Diecezja
FOT. PAR. św. JCh w Parczewiee
FOT. PAR. św. JCh w Parczewiee

Przyjedźcie do Parczewa!

W niedziele 23 lipca ph. „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie!” w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin będzie miała miejsce IV Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów.

Program otwiera o 10.00 powitanie, którego dokona diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Jacek Sereda. O 10.30 w intencji dziadków i teściów sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego. O 12.00 wszyscy zebrani odmówią Anioł Pański i wysłuchają konferencji „Udział dziadków w wychowaniu dzieci i młodzieży” wygłoszony przez dr hab. Dorotę Kornas-Bielę, prof. KUL. Potem pielgrzymi wysłuchają świadectwa. Spotkanie zakończy agapa. Zapraszając do udziału w pielgrzymce, bp Kazimierz Gurda podkreśla, że w tym roku odbędzie się ona nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale też z młodzieżą naszej diecezji wyjeżdżającą na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.

„Pragniemy w domu Matki, Królowej Rodzin, modlić się za siebie, prosząc szczególnie o potrzebne łaski, zdrowie i niegasnący entuzjazm życia, a także wypraszać dobre owoce spotkania młodych w Portugalii i szukać odpowiedzi na nurtujące pytanie: jak dzisiaj pomagać w wychowaniu dzieci i młodzieży?” – napisał biskup siedleckie w zaproszeniu.

Wraz z organizatorem pielgrzymki – wydziałem duszpasterstwa rodzin – serdecznie zapraszamy!

 

3 pytania

Ks. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin

Jak ewoluowała pielgrzymka, która w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych jest wydarzeniem dość młodym?

Zmiana dotyczy grona osób, do których jest adresowana. Pierwotnie tworzyli je teściowie. Wychodziliśmy z założenia, że skoro poprzez ślub rodzina każdego z małżonków się poszerza o teściów, warto tych ludzi w nowej funkcji umacniać – wiemy, że na tym polu jest mnóstwo niedopowiedzeń i dziwnych relacji, czego potwierdzeniem są choćby żarty o złej teściowej albo stereotyp, że skoro „matka jest tylko jedna”, to jej trzeba słuchać bardziej niż żony/męża.

Rok później papież Franciszek zaproponował, żeby w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima, rodziców Marii, a dziadków Pana Jezusa, stworzyć w życiu Kościoła przestrzeń, która będzie modlitwą za dziadków. Dlatego nasza diecezjalna pielgrzymka poszerzona została o dziadków – bo nie jest oczywiste, że każdy teść jest dziadkiem, ale każdy dziadek jest teściem.

 

Co jest specyfiką tego spotkania u Pani Parczewskiej – Królowej Rodzin?

Przede wszystkim decyduje o niej wiek pielgrzymów i ich rola. Teściowie chcą prosić za swoimi dziećmi, które w tym roku się pobierają albo już wzięły ślub. To piękny obraz, bo często przyjeżdżają we czworo, razem się modlą i słuchają słowa przeznaczonego dla nich, a przy okazji lepiej się poznają. Co roku ideą przewodnią jest orędzie papieża Franciszka przygotowane specjalnie z myślą o starszej części Kościoła. W tym roku hasłem orędzia są słowa: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”. Ojciec Święty mocno akcentuje wymiar współpracy młodszych i starszych, której kanwą biblijną jest historia spotkania Maryi z Elżbietą. Były sobie nawzajem potrzebne, tak jak Jezus był potrzebny Janowi, a Jan Jezusowi. Papież podkreśla, by w obliczu szybko uciekającego czasu spieszyć się, by zdążyć zrobić ze swoim życiem coś dobrego. Porusza mnie w tym orędziu prośba, żeby nie celebrować przeszłości, ale dowartościowywać teraźniejszość. Człowiek, który ciągle ogląda się za siebie, nie idzie do przodu. Specyfiką Pielgrzymki Teściów i Dziadków jest też odczytywanie znaków czasu, którymi Pan Bóg komunikuje się z nami. W tym roku to Światowe Dni Młodzieży. Ponad 200 osób z naszej diecezji wyrusza do Lizbony, stąd zapraszamy w sposób szczególnych ich rodziców i dziadków, żeby pomodlili się w Parczewie o błogosławione owoce i bezpieczeństwo ŚDM.

Co roku pielgrzymi mają okazję wysłuchać konferencji…

Podczas tegorocznego spotkania wygłosi ją dr hab. Dorota Kornas-Biela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, mama, teściowa i babcia. Powie, jaki wpływ na wychowanie dzieci mają dziadkowie. Wiemy, że współcześnie czasami trudno znaleźć im odpowiedź na pytania zarówno przyziemnej natury, np. czy obsypywać wnuki słodyczami, po poważniejsze – w jaki sposób mówić z wnukami o wierze. Jeszcze inny wymiar tej pielgrzymki to modlitwa z teściami i dziadkami – za nich i o światło w ich życiu.

LI