Kultura
ARCH. STH
ARCH. STH

Mamy się czym chwalić

Inauguracja jubileuszu planowana jest na 13 października. W programie obchodów są m.in.: wystawa w siedleckim Muzeum Regionalnym, „spotkanie pokoleń” oraz mecze pokazowe.

- Chcemy dotrzeć do jak najliczniejszego grona ludzi związanych z hokejem i pamiętających jego historię - mówią organizatorzy. Zaproszenie do uczestnictwa w uroczystościach 70-lecia sekcji hokeja w Siedlcach kierują do byłych i obecnych zawodników, działaczy oraz sympatyków tej pięknej i widowiskowej dyscypliny sportu. Ale nie tylko. - Zależy nam też, by dotrzeć do ludzi związanych z łyżwiarstwem figurowym i w ogóle lodowiskiem - mówi Piotr Jakubowski z uwagą, iż wielu spośród hokeistów swoje pierwsze kroki na lodzie stawiało w dawnej siedleckiej szkółce jazdy figurowej.

– Mamy kontakt z ludźmi z Polski i zagranicy, gdzie obecnie przebywają nasi byli zawodnicy. Część z nich już potwierdziło udział w obchodach. Zależy nam również na dotarciu do osób zaangażowanych w budowę siedleckiego lodowiska. Czas nagli, a wielu świadków historii nie ma już wśród nas – przyznają P. Jakubowski i Artur Bryłka.

 

Historia w zarysie

Siedlecka sekcja hokeja na lodzie została założona w 1953 r. Jednak początek tradycji hokejowej w mieście datuje się na lata 1937-38. – Promotorem tej dyscypliny sportu był Eugeniusz Hermanowski, uczący w ówczesnym Państwowym Gimnazjum im. B. Prusa, jeden z bardziej wykształconych w zakresie wychowania fizycznego nauczycieli w Siedlcach. Wprowadził hokej do rozgrywek szkolnych w „Prusie”, a wkrótce dyscyplinę tę przejęły także inne szkoły w mieście – wyjaśnia P. Jakubowski, zdradzając, iż – w kontekście planowanych obchodów – udało mu się nawiązać kontakt z mieszkającą w Ostrołęce wnuczką E. Hermanowskiego.

Z roku na rok grono sympatyków tej dyscypliny sportu powiększało się. Do dyspozycji młodzieży oddane zostało naturalne lodowisko przy ul. Wojskowej. – Dzięki determinacji miłośników hokeja, którzy nocami przygotowywali lód do zawodów, kibice w Siedlcach mogli na żywo emocjonować się rozgrywkami w latach 50 i 60 – opowiadają. Pierwszy obiekt w mieście z taflą zamrażaną sztucznie wybudowano w 1975 r. z inicjatywy środowiska sportowego i ówczesnych władz.

– Jednym z pierwszych trenerów siedleckiej drużyny był Edward Kocząb, wieloletni bramkarz warszawskiej Legii, reprezentant Polski i olimpijczyk – wspomina P. Jakubowski, dodając, iż wielu utytułowanych sportowców działało w Siedlcach. – Te tradycje są udokumentowane – wskazuje na zachowane archiwalne zdjęcia.

Na przestrzeni minionych dziesięcioleci zmieniały się nazwy sekcji: od Startu Siedlce, przez Podlasie Siedlce, po najdłuższy okres działalności pod szyldem Pogoni Siedlce. – Klub przechodził liczne przeobrażenia, natomiast ludzie byli ciągle ci sami – zaznaczają. Jako największy sukces siedleckiego hokeja wskazują 1978 r., kiedy to drużyna Pogoni Siedlce walczyła z Legią Warszawą o awans do pierwszej ligi. – Byłem na tym meczu – mówi A. Bryłka.

 

Na miarę Jobczyka

– Artur grał na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1982 r., wśród najlepszych drużyn kraju – zdradza P. Jakubowski.

Wieloletni zawodnicy zgodnie podkreślają, że hokej, jak też inne sportowe dyscypliny przekazywane są często z pokolenia na pokolenie. – Mieszkałem 100 m od lodowiska. Gram od siódmego roku życia – odpowiada A. Bryłka. – W ramach prowadzonego programu dwie szkoły ulokowane najbliżej lodowiska: „Siódemka” i „Jedynka” miały mieć treningi hokejowe. Po drugim semestrze trenerzy wyłowili tych, którzy rokują i tak się zaczęło – opowiada.

