Diecezja
Caritas Diecezji Siedleckiej
Caritas Diecezji Siedleckiej

Festiwal jak żaden inny

18 października w kinie Merkury w Białej Podlaskiej odbył się X Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Tematem tegorocznej edycji były podróże. Impreza adresowana jest do placówek zajmujących się na co dzień społeczną i zawodową rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami. Jej organizatorem od samego początku jest bialski Warsztat Terapii Zajęciowej działający pod patronatem Caritas Diecezji Siedleckiej. Na tegoroczny festiwal zgłoszono 12 filmów. - Wszystko zaczyna się od wyznaczenia tematu. Potem przychodzi czas na nagranie filmu i przesłanie go do nas. Zgłoszone prezentacje pokazywane są na kinowym ekranie podczas gali i oceniane przez jury. W ramach festiwalu organizujemy także warsztaty filmowe. W tym roku zajęcia z gry aktorskiej i przygotowywania filmu prowadził znany serialowy i teatralny aktor Piotr Pręgowski.

Uczestnicy pozyskali wiedzę i umiejętności dotyczące np. zachowania przed kamerą – mówi Jakub Semeniuk, kierownik WTZ Caritas w Białej Podlaskiej. Swoje filmy na festiwal nadesłały nie tylko okoliczne warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i domy pomocy społecznej. W tym roku własne prezentacje zgłosiły też placówki z Zamościa i Krakowa.

 

Lubimy podróże!
W skład jury oceniającego filmy zawsze wchodzą osoby działające na rzecz osób niepełnosprawnych, które są partnerami wydarzenia. Ocenie podlega m.in. merytoryka filmów i technika, w jakiej zostały zrobione. – Tegoroczny temat festiwalu jest nam bardzo bliski, ponieważ nasze ośrodki często organizują wyjazdy w przeróżne miejsca. Uczestnicy bialskich WTZ Caritas zwiedzili całą Polskę i część Europy. Oczywiście, jeszcze dużo przed nami. Podopieczni warsztatów i domów samopomocy bardzo lubią wycieczki i domagają się, by organizować je jak najczęściej – zaznacza J. Semeniuk. Dodaje, że nagrodami w festiwalu są sprzęt biurowy i gospodarstwa domowego, a także inne okolicznościowe upominki. Co przesądza o popularności tego festiwalu?
– Takich wydarzeń w Polsce jest bardzo mało. Nasz festiwal był jedną z pierwszych tego typu imprez w kraju. Przekonaliśmy się, że to dobra forma terapii dla naszych uczestników. Oni naprawdę cieszą się z tego, że mogą wspólnie pracować nad scenariuszem filmu, potem stanąć przed kamerą, a nawet pomagać w montażu. Największą radością jest jednak możliwość zobaczenia siebie na dużym kinowym ekranie i to w towarzystwie swoich przyjaciół – podsumowuje kierownik bialskich warsztatów.

 

Okazja do…
Na festiwal przybył bp Kazimierz Gurda oraz dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Zazuniak.
– Cieszę się, że ten festiwal stał się tak ważny i popularny. Chcę podziękować i pogratulować księdzu dyrektorowi, że kontynuuje tę inicjatywę. Taki festiwal to ogromna szansa dla osób z niepełnosprawnościami, bo daje im okazję do pokazania siebie, swojej twórczości i talentów. Tu mogą pochwalić się własną kreatywnością. Sala kinowa, dziś wypełniona po brzegi, tylko potwierdza, że festiwal nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówił bp K. Gurda. Dopowiadał, że podróże są okazją nie tylko do spotkań z drugim człowiekiem, ale też z Bogiem.
W tym roku pierwszą nagrodę na festiwalu zdobył film nadesłany przez ŚDS Caritas Archidiecezji Krakowskiej, drugą otrzymał ŚDS Caritas w Białej Podlaskiej, a trzecią WTZ Caritas w Kisielanach. Do Krakowa powędrowała również nagroda publiczności.

AWAW