Aktualności
Polska klasyka na scenie

Polska klasyka na scenie

Przez trzy kolejne dni, od 3 do 5 listopada, o 19.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiane będą spektakle w ramach Festiwalu Fredrowskiego organizowanego z okazji 230 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry.

W brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej będzie można zobaczyć kolejno: „Śluby panieńskie”, „Zemstę” oraz „Dożywocie”. „Śluby panieńskie”, czyli „Magnetyzm serca”, to ponadczasowa komedia napisana prawie 200 lat temu. Bohaterowie – wplątani w zabawne intrygi – po wielu zaskakujących zwrotach akcji ostatecznie dokonują szczęśliwych miłosnych wyborów. Upragniona przez wszystkich miłość okazuje się nie tylko wielka, szczera i wzruszająca, lecz także – co najważniejsze – szczęśliwa i odwzajemniona.

„Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińskiego to jedna z najświetniejszych polskich komedii. Od lat sztuka cieszy się niesłabnącym powodzeniem, bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Fragmenty jej dialogów na stałe zagościły w naszej kulturowej świadomości. Kto z nas nie zna słynnych: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi, luby” czy „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”? Ten spektakl trzeba zobaczyć, bo to właśnie w żywym kontakcie z publicznością najmocniej wybrzmiewa komizm dzieła Fredry!

„Dożywocie” – sztuka pisana w latach 1834-1835 – należy obok „Ślubów panieńskich”, „Pana Jowialskiego” i „Zemsty” do kwartetu najwybitniejszych komedii Fredry. W sposób arcykomiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, by pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę. Utwór mimo XIX-wiecznego anturażu pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy.

 

IZU