W służbie edukacji
Placówka od dekad i na wiele sposobów służy nauczycielom, studentom i uczniom. Obecnie mieści się przy ul. Kolejowej 8. Jest dobrze znana osobom związanym z oświatą i kierunkami pedagogicznymi. - Na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniała swoją siedzibę i nazwę. Nie zmieniał się tylko jej cel, jakim jest wspieranie edukacji za pośrednictwem książek i czasopism. Myślę, że nasza placówka odegrała istotną rolę w rozwoju oświaty miasta Biała Podlaska oraz powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego, łukowskiego, a dawniej także łosickiego. Przez lata bialska Biblioteka Pedagogiczna i jej filie stanowiły jedyną książnicę gromadzącą księgozbiór naukowy adresowany do nauczycieli, pracowników powstających w naszym mieście uczelni oraz studentów - zaznacza Renata Adamczuk, wicedyrektor biblioteki.
Obecnie do zbiorów książkowych i czasopism dołączyły także materiały audiowizualne. W ofercie placówki można znaleźć edukacyjne gry planszowe i karty pracy, filmy.
Z duchem czasu
– Kiedy zaczynałam pracę w tutejszej bibliotece, w Białej Podlaskiej otwierała się właśnie Państwowa Szkoła Wyższa – obecna Akademia Bialska. W tamtym czasie nasza czytelnia była wypełniona studentami. Dziś korzystanie z biblioteki i nawet nasza oferta wyglądają inaczej. Duży wpływ na przeorganizowanie miał internet. Dostosowaliśmy się do potrzeb czytelników. Wszystkie zbiory są wprowadzone do katalogu online. Nasi użytkownicy mogą sprawdzić w domu, czy dysponujemy książką lub czasopismem, które ich interesują – wyjaśnia wicedyrektor.
Biblioteka pracuje w nowoczesnym systemie Prolib, który umożliwia odszukanie konkretnych publikacji, zamówienie ich i odbiór w wersji elektronicznej. Wszystko odbywa się, oczywiście, z poszanowaniem praw autorskich i na jasnych zasadach.
Do zadań specjalnych
Biblioteka pedagogiczna należy do tzw. bibliotek specjalnych. – Naszym głównym zadaniem jest gromadzenie zbiorów przeznaczonych dla pracowników naukowych, oświaty, nauczycieli, studentów i uczniów. – W ramach naszej działalności dodatkowo szkolimy i wspomagamy nauczycieli w rozwoju zawodowym, organizując dla nich tematyczne warsztaty, szkolenia i konferencje zarówno w trybie zdalnym, jak i stacjonarnie. Prowadzimy też zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół i przedszkoli z Białej Podlaskiej oraz okolicznych miejscowości. Prawie każdego dnia odwiedza nas kilka takich grup. Organizujemy konkursy czytelnicze, spotkania autorskie i imprezy czytelnicze. Pamiętamy także o seniorach, których zapraszamy na cykliczne spotkania w czytelni – wylicza R. Adamczuk.
Dla uczniów i nauczycieli
Z okazji 75-lecia swego istnienia biblioteka przygotowała kilka inicjatyw skierowanych do nauczycieli i uczniów. Część z nich już się odbyła. – W jubileuszowym kalendarzu znalazły się m.in.: interaktywny quiz, ranking książek (75 książek na 75-lecie biblioteki), ogólnopolska konferencja online dla nauczycieli „Nowe technologie a zdrowie psychiczne dzieci”, konkurs plastyczny, konferencja dla nauczycieli – bibliotekarzy „Moja biblioteka-moja pasja”, spotkania autorskie i wystawy. 15 czerwca odbędzie się festiwal naukowo-edukacyjny. Będą to pokazy naukowe przygotowane przez pracowników Centrum Nauki Kopernik. W tej imprezie weźmie udział około 600 uczniów szkół podstawowych z Białej Podlaskiej – podkreśla R. Adamczuk. Oficjalne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na jesień.
AWAW