Aktualności
Przez ziemię naznaczoną krzyżem

Przez ziemię naznaczoną krzyżem

Ukazał się kolejny tomik przewodnika po naszym regionie zatytułowany „Z Drozdem i Zbirkiem przez ziemię naznaczoną Krzyżem, czyli rajd przez Gminę Skórzec”.

Jego autorzy – ks. Henryk Drozd i Mirosław Andrzejewski – zaprowadzą nas tym razem do Skórca i w jego okolice, by pomodlić się w sanktuarium Krzyża Świętego, zagłębić się w dzieje Polski i jej bohaterów, zatrzymując się przy gęsto rozsianych pomnikach i tablicach pamiątkowych. W zdumienie wprawią wielu odwiedzających pamiątkowe krzyże i kapliczki przydrożne, w których zapisane jest dziedzictwo wiary dawnych pokoleń. Szkoły, świetlice, remizy strażackie przypomną o bogactwie wiejskiej kultury, której poziom i znaczenie wykracza często poza granice wioski.
Wędrówka po gminie Skórzec pozwoli poznać wiele wybitnych postaci związanych z tą ziemią. Należą do nich: malarz Jan Niezabitowski (tworzący w Skórcu w XVIII w.), polityk Teodor Potocki (pochowany na miejscowym cmentarzu), Aleksander Bareja (bohater dwóch wojen), Wacław Domagała-Polkowski (zasłużony pedagog). W wiosce Kłódzie pisał swe powieści Bohdan Arct, bohater wojenny Dywizjonu 303 i autor 43 książek o dokonaniach polskich lotników w Anglii podczas II wojny światowej. Z kolei w Ozorowie k. Skórca przyszedł na świat bp Kacper Cieciszowski – członek Komisji Edukacji Narodowej, w Żebraku urodził się gen. Jan Zygmunt Skrzynecki – wódz naczelny powstania listopadowego, zaś w Grali-Dąbrowiźnie dr Tadeusz Augustyn Rakowiecki – wybitny i ofiarny lekarz.
Rajd przez gminę Skórzec pozwoli poznać kilka rezerwatów przyrody i największe w Europie przedsiębiorstwo produkujące pieczarki. Nie wszyscy wiedzą, że w Skórcu nagrano 13 odcinek serialu „Zmiennicy”, a w rezerwacie Kulak (na pograniczu gmin Skórzec i Wodynie) scenę z nenufarami do filmu „Noce i dnie”. Znawcy tematu wiedzą, że w Skórcu są prężnie działające stowarzyszenia biegaczy długodystansowych, a w Czerniejewie znajduje się tor wyścigowy, na którym organizowane są ogólnopolskie zawody motocykli crossowych. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie!
„Do Skórca chętnie powracam, by zaczerpnąć sił do spełnienia zadań, jakie życie stawia przede mną. Źródłem tych sił jest Krzyż Chrystusa, którego cząstka przyciąga do Skórca rzesze pielgrzymów, mnie i moją ukochaną szkołę. Siły te czerpię także z modlitwy ojców i braci marianów, z głębokiej wiary mieszkańców skórzeckiej parafii i gminy, a także z zapachu lasów, łąk, rzek i pól, które mam okazję poznać dzięki moim braciom – biegaczom” – napisał na okładce książki ks. Marcin Olek, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
Ruszajmy więc w drogę przez „ziemię naznaczoną Krzyżem” z nowym przewodnikiem w ręku.

Ks. Henryk Drozd, Mirosław Andrzejewski, Z Drozdem i Zbirkiem przez ziemię naznaczoną Krzyżem, czyli rajd przez Gminę Skórzec, Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej Unitas, Siedlce 2023.