Opinie
KEP
KEP

Dążąc do wybaczenia

Biskupi z Polski i Ukrainy podjęli wysiłki, by 80 rocznica zbrodni wołyńskiej stała się początkiem drogi przebaczenia i pojednania.

7 lipca w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie miało miejsce polsko-ukraińskie nabożeństwo. Wzięli w nim udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie. Tego dnia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że temat przebaczenia za zbrodnie popełnione 80 lat temu na Wołyniu jest trudny, ale istnieje wielkie pragnienie pojednania narodów. Podkreślił również, że nie da się tego dokonać bez odniesienia do prawdy i bez nazwania ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu po imieniu.

Natomiast bp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, mówił: „pojednanie między naszymi narodami jest procesem leczenia ran, które po dzień dzisiejszy w swojej duszy i sumieniu noszą zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Nie jest łatwo uleczyć ból i urazy”.

 

Pod patronatem św. Jana Pawła II

Hierarchowie podpisali również orędzie w 80 rocznicę rzezi wołyńskiej, w którym napisano: „Wierzymy, że w tych trudnych dniach zapisujemy kolejne ważne karty w księdze pojednania tak, abyśmy potrafili ułożyć naszą wspólną przyszłość jak wolni z wolnymi i równi z równymi. (…) Nie spieramy się między sobą odnośnie faktów z niedawnej przeszłości oraz ich oceny. W ostatnich tragicznych miesiącach zostało to przełożone na konkretne czyny wynikające z poczucia bliskości, także tej emocjonalnej, z naszymi braćmi w nieszczęściu”. W orędziu podkreślono również, że patronem na drodze polsko-ukraińskiego pojednania jest św. Jan Paweł II: „Powinniśmy pamiętać o jego osobistej inicjatywie i osobistym patronacie nad początkiem tego procesu”. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł