Spacerem przez Mazowsze
Modne ostatnio podróże w stylu „slow” nabierają znaczenia. Tęsknimy bowiem do miejsc oddalonych od tłumów i wielkich aglomeracji miejskich, usytuowanych w bliskości natury, ale i niezwykłych atrakcji. Mazowsze zadowoli zarówno tych, którzy cenią sobie błogie lenistwo w ciszy i spokoju, jak i amatorów aktywnego wypoczynku, zapewniając jednym i drugim wytchnienie w niecodziennym klimacie. Szlak leśno-morenowy Ziemi Nasielskiej liczy 50 km i prowadzi przez malownicze tereny doliny Wkry, kompleksy leśne oraz obszary źródliskowe ze strumykami, wzgórzami i zagłębiami morenowymi.
Jego trasa biegnie obok Jeziora Zieleń w Psucinie (warto je zobaczyć ze względu na unikatowy kształt serca), stawów w Miękoszynie, Studziankach oraz zróżnicowanych ekosystemów przyrodniczych (suchych na piaskach i wydmach oraz bagiennych po starorzeczach, bezodpływowych i podmokłych), terenach równinnych i falistych. Warto zauważyć, że szlak prowadzi przez krajowy korytarz ekologiczny wzdłuż doliny Wkry, przecinając szlaki migracyjne zwierząt, po których przemieszczają się m.in. łosie, dziki i sarny. Przechodzi on także przy cennym użytku ekologicznym „Psucin” tzw. Bagnie Czapskiego, gdzie w okresie wiosennym i letnim zobaczyć można łabędzie, żurawie czy kaczki.
Szlak to nie tylko malownicze przyrodniczo tereny, ale także liczne zabytki i miejsca związane z historią. Na jego trasie znajdziemy mapy oraz tabliczki informacyjne ze zdjęciami, dzięki którym da się bliżej poznać zwiedzany teren.
Mazowiecka Szwajcaria
Przełomy i rozlewiska, starorzecza, maleńkie jeziora oraz torfowiska utworzone przez meandrującą wśród kompleksów leśnych Skrwę – tak w skrócie można opisać Brudzeński Park Krajobrazowy. Ze względu na wyjątkowe ukształtowanie terenu z wielopoziomowymi tarasami, które przecinają setki wąwozów i jarów, a także bogactwo świata zwierząt i roślin, nazywany jest on „mazowiecką Szwajcarią”. Walory parku można poznać, udając się na spacer specjalnie wytyczonymi ścieżkami po rezerwatach lub z nieco innej perspektywy – biorąc udział w zorganizowanym spływie kajakowym Skrwą. Dla zwiedzających na terenie parku wyznaczonych zostało kilka dogodnych ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych.
Brudzeński Park Krajobrazowy to nie tylko atrakcje przyrodnicze – w jego otulinie można także zobaczyć zabytki o walorach historycznych i kulturowych.
Natura blisko Warszawy
Mazowiecki Park Krajobrazowy, który w przeważającej mierze pokryty jest lasami sosnowymi, ciągnie się pasem wzdłuż Wisły, od stołecznego Marysina Wawerskiego po Pilawę i Osieck. Od wielu lat zielone okolice Otwocka i Celestynowa są ulubionym miejscem wycieczek warszawiaków, nie tylko ze względu na łatwy dojazd, ale przede wszystkim zdrowy mikroklimat panujący na terenie parku. Wybrane części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego można zwiedzić pieszo lub na dwóch kółkach, korzystając z jednej z kilkunastu ścieżek rowerowych i przyrodniczych. Jedną z najpopularniejszych z nich jest pętla „13 Błota Stóp” wokół Bagna Całowanie, będącego jednym z największych torfowisk Mazowsza i ostoją wielu gatunków ptaków: derkaczy, bocianów czarnych i orlików krzykliwych. Spacer ułatwiają zamocowane nad bagnami drewniane pomosty. Oryginalną atrakcją na trasie jest wieża widokowa, która umożliwia oglądanie ptaków podczas wiosenno-jesiennych wędrówek.
Miłośników historii zainteresuje fakt, że na terenie parku znajdują się pozostałości po niemieckiej linii umocnionej przedmościa warszawskiego.
W krainie jezior
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy obejmuje jeden z największych kompleksów leśnych Niziny Mazowieckiej. Wyróżnia go zróżnicowany krajobraz z setkami jezior, podmokłymi i zabagnionymi terenami oraz bogatym światem zwierząt i roślin, w który człowiek ingerował tylko w niewielkim stopniu. Walory parku pozwalaja poznać system szlaków pieszych i rowerowych oraz ścieżek przyrodniczych. Nad brzegami krystalicznie czystych jezior można odnaleźć pola namiotowe, kempingi i ośrodki jeździeckie.
W okolicach parku nie brakuje miejsc związanych z historią i kulturą regionu. Wart zwiedzenia jest Nowy Duninów nad Wisłą, gdzie znajdują się zabytkowy dworek i zameczek, a także historyczne cmentarze ewangelicko-augsburskie. W Łącku można zobaczyć pałacyk Fuhrmana, będący letnią rezydencją marszałka Rydza-Śmigłego i późniejszą kwaterą generała Andersa.
Twój głos się liczy!
Julinek Park jest reprezentantem województwa mazowieckiego w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii Certyfikat Internautów. Julinek – położony na skraju Puszczy Kampinoskiej – to oryginalne miejsce nie tylko w skali Mazowsza czy Polski, ale także całego świata. Łączy unikalną cyrkową historię z możliwością aktywnego wypoczynku. Julinek Park, rozciągający się na niemal 30 ha terenu, oferuje bowiem wiele atrakcji dla całych rodzin. Do największych atrakcji kompleksu należy „Podniebny Cyrk”, czyli jeden z największych w regionie park linowy, ale także ścianka wspinaczkowa, pole do minigolfa, wesołe miasteczko, tor tubingowy czy ekologiczny plac zabaw. Znajdujący się pod gołym niebem park wodny to jedyne takie miejsce w okolicy. Jest to także miejsce występów akrobatów i artystów, którzy kontynuują cyrkowe dziedzictwo parku. Ze względu na swoją lokalizację, Julinek Park jest także doskonałą bazą wypadową dla pieszych wędrówek czy rowerowych przejażdżek malowniczymi trasami Kampinosu.
Głosować można codziennie, raz na dobę, do 31 października na stronie www.polska.travel. Każde województwo ma jednego reprezentanta. Atrakcja, która uzyska największą ilość głosów, zdobędzie Certyfikat Internautów 2023, przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną, a ponadto prestiż i promocję w skali kraju.
Iwona Zduniak-Urban