Kultura

Bug zachwyca i inspiruje

„Nadbużańskie motywy” - pod takim hasłem odbyła się siódma edycja Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego.

Trwał on od 19 do 28 lipca, a organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego. W plenerze udział wzięło 12 malarzy i rzeźbiarzy. Przyjechali m.in. z Gdańska, Chorzowa, Józefosławia w województwie mazowieckim oraz Charkowa na Ukrainie. Nie zabrakło też lokalnych artystów. Podczas pleneru powstały rzeźby i obrazy przedstawiające przyrodę i architekturę Włodawy oraz okolic. Twórcy wzięli również udział w jarmarku w Holi, obejrzeli wystawę malarstwa Stanisława Baja w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz chętnie zwiedzali ziemię włodawską.

– To piękne okolice, ciekawe pod względem historycznym. Byliśmy zauroczeni kościołem, drogą krzyżową, zegarem Męki Pańskiej – tak o miejscowości Hanna i Centrum Religijno-Zabytkowym mówi Nadia Siemek, malarka z Chrzanowa, która podczas pleneru wykonała ołtarzyk w formie tryptyku przedstawiającego Boże Narodzenie oraz czuwające nad Świętą Rodziną anioły. – Poszłam w kierunku stylu ludowego, a więc prostoty, wręcz prymitywizmu, z elementami ornamentu – tłumaczy.

Tematem prac często były włodawskie świątynie: kościół św. Ludwika i cerkiew pw. Narodzenia NMP.

 

Okazja do promocji

Międzynarodowy plener malarsko-rzeźbiarski to dobra okazja do kulturalnej i turystycznej promocji ziemi włodawskiej. – Zamierzamy wydać folder pokazujący efekty naszych prac, ponadto rzeźby i obrazy zostaną zaprezentowane na wernisażu w siedzibie STKN oraz jesienią na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie – zapowiada komisarz pleneru Mariusz Komorowski, malarz z Włodawy. Spod jego ręki wyszły dwa obrazy. Pierwszy pokazujący fragment włodawskiego rynku od strony małej fontanny przy Czworoboku i drugi – z widokiem na most przy Promenadzie Nadbużańskiej. – Wielokrotnie malowałem ten most na rzece Włodawce, ale zawsze ujmowałem jego drugą stronę, pokazując przy okazji uliczkę wiodącą w stronę kościoła św. Ludwika. Tym razem na moje pracy znalazł się stojący za mostem budynek dawnej kaflarni, zainteresowała mnie także otaczająca przyroda i kolor wody w rzece – dodaje malarz.

 

Powroty z zachwytem

Kościół św. Ludwika zainspirował także Jerzego Lisaka, malarza z Gdańska, autora ujęć animacyjnych nominowanej do Oscara i Złotego Globu produkcji „Twój Vincent” z 2018 r. – We włodawskiej świątyni znajdują się m.in. rzeźby autorstwa Macieja Polejowskiego, przedstawiciela lwowskiej rzeźby rokokowej, którym zachwyciłem się, będąc w katedrze w Sandomierzu, gdzie znajdują się dzieła tego XVIII-wiecznego rzeźbiarza – opowiada twórca. – Lubię Włodawę, na plenerze jestem tutaj po raz czwarty, a od lat utrzymuję kontakt z M. Komorowskim. W okolicy przepiękna na każdym odcinku jest rzeka Bug, za każdym razem cieszy mnie powrót do kościoła św. Ludwika, który nieustannie mnie zachwyca. Podczas pleneru miałem okazję również zajrzeć do pracowni pochodzącego z Dołhobród w gminie Hanna prof. S. Baja – mówi.

Prace, które powstały w trakcie pleneru, można obejrzeć w ciągu roku w siedzibie STKN przy Al. Piłsudskiego 52. – Przyjęliśmy zasadę, że twórcy pozostawiają nam – jako organizatorowi – po dwie swoje prace, które wykonali. Można je zarówno oglądać w naszej galerii, jak i zakupić – informuje prezes STKN Teresa Kubik.

JS