Rozmowy

Razem możemy zmieniać otoczenie

Rozmowa z Janiną Ewą Orzełowską, członkinią zarządu województwa mazowieckiego.

Dokładnie ćwierć wieku temu Sejm RP przyjął ustawę o samorządzie województwa, która zmieniła podział terytorialny kraju. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16 i jednocześnie utworzono na tym szczeblu władzę samorządową. Czy decyzja o decentralizacji państwa oraz wzmocnieniu regionów była dobra?

Obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia województwa to czas refleksji i podsumowań tego, czego wspólnie dokonaliśmy. Samorząd tworzymy my wszyscy - Mazowszanie, czyli ponad 5 mln osób mieszkających na terenie województwa. Ma on trzy poziomy: gminę, powiat i województwo. Wspólnota regionalna nie kontroluje w żaden sposób tych mniejszych oraz ma swój odpowiednik parlamentu - sejmik, który podejmuje decyzje ważne dla całego regionu. Praca radnych ma służyć Mazowszanom i podnosić ich komfort życia.

Podkreślają to wszyscy, niezależnie od opcji politycznej. Z drugiej strony – mieszkańcy sami wskazują radnym, co należy jeszcze zrobić w regionie. Samorządowcy bardzo doceniają te wskazówki i zwracają uwagę, jak wiele udaje się dokonać dzięki tej współpracy.

 

Jak ta reforma i minione 25 lat wpłynęło na Mazowsze?

Nasz region przeszedł prawdziwą przemianę. Widać to gołym okiem w każdej gminie i miejscowości. Samorządy uruchomiły wiele społecznej aktywności, a podejmowane uchwały wpływają na rozwój powiatów, gmin, miast czy wiosek na terenie całego województwa.

Mazowsze to wyjątkowy region, który jest liderem rozwoju nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Od początku dbamy o zrównoważony rozwój całego województwa. W myśl zasady pomocniczości i subsydiarności staramy się wspierać lokalne wspólnoty w realizacji najważniejszych inwestycji. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł