Aktualności
Digitalizacja archiwalnych zasobów

Digitalizacja archiwalnych zasobów

Jak informuje Archiwum Diecezjalne, rozpoczęty został kolejny etap digitalizacji i konserwacji ksiąg ze zbiorów dawnej diecezji łuckiej i brzeskiej.

Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa 2023” w wysokości 230 tys. zł zdigitalizowanych zostanie 17 ksiąg rękopiśmiennych, co poszerzy dotychczasową bazę o kolejnych 17 tys. skanów. Są to akta XVII- i XVIII-wieczne diecezji łuckiej. Kluczowe – jak zaznaczono w informacji prasowej – są zwłaszcza księgi powstałe na ziemiach, które po II wojnie światowej nie weszły do granic Polski, tj. na Bracławszczyźnie, Polesiu i Wołyniu. Digitalizacja pozwoli badaczom na łatwy dostęp do tych materiałów. Zbiór zawiera dokumenty wpisane do akt Konsystorza Janowskiego dotyczące parafii, duchowieństwa i osób świeckich. W księgach zgromadzone zostały informacje nt. struktury administracyjnej diecezji, inwentarzy oraz wizytacji parafii opisujących ich stan materialny, zawierających wykaz posługujących w nich osób duchownych oraz kolatorów, czyli prawnych opiekunów, ale także uposażenia parafii, odpisy testamentów itp.

Przypomnijmy – w 2022 r. konserwacji i digitalizacji poddane zostały trzy księgi z zasobów Archiwum Diecezjalnego; obecnie ich skany dostępne są na stronie www.archiwum.diecezja.siedlce.pl. Skala aktualnie prowadzonych prac mających na celu utworzenie wersji cyfrowej zabytkowych woluminów jest znacznie większa. Poza digitalizacją trwa konserwacja dwóch największych i najbardziej zniszczonych tomów – zadanie to powierzono dr. Dariuszowi Suboczowi z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

LI