Sport

Powtórka sprzed roku

Bialski AZS AWF zakończył rozgrywki sezonu 2022/23 w Centralnej Lidze Seniorów na trzecim miejscu.

Zwycięskim meczem z MKS Wieluń w stosunku 34:25 bialscy szczypiorniści zakończyli sezon rozgrywkowy 2022/23 w Centralnej Lidze Seniorów. Tym samym zespół prowadzony przez grającego trenera Marcina Stefańca powtórzył wynik z poprzedniego sezonu, kiedy to rozgrywki w tej formule odbyły się po raz pierwszy. Najlepszym zespołem ligi okazał się KPR Legionowo i on uzyskał bezpośredni awans do najwyższej klasy rozgrywkowej - Superligi. Na drugim miejscu znalazł się ubiegłoroczny spadkowicz Stal Mielec. Drużyna ta będzie miała szansę na powrót do Superligi, jeżeli okaże się lepsza w barażu z przedostatnim zespołem tej klasy rozgrywkowej w bieżącym sezonie - Zagłębiem Lubin. Natomiast bezpośredni spadek do I ligi z Superligi zaliczyła szczecińska Pogoń.

Zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli.

Przebieg rozgrywek w wykonaniu bialskich akademików w bieżącym sezonie był bardzo podobny do poprzedniego. Akademicy ponownie lepiej spisywali się w pierwszej niż w drugiej rundzie rozgrywek. Po pierwszych rundach obu sezonów AZS AWF Biała Podlaska zaliczany był jako zespół, który ostatecznie powalczy o pierwsze miejsce premiowane bezpośrednim awansem do Superligi. W sezonie 2021/22 oprócz dobrych występów w lidze akademicy grali bardzo dobrze w rozgrywkach Pucharu Polski, docierając do najlepszej ósemki. Wydaje się, że właśnie na słabszą postawę zespołu w drugiej rundzie miało wpływ duże zaangażowanie się w rozgrywki pucharowe. W efekcie akademikom zabrakło sił i zostali wyprzedzeni na koniec rozgrywek przez Ostrovię Ostrów Wielkopolski i KPR Legionowo. W tym sezonie bialczanie nie byli już tak wyczerpani rywalizacją pucharową, gdyż swoje boje zakończyli na drugiej rundzie eliminacyjnej, ulegając po rzutach karnych Piotrkowianinowi Piotrków Trybunalski. Mimo to znów słabiej było w drugiej rundzie. Na jej początku zespół dopadła fala licznych kontuzji czołowych zawodników, a ich absencja miała wpływ na postawę i wyniki zespołu. Warto nadmienić, że sekcja piłki ręcznej AZS AWF Biała Podlaska od minionego sezonu 2022/23 funkcjonuje już jako samodzielna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, co było wymogiem dla klubów grających w Centralnej Lidze Seniorów.

 

Co przed nowym sezonem?

Nowy sezon 2023/24 w Centralnej Lidze Seniorów prawdopodobnie rozpocznie się w drugiej połowie września. To dużo czasu na analizę minionego sezonu i wyciągnięcie odpowiednich wniosków i wypoczynek, a później na budowę kadry zespołu na kolejne rozgrywki i przygotowanie się do nich. Ważna kwestia to skład kadry, jaką może dysponować AZS AWF Biała Podlaska w nowym sezonie. Wiadomo, że z klubu odchodzą czołowi zawodnicy: rozgrywający: Leon Łazarczyk i Patryk Niedzielanko, skrzydłowy Norbert Maksymczuk oraz bramkarz Emil Wiejak. W zespole nie będzie też występował jako zawodnik trener Stefaniec, który grał też na pozycji skrzydłowego. Stefaniec postanowił od nowego sezonu wypełniać tylko rolę szkoleniowca, zwłaszcza że został powołany na funkcję drugiego trenera kadry narodowej do lat 20. Są to duże ubytki i klubowi będzie trudno znaleźć następców grających na podobnym poziomie. Bialczan czeka budowa zespołu w ok. 60%, jeżeli chodzi o zawodników pierwszego składu. Nie będzie to łatwo zrealizować, ale z podobną sytuacją AZS AWF mierzył się już niejednokrotnie w przeszłości. Obecnie nie można jeszcze mówić o celach sportowych na przyszły sezon, gdyż dopiero zbudowanie pełnego składu może być podstawą do ich wyznaczenia.

Osiągnięcia AZS AWF Biała Podlaska:

Ekstraklasa:

Sezony: 1998/1999, 1999/2000, 2000/2001, 2003/2004.

Centralna Liga Seniorów:

Sezony: 2021/22 i 2022/23 – trzecie miejsca.

Akademickie Mistrzostwa Polski:

pierwsze miejsce – 1996-1998 r., 1999 r., 2000 r., 2002 r., 2003 r., 2012 r.

drugie miejsce – 2001 r., 2006 r.

trzecie miejsce – 2005 r., 2007 r., 2010 r.

Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych:

Pierwsze miejsce – 2007 r.

Mistrzostwa Polski Juniorów:

trzecie miejsce – 2003 r.

Udział w turniejach finałowych Pucharu Polski:

1998 r.- Biała Podlaska,

1999 r. – Płock,

2000 r. – Kielce.

Andrzej Materski