Przez dziesięciolecia przez sekcję przewinęły się setki osób – potwierdzają. Wśród najbardziej utytułowanych P. Jakubowski wymienia m.in. pochodzącego z Siedlec Wiesława Jobczyka, reprezentanta Polski i trzykrotnego olimpijczyka. – Był pierwszym polskim zawodnikiem, którym zainteresowała się amerykańsko-kanadyjska zawodowa liga hokeja na lodzie – zdradza. Wspominają sławny mecz Polska – ZSRR rozegrany w katowickim Spodku w 1976 r. podczas 43 Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Na zwycięstwo polskiej drużyny wpływ miały m.in. trzy bramki zdobyte przez W. Jobczyka. Od tego spotkania zaczęła się też światowa kariera tego zawodnika.

– Jest ikoną Siedlec i Polski – nie mają wątpliwości. A ponieważ historię pisze się na bazie wybitnych sportowców, w przygotowaniu jest również film dokumentujący przeszłość i współczesność siedleckiego hokeja. Premiera dokumentu ma być kolejną odsłoną jubileuszowych obchodów.

 

Jako STH Siedlce

Pytani o powód osłabienia sekcji hokeja w siedleckiej Pogoni wskazują czynniki finansowe, w tym brak inwestycji w kierunku zadaszenia lodowiska, co skutkowało powolną degradacją obiektu. I tak w 1988 r. hokej w Siedlcach przestał istnieć oficjalnie, nieoficjalnie rozgrywki nadal prowadzone były m.in. na miejscowym zalewie.

Wznowienie działalności w 2008 r. – w nowej formule prawnej pod nazwą: Siedleckie Towarzystwo Hokejowe – to zasługa byłych zawodników Pogoni, w tym P. Jakubowskiego i A. Bryłki. Jako organizacja pożytku publicznego mogą gromadzić środki na działalność, a celem organizowanych przez nich obchodów 70-lecia – obok uhonorowania zawodników oraz sympatyków hokeja i upamiętniania historii sekcji – jest promocja tej dyscypliny sportu m.in. wśród jej przyszłych adeptów: dzieci i młodzieży.

 

Co w programie?

Jubileuszowe obchody zainauguruje w piątek 13 października gala w siedleckim Muzeum Regionalnym połączona z wręczeniem hokeistom i zasłużonym działaczom sekcji pamiątkowych tabliczek. Uroczystość ma poprowadzić Patryk Rokicki, komentator i dziennikarz TVP Sport specjalizujący się w hokeju na lodzie.

70-letniej historii sekcji i jej współczesności poświęcona będzie też wystawa w MR. – Pamiątki są już skatalogowane. Mamy prawie 200 eksponatów i ponad 100 fotografii, w tym wiele archiwalnych – np. z lat 50. Zdjęcia są już częściowo opisane, w czym pomagają nam starsi zawodnicy pamiętający hokej sprzed dziesięcioleci – wyjaśnia P. Jakubowski.

Obok sprzętu, licznych trofeów i pamiątek, zaprezentowane zostaną m.in. stroje hokejowe – zawodnika i bramkarza. Wykonana została replika koszulki, w jakich grali siedleccy hokeiści w latach 60. Uzupełnieniem siedleckiej wystawy ma być też ekspozycja zapożyczona z muzeum sprzętu hokejowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Punktem obchodów, który – jak zakładają organizatorzy – niewątpliwie dostarczy wielu wzruszeń i stanie się cenną płaszczyzną wymiany doświadczeń, będzie „spotkanie pokoleń” organizowane w Wersalu Siedleckim. W programie: wspomnienia, aukcja, wpisy do „księgi gości” i miniwystawa z pamiątkami. Ale to nie koniec jubileuszowych uroczystości. Dalsze obchody zostaną bowiem przeniesione na sezon i obejmą m.in. mecze pokazowe – w tym starcie STH Siedlce z drużyną artystów polskich.

W planach – jako pokłosie obchodów 70-lecia sekcji – jest również okolicznościowa publikacja obejmująca historię hokeja i przybliżająca sylwetki ludzi siedleckiego sportu. – Pomysłów nam nie brakuje, a że mamy się czym chwalić… Dziś jednak najpilniejszą kwestią pozostaje dotarcie do jak najliczniejszego grona hokeistów związanych z naszym klubem. Liczymy na ich wsparcie i obecność – podsumowują.

Byłych zawodników sekcji, działaczy i sympatyków siedleckiego hokeja pamiętających dawne czasy prosimy o kontakt pod nr. tel. 502-682-441. Osoby, które zechciałyby wesprzeć finansowo organizację obchodów jubileuszowych, mogą dokonywać wpłat na konto: Siedlecki Towarzystwo Hokejowe 33 9194 0007 0026 7979 2000 0010 tytułem: obchody 70-lecia.

Agnieszka Warecka