Historyczne obchody
Tegoroczne obchody miną pod hasłem: „Maryjo, Królowo Podlasia, Miłosierna Matko Jedności, łaski pełna, módl się za nami”. Rozpoczną się już 13 sierpnia wieczorem. O 16.00 zaplanowano uroczyste odsłonięcie nowego pomnika powstańców styczniowych, upamiętniającego zwycięską bitwę pod Kodniem. Tego aktu dokona Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Godzinę później, w bazylice (o 17.00) rozpocznie się oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej. Będzie ono transmitowane przez Telewizję Polską.
Modlitwa we wpólnocie
W poniedziałek 14 sierpnia na 9.00 zaplanowano powitanie Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. O 12.00 w bazylice będzie celebrowana Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego bp. Kazimierza Gurdy. O 16.00 na kalwarii, tradycyjnie odbędzie się Droga krzyżowa. O 16.30 w bazylice nastąpi powitanie legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza. O 17.00 rozpoczną się Nieszpory maryjne, a pół godziny później z bazyliki wyjdzie procesja na kalwarię. Tam o 18.00 będzie sprawowana Eucharystia, której ma przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. W trakcie Mszy śpiewem będzie posługiwał chłopięcy chór Poznańskie Słowiki.
O 20.00 po terenie kalwarii przejdzie procesja różańcowa, a o 21.00 będzie odśpiewany Apel Maryjny Podlasia. Po nim, jak zawsze, przewidziano czuwanie modlitewne, które w tym roku poprowadzą Siewcy Lednicy. Zakończy się ono przed północą.
Bezpośrednio po czuwaniu sprawowana będzie Pasterka maryjna, której ma przewodniczyć o. Marek Ochlak OMI, prowincjał polskiej prowincji oblatów. Po liturgii w bazylice rozpocznie się czuwanie u stóp Pani Podlasia.
Czuwając przy Kodeńskiej Pani
We wtorek 15 sierpnia przed południem przewidziano dwie Msze w bazylice (o 6.00 i 8.00) i jedną na kalwarii. O 9.30 rozpocznie się Eucharystia, na którą są zaproszeni szczególnie przyjaciele misji oblackich. Liturgii ma przewodniczyć bp Radosław Zmitrowicz OMI. O 11.30 z bazyliki wyjdzie procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. O 12.00 nastąpi nałożenie nowych koron na wizerunek Pani Podlasia, a potem rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem specjalnego wysłannika papieża Franciszka – kardynała Stanisława Dziwisza. Po Sumie odbędzie się poświęcenie przyniesionych ziół i kwiatów. Na 16.15. zaplanowano pożegnanie legata papieskiego, a na 16.30 Nieszpory maryjne. Uroczystości zakończy modlitwa różańcowa i Apel maryjny w bazylice.
Ojcowie zachęcają wszystkich pielgrzymów do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź w poniedziałek będzie prowadzona w ogrodzie rajskim (za bazyliką) w godzinach 14.00-16.00, a potem na kalwarii (16.30-23.45). 15 sierpnia ze spowiedzi będzie można skorzystać o 6.00 i 8.00 w bazylice, od 9.00 do 13.00 na kalwarii i o 17.00 znów w bazylice.
Godność królewska wyrażona w koronach
15 sierpnia kard. Stanisław Dziwisz nałoży na obraz Matki Bożej Kodeńskiej nowe korony. Wykonał je Dariusz Drapikowski z Gdańska. To znany polski artysta specjalizujący się w złotnictwie i bursztynnictwie. Tak opisał on przygotowane przez siebie korony: „Zarówno Korona Chrystusa, jak Matki Bożej swoim zamkniętym kształtem, zwieńczającym otok z lilii andegaweńskich, mówią o ich godności królewskiej. Lilie są znakiem czystości, niewinności i bezkresnej miłości. Kształt ich wypełnia bursztyn, o którym mówi się, że zamyka w sobie światło. To odniesienie do Chrystusowego wyznania: «Ja jestem światłością świata». Wykorzystany został tutaj bursztyn złocisty i niezwykle rzadki bursztyn biały. Złoto użyte do wykonania koron to także materiał podkreślający królewskość Jezusa i Maryi. Obie korony są również ozdobione perłami uważanymi za klejnoty organiczne, których powstanie łączy się z bólem perłopława. On, choć sam ginie, pozostawia cenny dar, symbolizujący wiarę i zmartwychwstanie. Korona Matki Bożej ozdobiona jest dodatkowo szafirami i cyrkoniami. Błękit szafiru odnosi się do koloru nieba i Matki Bożej, a krystalicznie lśniące cyrkonie symbolizują Jej czystość i niewinność. Pewnego rodzaju symboliczną oś wertykalną wyznaczają: kamień z groty Narodzenia i zwieńczająca koronę postać Ducha Świętego. Te motywy nawiązują do Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, kiedy została Ona napełniona Duchem Świętym i do wydania na świat Syna Bożego w Betlejem. Koronę Chrystusa wyróżniają ponadto umieszczone na niej rubiny. Czerwień to barwa męki, ofiary i miłości. W dolnej części korony widnieje kamień z Golgoty, zaś na jej szczycie, znajduje się kula z krzyżem – znakiem Zbawienia świata i nadziei”.