To były piękne dni
Wydarzenie zainaugurowała 17 sierpnia wystawa pt. „Uroki Radzynia Podlaskiego w fotografii Janusza Wlizło” w Galerii na Płocie. - Fotograf, regionalista, społecznik, trener taekwondo, wychowawca mistrzów Polski, Europy i świata. Twórca gry strategiczno-logicznej „Conceptus masters”. Fotografia jest jego pasją od 38 lat, założył i prowadzi klub „Zoomik”. Jego prace były prezentowane na wystawach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Od kilkudziesięciu lat realizuje długoterminowy projekt: fotografuje nasze miasto, pokazując jego niezwykłość - tak przedstawił autora wystawy dyrektor ROK.
Wlizło przyznał, że piękno miasta zauważył dopiero po powrocie do Radzynia, z którego wyjechał na studia. – Poczułem, w jakim szczególnym miejscu się wychowałem i mieszkam, a nie doceniałem tego. To fotografia pomogła mi to dostrzec – powiedział.
Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek podziękował autorowi wystawy za to, że przybliża mieszkańcom miasto, pokazuje jego uroki. – W tym pędzie nie zauważamy piękna, które nas otacza. Warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć tym miejscom – podkreślił. J. Wlizło otrzymał od władz miasta podziękowanie za zasługi dla Radzynia.
Z Radkiem przez historię
Z kolei w piątek 18 sierpnia w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II odbyła się prezentacja filmu i bajki Agaty Karpińskiej pt. „Radzyń to mój cały świat”. Została ona wydana z okazji 555-lecia miasta. Jej głównym bohaterem jest niedźwiedź Radek. Wspólnie z nimi wędrujemy po mieście, poznając jego bogatą i niekiedy tragiczną historię oraz najważniejsze zabytki. – Istnieje wiele przewodników pisanych językiem dla dorosłych, którego dzieci nie rozumieją. Kiedy przełoży się to na coś w rodzaju bajki, w dodatku rymowanej, i doda się bohatera, który oprowadzi po danym mieście, to ta historia staje się bliska i łatwa do zapamiętania – podkreśliła autorka.
Starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski przypomniał, że A. Karpińska jest absolwentką ZSP. – Naszym największym bogactwem są ludzie i ich talenty. Dziękuję pani za to, że ja jako dziadek, który do tej pory musiał opowiadać swoim wnukom wymyślone bajki, teraz będę mógł je czytać – powiedział starosta. W swoim przemówieniu stwierdził, że Radzyń przeżywa złoty wiek, rozwija się, a jego zabytki stają się piękniejsze.
Ilustracje do bajki wykonały dzieci z grupy „Stokrotki” Przedszkola Miejskiego nr 1, natomiast obrazek wykorzystany na okładce jest autorstwa Weroniki Kacprzak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej. Na podstawie książki „Radzyń to mój cały świat” powstał film, w którym wzięło udział 555 dzieci z sześciu przedszkoli i dwóch szkół podstawowych z Radzynia Podlaskiego. Jego promocja miała miejsce podczas piątkowego spotkania w hali ZSP.
Na sobotę zaplanowano grę miejską i „Potańcówkę u Potockich”, natomiast niedziela upłynęła pod znakiem festynu i muzyki. Na rozstawionej na pałacowym dziedzińcu scenie wystąpiły lokalne zespoły senioralne: Przyjazne Nuty, Radzyniacy i Jubilados. Zagrała i zaśpiewała Lubelska Federacja Bardów. Zgromadzonej publiczności spodobał się też koncert pochodzącej z Radzynia Anny Pastor z zespołem OneOn. Gwiazdą wieczory był zespół Enej.
Za organizacją czterodniowego wydarzenia stali urząd miasta i ROK. Bez wątpienia to były piękne dni Radzynia Podlaskiego, podczas których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.