Rozmowy
unsplash.com
unsplash.com

Młodzi kontra historia

Rozmowa z Adamem Hlebowiczem, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Zlecone przez Instytut Pamięci Narodowej badanie „Edukacja dla pamięci” to pierwsze na tak dużą skalę przedsięwzięcie sprawdzające świadomość historyczną Polaków. Czego się o niej dowiadujemy?

Przede wszystkim, że jeszcze wiele pracy przed nami, przed IPN, ale i innymi instytucjami zajmującymi się historią najnowszą, w tym edukacją. Co istotne - nie mamy na ten temat badań porównawczych z innych państw. W krajach europejskich nie powstają tego typu ankiety socjologiczne. Gdyby były, można by je porównać z naszymi, co dałoby pełniejszy obraz postaw młodzieży, jej świadomości historycznej i wiedzy. Mamy jednak ważny punkt odniesienia, wiemy, jakie obszary edukacji historycznej wypadają dobrze, obiecująco i które wypadają źle.

Czy wyniki są dla Pana zaskoczeniem, jeśli chodzi o młodzież?

Nie są zaskoczeniem. Pracujemy w centrali IPN, w 11 oddziałach i pięciu delegaturach od 23 lat z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, wychowawcami. Nasze doświadczenie jest inne niż to, co odnajdujemy w badaniach prof. Krzysztofa Malickiego. Mamy jednak świadomość, że współpracują z nami ambitni pedagodzy i ich najwybitniejsi wychowankowie, którzy stają w szranki konkursów, odnoszą sukcesy i zazwyczaj nie mają kłopotu z dostaniem się na wymarzone kierunki studiów. Wspomniane badania jednak dają nam wyraźne podpowiedzi, co trzeba i warto rozwijać w nauczaniu historii, a z czego raczej należy zrezygnować.

 

O kiepskiej jakości nauczania historii w polskich szkołach mówią i nauczyciele, i rodzice, i uczniowie. Od lat.

Sytuacja jest niejednoznaczna, nie warto więc uogólniać. Szkoła była, jest i będzie najważniejszym miejscem, gdzie można się zapoznać z pełnym nauczaniem historii. Pytanie jedynie, jak się to dzisiaj realizuje? Praca Biura Edukacji Narodowej IPN to również wspieranie placówek oświatowych, uczniów i nauczycieli. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł