Kultura
T. Młynarczyk
T. Młynarczyk

Tradycyjnie gwiazd nie zabraknie

Przed nami 28 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria”, które odbędą się od 20 do 22 października.

Impreza od blisko trzech dekad gości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta, przyciągając publiczność i artystów z całej Polski. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1996 r. z inicjatywy Jacka Musiatowicza, który chciał promować młodych wykonawców modnej ówcześnie piosenki autorskiej. Na scenie Radzyńskiego Ośrodka Kultury wystąpił wówczas Jan Kondrak z Zakonem Muzyczno-Literackim. Nikt wtedy nie przypuszczał, że koncert ten rozpocznie trwającą już 28 lat tradycję zwaną Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską. W tym roku radzyńska scena ponownie będzie gościła gwiazdy piosenki autorskiej.

Na początek – 20 października, o 19.00, w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury wystąpią Sikorowscy, czyli jeden z najsłynniejszych krakowskich muzyków, bard, autor tekstów Andrzej Sikorowski w duecie z córką Mają. W sobotę odbędzie się „Anielski koncert”, podczas którego wystąpią takie zespoły, jak: Chwila Nieuwagi, Póki Co, Teatr Piosenki Romana Kołakowskiego, Projekt Volodia oraz Teatr Piosenki Młyn. 28 edycję „Oranżerii” zwieńczy koncert legendarnego zespołu z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej – Starego Dobrego Małżeństwa, które od ponad 30 lat wzrusza i przyciąga wiernych fanów. Zapraszamy!

ROZMOWA

Szkoda, że sala ROK-u nie jest większa

Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury

 

Z okazji 555-lecia nadania Radzyniowi praw miejskich wiele wydarzeń kulturalnych ma wyjątkowy charakter. Czy taka będzie również tegoroczna edycja „Oranżerii”?

Rzeczywiście za nami za nami wiele inicjatyw, których celem było uczczenie jubileuszu. Zorganizowaliśmy konferencję popularnonaukową, przygotowaliśmy okolicznościowe wydawnictwa, a przede wszystkim zapewniliśmy mieszkańcom Radzyniu kulturę i rozrywkę na najwyższym poziomie. Począwszy od najmłodszych i młodzieży, a kończąc na dorosłych i seniorach. W tym roku w Radzyniu wystąpiły m.in. zespoły Golec uOrkiestra, Enej czy Dawid Kwiatkowski. Podobnie gwiazdami naszpikowana jest „Oranżeria 2023”. Potwierdzeniem na to są słowa Jana Kondraka, który towarzyszy festiwalowi od samego początku i który przewodniczy kapitule festiwalu. Po ogłoszeniu programu powiedział mi, że jest to „najmocniejszy festiwal w całej historii”, a nasz „Anielski Koncert” „jest merytorycznie znacznie lepszy od gwiazd”. 

 

W 2021 r. „Oranżeria” zmieniła formułę na wzór konkursu KFPP w Opolu. Czym było to podyktowane i jak się sprawdza nowa odsłona?

Najważniejszym powodem było to, że przez ćwierć wieku zmieniły się realia. To, co sprawdzało się w latach 90 XX w., niekoniecznie jest atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy. Konkurs zastąpił „Anielski Koncert” im. Agaty Budzyńskiej, do którego zapraszani są artyści posiadający pewien dorobek, ale nie dali się jeszcze poznać szerszej publiczności. Czuwa nad tym kapituła. Nowa formuła ma dopiero trzy lata, a już możemy pochwalić się nowymi odkryciami w nurcie piosenki autorskiej. Zespół Cztery Pory Miłowania, który został laureatem nagrody publiczności w 2022 r., robi w tym momencie wielką karierę, zapełniając największe sale w całej Polsce. 

 

Przez radzyńską scenę przewinęło się wielu artystów reprezentujących nurt piosenki autorskiej. Niektórzy tu wracają.

Gościliśmy m.in. takich wykonawców, jak Michał Bajor, Tadeusz Woźniak, Krystyna Prońko, Wojciech Młynarski, Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Jacek Kaczmarski, Lora Szafran, Ewa Bem, czy zespoły Raz Dwa Trzy, Wolna Grupa Bukowina, Czerwony Tulipan i wiele innych. Wszyscy bardzo dobrze wspominają „Oranżerię” i faktycznie chętnie do nas wracają. Dobrym przykładem jest zespół Stare Dobre Małżeństwo, który jest gwiazdą tegorocznego festiwalu. Jego członkowie bardzo dobrze pamiętają swój występ w Radzyniu sprzed przeszło 20 lat i z wielka przyjemnością chcą do nas powrócić. To bardzo miłe.

 

Patrząc na frekwencję na koncertach, chyba można powiedzieć, że piosenka autorska ma się dobrze?

Nawet bardzo dobrze! Potwierdzeniem jest to, że wszystkie bilety na festiwal sprzedały się w ciągu trzech dni. Mogę tylko żałować, że sala ROK-u nie jest większa.

 

Dziękuję za rozmowę.

DY