Akredytacja dla SPZOZ
Tym samym dołączył do elitarnego grona placówek, u których potwierdzono kompetencje do świadczenia opieki o wysokiej jakości.
Akredytacja to metoda zewnętrznej oceny funkcjonowania jednostki w oparciu o określone wymogi – tzw. standardy akredytacyjne. Skierowane są głównie na poprawę jakości i bezpieczeństwo opieki, ale również obejmują kompleksowe funkcjonowanie podmiotu leczniczego. – Kontrola wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości w ochronie zdrowia objęła wszystkie poziomy funkcjonowania jednostki, czyli wszechstronność opieki, prawa pacjenta, bezpieczeństwo opieki, poprawę jakości, zespół współpracowników, dokumentację medyczną, organizację jednostki i infrastrukturę – wylicza Tomasz Sygnowski, kierownik SPZOZ. Dodaje, że po przeprowadzonej wizytacji placówka spełniała standardy w 85%, co uprawnia do uzyskania akredytacji ministerstwa zdrowia.
Komisja przyglądała się również pracy personelu medycznego, zarówno w ośrodku zdrowia w Pilawie, jak i filii w Trąbkach. Zadawała pytania pacjentom. – Pozytywny wynik przeglądu jest dowodem na to, że udzielanie świadczeń zdrowotnych w naszych przychodniach odbywa się zgodnie ze standardem akredytacyjnym. Nasi pacjenci są bezpieczni i otoczeni właściwą opieką. Dokonana ocena jest wielkim wyróżnieniem zarówno dla kadry zarządzającej, jak również wszystkich pracowników, bo jest potwierdzeniem ich dużej wiedzy, doświadczenia, profesjonalnego podejścia do codziennych obowiązków. Zakłady medyczne, które przechodzą pozytywnie przegląd akredytacyjny, są uznawane za bardziej bezpieczne i przyjazne pacjentom – podkreśla T. Sygnowski.
Akredytacja niesie ze sobą także dodatkowe korzyści dla zakładu, jak np. zwiększenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz dodatkowe punkty przy aplikowaniu o środki z ministerstwa zdrowia i Unii Europejskiej.
WALDEMAR JAROŃ