Region
Podlasie24.pl
Podlasie24.pl

Większa ilość, lepsza jakość

Funkcjonujący w strukturach bialskiego szpitala zakład opiekuńczo-leczniczy powiększy się o nowy pawilon. Rozbudowa ośrodka pozwoli na utworzenie kolejnych 34 miejsc dla pacjentów wymagających całodobowej opieki.

ZOL działa przy ul. Spółdzielczej 5 w ramach zespołu opieki medycznej „Domowy szpital”. Ośrodek funkcjonuje od maja 2017 r. - W „Domowym szpitalu” zajmujemy się opieką długoterminową oraz paliatywno-hospicyjną. Prowadzimy ZOL, hospicjum stacjonarne i domowe. Do ZOL-u przyjmujemy pacjentów, u których zakończono już proces leczenia, ale ciągle wymagających całodobowej opieki i pielęgnacji. Zakład nieustannie ma pełne obłożenie. Na miejsce trzeba czekać nawet ok. 200 dni.

Cieszę się, że dyrekcja szpitala wyszła naprzeciw potrzebom tutejszego społeczeństwa na taką formę opieki i zdecydowała o rozbudowie naszego ośrodka – mówi Danuta Matwiejczuk, kierownik „Domowego szpitala”.

Zaznacza, że dzięki ZOL-owi pacjenci otrzymują profesjonalną opiekę w trudnym okresie swojego życia. Podkreśla, że takie miejsca mają pozytywny wpływ na cale społeczeństwo, bo wspomagają nie tylko chorych, ale też ich rodziny, które nie muszą martwić się o opiekę nad schorowanymi bliskimi. – Do ZOL-u trafiają osoby niesamodzielne, leżące, wymagające całodobowej opieki, pielęgnacji i rehabilitacji. Ta rozbudowa jest więc bardzo potrzebna – zapewnia D. Matwiejczuk.

 

Z rządowych funduszy

Dotychczas bialski ZOL dysponował 40 łóżkami. Nowy pawilon ma być budynkiem jednokondygnacyjnym z dwu-, trzyosobowymi salami. Dodatkowo cztery z nich będą miały wyższy standard. Nie zabraknie też tzw. pokojów kąpielowych, które pozwolą na komfortowe przeprowadzanie czynności toaletowych. Pawilon będzie połączony z kompleksem „Domowego szpitala”. Rozbudowa ma kosztować ponad 7,5 mln zł. Środki będą pochodziły z rządowego funduszu Polski Ład.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbyło się 6 października. Artur Kozioł, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, zaznaczał, że rozbudowa ZOL-u przyczyni się do zwiększenia liczby pacjentów, polepszy dostępność do świadczeń medycznych, zwiększy ilość przeprowadzanych w szpitalu operacji i zaowocuje polepszeniem jakość świadczonych usług.

 

Zmniejszenie kolejki

– Rozbudowa opieki długoterminowej wpisuje się w strategie dotyczące opieki zdrowotnej w województwie lubelskim, co skutkuje pozytywnymi opiniami o celowości inwestycji oraz pozyskiwaniem źródeł zewnętrznego dofinansowania. Obecne zapotrzebowanie na usługi ZOL-u w naszym regionie nie koresponduje z podażą. Pacjenci, którzy nie wymagają już hospitalizacji, ale w dalszym ciągu potrzebują opiekuńczych działań medycznych, przebywają na oddziałach szpitalnych, blokując miejsca innym chorych. Taka sytuacja ma negatywne konsekwencje dla zarządzającego szpitalem. Przedłużające się hospitalizacje, często z powodów społecznych, ograniczają możliwości rozwoju operatywy – wyjaśnia A. Kozioł.

Dopowiada, że po wybudowaniu nowego pawilonu ZOL przy „Domowym szpitalu” będzie dysponował 74 łóżkami, co da ok. 120 pacjentów rocznie. – Inwestycja zniweluje kolejkę do zakładu i pozwoli na uwolnienie łóżek przeznaczonych pod opiekę paliatywną, polepszy się też dostępność do świadczeń medycznych – podsumowuje dyrektor szpitala. Otwarcie nowej części planowane jest na koniec przyszłego roku.

AWAW