Sport
FB Marcin Michalczuk/FB AZS AWF Biała Podlaska
FB Marcin Michalczuk/FB AZS AWF Biała Podlaska

Akademicy przed sezonem

Trwają przygotowania piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska do nowego sezonu.

Bialscy piłkarze ręczni od dwóch sezonów, kiedy to została utworzona Centralna Liga Seniorów (drugi poziom rozgrywkowy w naszym kraju), należą do czołówki rozgrywek, kończąc rywalizację na wysokich, trzecich miejscach. Od początku sierpnia szczypiorniści pod wodzą trenera Marcina Stefańca przygotowują się do nowego sezonu, który zespół z Białej Podlaskiej rozpocznie od drugiej kolejki - 16/17 września meczem na własnym parkiecie z Padwą Zamość. Bialski zespół cały okres przygotowawczy spędza, pracując na własnych obiektach, do tego bierze udział w kilku turniejach z udziałem zespołów Superligi, Centralnej Ligi Seniorów oraz I ligi.

W sumie akademicy zagrają dziewięć spotkań sparingowych. Szczypiorniści mają już za sobą najcięższy okres pracy, gdzie trenowali dwa lub trzy razy dziennie, pracując głównie nad przygotowaniem motorycznym, za które odpowiada Michał Banaś. W ostatnich sezonach drużyna z Białej Podlaskiej imponowała bardzo dobrym przygotowaniem fizycznym. W zbliżających się rozgrywkach zapewne ten element będzie mocną stroną akademików. Oczywiście trener Stefaniec i sztab szkoleniowy będzie musiał włożyć też dużo pracy w zgranie i przygotowanie taktyczne zespołu, a z uwagi na dużą rotację w kadrze nie będzie to łatwe zadanie.

 

Zmiany kadrowe

Zmiany kadrowe w zespole z Białej Podlaskiej są znaczące. Z klubu odeszło wielu zawodników, którzy stanowili o jego sile i sposobie gry. AZS AWF przed nowym sezonem opuściło w sumie sześciu graczy. Do MMTS-u Kwidzyn grającego w Superlidze (najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce) trafił kapitan zespołu Leon Łazarczyk. W innym zespole z tej ligi – Energii Wybrzeże Gdańsk zagra Patryk Niedzielenko, z kolei w beniaminku – Zepterze KPR Legionowo będzie występował Norbert Maksymczuk. W barwach AZS-u nie wystąpią również: bramkarz Emil Wiejak (koniec wypożyczenia z Azotów-Puławy) i obrotowy Artur Konieczny. Z końcem ubiegłego sezonu 2022/2023 swoją karierę jako zawodnik zakończył trener Marcin Stefaniec, który teraz skupi się wyłącznie na pracy szkoleniowej. W miejsce tych zawodników klub z Białej Podlaskiej pozyskał sześciu nowych, głównie młodych graczy. Są nimi: 18-letni rozgrywający Olaf Trela, 19-letni prawoskrzydłowy Julian Reszczyński, obrotowy Franciszek Wierzbicki, rozgrywający Mateusz Grzenkowicz oraz bardziej już doświadczony 24-letni bramkarz Daniel Makowski. Bez wątpienia najbardziej znaczącym wzmocnieniem bialskiej ekipy będzie wracający do klubu 29-letni rozgrywający Bartosz Warmijak, który grał przez pięć sezonów w Chrobrym Głogów w Superlidze. Niestety trener Stefaniec nie będzie mógł korzystać z jednego ze swoich najlepszych zawodników do czasu wyleczenia kontuzji po operacji grającego na skrzydle Bartosza Ziółkowskiego.

 

Cel do realizacji

– Chcemy skupiać się przede wszystkim na każdym meczu, poprawiać umiejętności zawodników, a to nam da w konsekwencji punkty i określi miejsce w tabeli – mówi o rozgrywkach trener Stefaniec. Czy bialską siódemkę będzie stać na podobną grę i wyniki jak w minionych sezonach? To na razie trudne do określenia, gdyż tak naprawdę drużyna jest niemal praktycznie budowana od nowa. Dopiero pod koniec sezonu przygotowawczego i rozegranych sparingach, a przede wszystkim po pierwszych spotkaniach mistrzowskich, będzie można wysnuć wnioski, co do możliwości bialskiej siódemki w sezonie 2023/24. Starsi kibice piłki ręcznej w Białej Podlaskiej pamiętają czasy, kiedy zespół grał w najwyższej klasie rozgrywkowej – obecnej Superlidze. Było to po raz ostatni w sezonie 2003/04, a więc 20 lat temu. W sumie akademicy zagrali w najwyższej klasie rozgrywkowej cztery lata z rzędu począwszy od sezonu 1998/99. Co jakiś czas wracają w Białej Podlaskiej marzenia o powrocie do wyników z tego okresu. Aby to było możliwe, potrzebne jest spełnienie określonych wymogów finansowych, które pozwolą zbudować zespół na odpowiednim poziomie. Droga wydaje się jasna: utrzymanie najlepszych zawodników i wzmocnienie się kolejnymi – wówczas można podjąć konkretną walkę o Superligę. Pytanie tylko, skąd znaleźć środki finansowe na realizację takiego zadania?

 

Kadra AZS AWF

Bramkarze: Łukasz Adamiuk (poprzedni klub Kraszak Biała Podlaska), Wiktor Kwiatkowski (MDK Bartoszyce/SMS Płock), Daniel Markowski (Warmia Olsztyn).

Rozgrywający: Dominik Antoniak (Azoty Puławy), Mateusz Grzenkowicz (SPR Wybrzeże Gdańsk/SMS Kielce), Kamil Kozycz (KS Siemiatycze/SMS Gdańsk), Daniel Szendzielorz (MKS Grudziądz/SMS Kwidzyń), Jakub Tarasiuk (Olimpia Biała Podlaska), Olaf Trela (Vive Kielce), Bartosz Warmijak (Chrobry Głogów), Olaf Wojnecki (Orlen Wisła Płock/SMS Płock), Wiktor Wójcik (AZS UJK Kielce).

Obrotowi: Kacper Baranowski (Azoty Puławy), Łukasz Kandora (praktycznie przez cały okres przygotowawczy w Chrobrym Głogów), Franciszek Wierzbicki (MKS Wieluń/SMS Kielce).

Skrzydłowi: Filip Lewalski (Szczypiorniak Olsztyn), Bartłomiej Mazur (Vive Kielce), Julian Reszczyński (AZS Uniwersytet Zielonogórski), Bartosz Ziółkowski (KPR Legionowo/SMS Gdańsk).

Kadra szkoleniowa: I trener- Marcin Stefaniec, II trener – Sławomir Bodasiński, przygotowanie motoryczne – Michał Banaś, fizjoterapeuci – Adam Kowalski, Piotr Lachowicz, kierownik drużyny – Wojciech Horeglat.

Andrzej Materski