Z Kościołem na misyjnych drogach
W dniach 23-30 lipca, które dla wielu są czasem wakacji i urlopów, Kościół w sposób szczególny pochyla się nad sprawami kierowców i wszystkich innych użytkowników dróg.
Jak czytamy w komunikacie bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, „ogromne zagęszczenie ruchu na wielu drogach i różnorodność pojazdów staje się dla wszystkich wyzwaniem, a także jest przedmiotem duszpasterskiej troski Kościoła. Chodzi o bezpieczeństwo, zdrowie i życie poruszających się po drogach, od najmłodszych po seniorów. Wraz z wysiłkiem, troską oraz zaangażowaniem wielu instytucji na polu bezpieczeństwa ruchu drogowego potrzebne jest także spojrzenie przez pryzmat wiary i chrześcijańskiego świadectwa. Znak błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów ma nas mobilizować do mądrego korzystania z nich oraz przypominać o naszej odpowiedzialności przed Bogiem. Musimy czynić wszystko, by brakiem rozsądku lub lekkomyślnością nie przyczynić się do wypadku czy tragedii. Jako wierzący, powinniśmy dawać świadectwo – zgodnie z powiedzeniem: „jestem chrześcijaninem także za kółkiem”, tworząc atmosferę życzliwości i kultury na drodze”.
1 gr za 1 km
Integralną częścią Tygodnia św. Krzysztofa jest również aspekt misyjny w wymiarze praktycznym, czyli pomoc posłanym przez Kościół polskim misjonarzom i misjonarkom, posługującym na dalekich kontynentach. – MIVA Polska – stowarzyszenie na rzecz środków transportu dla misjonarzy, działające pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Misji – co roku zaprasza użytkowników pojazdów do udziału w „Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Każdy może złożyć w formie podziękowania za szczęśliwe podróże – dobrowolne wsparcie na zakup pojazdów dla misji. – Do dobrych i szlachetnych postaw kierowców oraz mądrej i bezpiecznej jazdy niech dołączy wsparcie na środki transportu dla misjonarzy. Jest to nie tylko uczynek miłosierdzia wobec potrzebujących, ale przede wszystkim udział w misji Kościoła. „1 grosz za 1 kilometr” jest akcją misyjną, zaproszeniem do wdzięczności Panu Bogu za opiekę podczas podróży i bezpieczną jazdę, ale też i zachętą, by towarzyszyć misjonarzom posłanym na krańce świata modlitwą i konkretną pomocą materialną – informuje ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.
Jak informuje duszpasterz, 1743 polskich misjonarzy i misjonarek w prawie 100 krajach uczestniczy w tworzeniu nowego świata, w którym mieszka Bóg. – Założone misje, gdzie centralne miejsce zajmuje kościół czy kaplica, są nie tylko ośrodkami życia religijnego i miejscem głoszenia Ewangelii, ale także miejscem dawania świadectwa chrześcijańskiego poprzez prowadzone dzieła miłosierdzia – troskę o chorych, opiekę nad seniorami, niepełnosprawnymi i sierotami, a także edukację dzieci i młodzieży. Jednak aby misje i prowadzone w nich wielorakie dzieła mogły funkcjonować, konieczne są środki transportu – przekonuje ks. Kraśnicki.
Na krańcach świata
W wielu miejscach, gdzie posługują misjonarze, trudno liczyć na jakikolwiek rodzaj transportu, co skutkowałoby pozostawieniem ludzi bez sakramentów i opieki duchowej, a chorych bez koniecznej pomocy. Rodzaj kupowanych pojazdów zależy od warunków geograficznych i stanu dróg, którymi misjonarze docierają do swoich wiernych. – W roku 2022, dzięki zebranym ofiarom, misje w 28 krajach otrzymały wsparcie na 844 różnych pojazdów, najwięcej w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej. W tej liczbie są nie tylko samochody czy motocykle do dyspozycji misjonarzy, ale też ambulans do szpitala w Kamerunie w Figuil, autobus do przedszkola i szkoły podstawowej Divine Mercy w Kithatu w Keni, 42 motocykle i 310 rowerów dla katechistów misyjnych, współpracujących z polskimi misjonarzami i misjonarkami, 447 wózków inwalidzkich – Promienie Miłosierdzia dla niepełnosprawnych – czy moto-furgon medyczny. Rozpoczęta też została budowa „Pływającej Przychodni” – „Corazón de Polonia” (Serce z Polski) do peruwiańskiej Amazonii – wylicza dyrektor MIVA Polska. I dodaje: – Pojazdy te są dziełem wielu szczęśliwych podróży, za które kierowcy podziękowali Bogu nie tylko modlitwą, ale i ofiarą w myśl hasła „1 gr za 1 kilometr”. Ta świadomość towarzyszy wszystkim misjonarzom i misjonarkom otrzymującym pomoc.
O aktualnych potrzebach na misjach można przeczytać na stronie miva.pl.
Iwona Zduniak-Urban