ośrodkiem w Polsce. Planujemy budowę obiektu o powierzchni ponad 5 tys. m², chcemy dwukrotnie zwiększyć ilość sprzętu, bo takie jest zapotrzebowanie.

Mamy ambicje być coraz lepszą placówką, tym bardziej że wkrótce staniemy się szpitalem klinicznym. Chcemy i lekarzom, i pacjentom zapewnić medycynę najwyższej jakości – podkreślił. Zakład medycyny nuklearnej SCO zajmuje się diagnostyką i terapią różnych schorzeń przy zastosowaniu pierwiastków promieniotwórczych. Ma to zastosowanie w niemal każdej gałęzi medycyny, m.in. w onkologii, kardiologii, ortopedii, reumatologii, nefrologii, urologii i pozwala na ocenę stadium choroby, wybranie odpowiedniej metody leczenia pacjenta, a także ocenę skuteczności zastosowanej terapii. Badania radioizotopowe są bezpieczne i małoinwazyjne dla pacjenta. Do zobrazowania jakości gromadzenia radiofarmaceutyku w danym narządzie jest wykorzystywana wysokospecjalistyczna aparatura medyczna, jak skaner PET-CT, gammakamera SPECT-CT do badań scyntygraficznych.

 

Najnowsze osiągnięcia

Pracę zespołu zakładu radioterapii przybliżył jego kierownik lek. Wojciech Rolski, specjalista radioterapii onkologicznej. – Dziś radioterapia jest w zupełnie innym miejscu, a jej stały rozwój to nowe możliwości leczenia pacjenta – tłumaczył, dodając, że w SCO specjaliści korzystają w tym zakresie z najnowszych światowych osiągnięć technologicznych. – Nowoczesna radioterapia to wysoka skuteczność i maksymalna ochrona tkanek zdrowych – podkreślał. – Stosujemy system kontroli toru oddechowego, co pozwala na zwiększenie dawki promieniowania i skuteczności, a jednocześnie ograniczenie promieniowania na serce, naczynia wieńcowe, wątrobę itd. Z kolei radioterapia stereotaktyczna, nazywana radiochirurgią, skupia się tylko na guzie, niwelując wpływ na tkanki zdrowe. Monitorowanie leczenia jest równie ważne, pomagają w tym urządzenia, w które nasz zakład został wyposażony.

O pracy zespołu zakładu medycyny nuklearnej opowiedział lek. Łukasz Hołody, specjalista medycyny nuklearnej. – Badania diagnostyczne z zakresu medycyny nuklearnej, w tym scyntygraficzne, są niezwykle istotne w diagnostyce i przed rozpoczęciem leczenia. Ale medycyna nuklearna to również leczenie, terapia jodem stanów zapalnych stawów itp. Przyszłość niesie nowe możliwości, jak leczenie raka tarczycy, nowotworu prostaty czy guzów neuro i na to chcielibyśmy postawić – podkreślił. Stąd w planach placówki pojawia się stworzenie oddziału terapii izotopowej.

 

Większe możliwości

SCO, które powstało trzy lata temu, dziś jest w zupełnie innym miejscu. Wskazuje na to bardzo duża ilość badań, a także podpisane kontrakty, w tym na wykonywanie PET. Tak intensywny rozwój to zasługa i sprzętu, i ludzi. Doposażenie placówki w nowoczesną aparaturę możliwe było dzięki 1,3 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Dzięki temu znacznie zwiększą się możliwości leczenia napromienianiem. – Rozwój medycyny jest bardzo szybki, dlatego staramy się, aby nasze placówki medyczne były jak najlepiej i najnowocześniej wyposażone. Zakład radioterapii i medycyny nuklearnej, w którym dzisiaj jesteśmy, to nowe szanse na leczenie dla pacjentów z Mazowsza – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Pieniądze zostały przeznaczone na zakup: detektora do pomiarów małych pól z wyposażeniem, matrycy do weryfikacji małych pól do kontroli poprawności realizacji leczenia z zastosowaniem technik stereotaktycznych, komory studzienkowej z wyposażeniem do pracowni brachyterapii, a także rozbudowę wykorzystywanego akceleratora TrueBeam o system synchronizacji oddechowej pacjenta wraz z opcjami obrazowania dla systemu CBCT umożliwiającego precyzyjne napromienianie zmiany nowotworowej w wybranej fazie oddechowej przy jednoczesnej redukcji dawki na tkanki zdrowe.

 

Już działa

Sprzęt został już zainstalowany i służy leczeniu chorych z regionu. – SCO zapewnia chorym leczenie na najwyższym poziomie – zaznaczyła Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Prezentowane dzisiaj nowoczesne metody leczenia napromieniowaniem potwierdzają, z jak wysokimi standardami mamy do czynienia – dodała, podkreślając, że oprócz aparatury ważny jest jeszcze czynnik ludzki, czyli wykształcony i wrażliwy personel. – Bez was żaden sprzęt nie zadziała, jak trzeba. Z jeden strony macie człowieka, który choruje, ale też osobę, do której trzeba odpowiednio podejść. Za to wam dziękujemy.

JAG